Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wątpliwośći co do projektu instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym

paluszasty 25 Lip 2014 14:41 3333 28
  • #1 25 Lip 2014 14:41
    paluszasty
    Poziom 24  

Znajomi poprosili mnie o przejrzenie projektu instalacji elektrycznej.

Nieco parametrów zasilania wg projektu.

-Zasilanie z linii kablowej
    -Na granicy posesji skrzynka bezpiecznikowa.
    -Zabezpieczanie przed licznikowe 40A topikowe, za licznikiem S303B25
    -Uziemiony punkt rozdziału PEN na PE i N (bednarka 40x3, Ru<30Ohm)
    -Wyprowadzenie do budynku YKY 5x10mm2

W domu rozdzielnica na początku FR 303 100A

Dalej pojawią się pierwsza wątpliwość w projekcie zastosowania czterech RCD każdego 3 fazowego.

- Pierwszy RCD wydzielony dla obwodu 3 fazowego (gniazdo) z dalszym zabezpieczeniem nadprądowym, tu uważam że lepiej dać RCD z wbudowanym modułem nadprądowym.

-Drugie RCD zabezpiecza obwody:
    -Zasilania płyty grzewczej 3-fazy zabezpieczone dodatkowo S303B 16A
    -Obwód kuchnia, jadalnia, spiżarnia zabezpieczone dodatkowo S301B 16A
    -Łazienka zabezpieczone dodatkowo S301B 16A
    -Obwód Salon,Gabinet zabezpieczone dodatkowo S301B 16A
    -Obwód pomieszczenia gospodarcze, garaż zabezpieczone dodatkowo S301B 16A

-Trzecie RCD zabezpiecza obwody :
    -Pompa ciepła 3-fazy zabezpieczone dodatkowo S303B 16A
    -Obwód pokój, garderoba, korytarz zabezpieczone dodatkowo S301B 16A
    -Obwód Pokoje zabezpieczone dodatkowo S301B 16A
    -Obwód pralnia zabezpieczone dodatkowo S301B 16A

-Czwarty RCD (tez 3 fazowy) zabezpiecza
    -obwody oświetlenia, rozdzielone na 4 części każda zabezpieczona S301B 10A
    -gniazda w kolejnym pokoju zabezlieczone S301B 16A

Wg mnie to jest jakiś projekt zrobiony "z automatu" i zdecydowanie nie przemyślany. Sugeruje znajomym żeby wymogli zmiany na projektancie.

Po pierwsze stosowanie RCD 3 fazowych do ochrony obwodów jednofazowych jest mało optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie krytycznie podszedł bym do zasilania jakiś obwodów gniazd i oświetlenia z tego samego RCD.

Wg mnie wyglądało by to lepiej jeśli:

Zaraz za FRem dał bym S-a S303B 25A. Później układ przeciwprzepięciowy o którym będzie mowa dalej.

a) Każdy obwód 3 fazowy (Gniazdo, Zasilanie płyty grzejnej,pompa ciepła) zabezpieczony był by oddzielnym RCD z modułem nadmiarowopradowym

b)Łazienka oddzielne 1 fazowe RCD z modułem nadmiarowopradowym. Tu zastanawiam się czy nie warto zastosować RCD z czułością 10mA co o tym sądzicie?

c) 3x1 fazowe RCD bez modułów nadmiarowych, i dalej podział na poszczególne obwody zasilania które są zabezpieczone S-ami. Ilość obwodów 1 fazowych pozostawił bym bez zmian

d) 3x1 fazowe RCD z modułem nadmiarowoprądowym do zasilania oświetlenia (zmniejszył bym ilość obwodów oświetlenia z 4 na 3)

Co do zabezpieczeń przeciwprzepięciowych zastosowany ma być moduł przeciwprzepięciowego DEHN TNS 275 + dobezpieczenie S304 40A.

Zastanawiam się po co dobezpieczenie w tym wypadku?Czy jest ono konieczne skoro poprzedzający bezpiecznik ma tylko 25A?

Znajomi maja nieprzyjemne doświadczenia z przepięciami i zalezy im na bezpieczeństwie. Myśle że warto by zastosować tutaj kombinowany ogranicznik przepięć np TNS 255.

Zastanawiał się bym również czy nie zastosować zamiast YKA 5x10mm2 lepiej YKY 5x16mm2, ponoć spory kawałek jest od granicy posesji do domu, a co więcej nie wiadomo czy znajomi nie będą chcieli kiedyś wystąpić o większy przydział mocy.

Niestety nie mogę udostępnić projektu ale wg mnie wymaga on zmian. Co sądzicie o tych co proponuje?

Dodano po 37 [minuty]:

A z innych kwiatków w projekcie.

GSW podłączona do instalacji gazowej której w domu nie ma i projekt całości jej nie przewiduje.

Zresztą co do GSW też mam wątpliwości. Instalacje wodna, CO (podłogowe), sanitarna wszystko będzie z plastiku i jest to w projekcie.

Ale chyba się już czepiam może projektant nie przeczytał wszystkiego...

A nie wiem czy wykonano uziom fundamentoy (ale obawiam się ze jak czesto nie). Mam zamiar nakłonić znajomych do wykonania dodatkowego uziomu przy domu.

Zastanawiam się jeszcze czy nie warto dodać by dla obwodu zasilającego pompę ciepła (urządzenie bardzo drogie) kontrolera napięcia zasilania?

0 28
  • Pomocny post
    #2 25 Lip 2014 14:53
    .Jack
    Specjalista elektryk

paluszasty napisał:
    Niestety nie mogę udostępnić projektu ale wg mnie wymaga on zmian.

Kolego, projekt wymaga zmian ale należy to uzgodnić z projektantem a nie z Forum Elektroda.
    Bo wszelkie zmiany w projekcie wykonane przez użytkownika pozbawiają odpowiedzialności prawnej projektanta za instalację elektryczną oraz wszelkie z tego tytułu katastrofy jak pożar czy porażenie prądem elektrycznym.
    Bo po co kabel miedziany ze złącza pięciożyłowy. W złączu energetyka niech sobie wykonuje uziemienie, kolega ma obowiązek wykonać uziemioną GSW w budynku oraz podłączyć przewodem wyrównawczym główny zacisk PE instalacji elektrycznej. To po co ta piąta żyła od złącza ( chyba że odległość to kilka metrów od złącza, to jeszcze można zrozumieć ).
    Druga sprawa to projekt, projektem ale jakie są warunki przyłączenia wystawione przez energetykę. To się może wcale nie zgadzać ze sobą.
    A po trzecie to aparaturę zabezpieczającą, przekroje przewodów w instalacji dobiera się na samym końcu, po uzgodnieniu warunków przyłączenia oraz określenia i wykupienia odpowiedniej mocy zapotrzebowanej.
    Osobiście unikam RCD 3-f na obwody 1-f, mimo że w projektach często spotyka się takie rozwiązania. Są takie instalacje, nawet w lokalach użytkowych czy komercyjnych ale obsługa techniczna też tam jest. Laik nie ma prawa nic tam grzebać.
    Następna sprawa to ograniczniki przepięć. Być muszą, zgodnie z Rozporządzeniem prawnym ( chociaż to też można różnie interpretować - stosowanie ochrony przeciwprzepięciowej, bo nie wszędzie ona być musi a ubezpieczyciel szuka zawsze haka po szkodzie ). Ochrona przeciwprzepięciowa być powinna w budynku wyposażonym w instalację odgromową czy zasilanym z linii napowietrznej. Reszta to kwestia ryzyka i określenia klasy tego ryzyka zgodnie z normą PN-EN 62305.
    Podsumowanie: Niech kolega na razie duperelami się nie zajmuje jak rozplanowanie ilości RCD bo to jest robota od dupy strony. Warunki przyłączenia od OSD, przydział mocy i dopiero projekt instalacji dostosowany do tych warunków. Gdy to będzie wiadome, dopiero zadawać pytania na Forum i uzgadniać szczegóły.
    Ten projekt elektryczny, który kolega posiada to pewnie komercyjny z projektu budowlanego dla budownictwa jednorodzinnego a nie szczegółowy projekt wykonawczy. Autora i tak pewnie się nie zlokalizuje i trzeba poszukać na własną rękę innego fachowca.

0
  • #3 25 Lip 2014 15:08
    paluszasty
    Poziom 24  

Jeśli chodzi o warunki przyłączenia to wiem tylko ze moc to 15kW oraz to ze będzie zasilanie z linii kablowa 120mm2.

I to projektant wiedział, tyle wiem teraz ja i chyba właściciele na chwile obecną też.

Przekroje przewodów i zabezpieczenia są dobrane w tym projekcie wg mnie poprawnie.

W tym wypadku wydaje mi się zasadne żeby GSW była umieszczona bezpośrednio w rozdzielnicy jako wydzielony blok. Czy moje myślenie jest poprawne? Aha dom nie będzie miał piwnicy.

Zaplanowanie już teraz ilości RCD bezpieczników itd podyktowane jest tym żeby móc oszacować cenę wszystkiego.

Postaram się od znajomych wyciągnąć jakieś informacje o warunkach przyłączenia.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Lip 2014 15:13
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 25 Lip 2014 15:20
    paluszasty
    Poziom 24  

Przy budowie całego domu optymalizacja ilości RCD po kosztach wydaje mi się bezsensowna.

Natomiast zastanawiam się co złego w RCD z modułem nadmiarowym? Większa szansa awarii? Bo w zasadzie to mi jako pierwsze przychodzi do głowy.

Zamierzam to zrobić ale na początku chce jeszcze pewne rzeczy przemyśleć.

0
  • #6 25 Lip 2014 19:35
    .Jack
    Specjalista elektryk

paluszasty napisał:
    ale na początku chce jeszcze pewne rzeczy przemyśleć.

Bardzo dobry pomysł.
    I koniecznie podać warunki przyłączenia z Zakładu Energetycznego a nie z projektu. Pewnie projekt jak już pisałem jest komercyjny, czy może jest to projekt wykonawczy pod tą konkretną zabudowę jednorodzinną. To jest ważne.
    Pewne rzeczy trzeba też zmienić. Przykładowo: Zabezpieczenie zalicznikowe to B25 A - porażka, nie uzyska kolega selektywności zwarciowej pomiędzy tym zabezpieczeniem głównym a zabezpieczeniami obwodów odbiorczych. Tu należałoby zamontować ogranicznik mocy lub wyłącznik selektywny.
    A druga sprawa to rozplanować wyłączniki RCD jako 1-f. Zawsze to jakieś potencjalne uniknięcie zagrożenia spalenia urządzeń 1-f zabezpieczanych przez aparat 3-f. Mało prawdopodobne ale możliwe. Wystarczy przerwa w PEN czy N obwodu 3-f i kłopot może być dość duży a odszkodowania się nie uzyska. A jeżeli już to stosować aparaty w których styk N odłącza się później a załącza wcześniej niż styki torów prądowych.
    paluszasty napisał:
    Natomiast zastanawiam się co złego w RCD z modułem nadmiarowym?

Nic nie ma złego w RCBO. I tak najcenniejszy jest moduł różnicowo-prądowy. A są już dostępne takie aparaty, 3 w 1, które wskazują czy wyłączenie nastąpiło poprzez wyzwalacz różnicowo-prądowy czy nadmiarowo prądowy.

No i pamiętać o podstawowej zasadzie aby odbiorniki powyżej 2 kW mocy zasilać z oddzielnych obwodów i zabezpieczeń.
    Takie standardy i inne były już wielokrotnie opisywane na Forum, wystarczy trochę cofnąć się do starszych tematów tego typu i poczytać. Nie ma sensu w kółko tego powtarzać.
    Będę teraz na urlopie, nie wiem czy będzie dostęp do Internetu ale inni koledzy pewnie pomogą w razie potrzeby.

0
  • #7 25 Lip 2014 21:51
    plum1978
    Poziom 22  

Nie wszystkie ZE zgadzają się na zab. przedlicznikowe selektywne, a jeśli ma być na S193 ... to raczej o charakterystyce C niż B.
    Punkt rozdziału PEN w złączu - raczej bez sensu a w najgorszym przypadku szkodliwe.
    Co do dopezpieczenia ochronników - według mojej wiedzy jeśli zab. wlz ( podkreślam zabezpieczenie wlz a nie przedlicznikowe - bo w blokach granica stron jest w złączu ) to trzeba stosować czy to esa czy topiki/bm-y jeśli wartość zabezp. tablicy jest większa niż 125 A.
    Oczywiście mogę się mylić.

Dodano po 9 [minuty]:

Przepraszam, ale mała uwaga do postu kolegi Jack- jeśli nas wszystkich ( jako fachowców ) obowiązuje nazewnictwo techniczne to : kolega ma zasilanie w TN-S , czyli nie ma przewodu PEN wpiętego pod RCD , przewód N jest przewodem prądowym, jasna rzecz, że styk N ma się pierwszy załączać a ostatni wyłączać ale mimo wszystko jest to przewód roboczy.

pozdrawiam

0
  • #8 25 Lip 2014 23:16
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 26 Lip 2014 00:32
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Bronek22 napisał:

To czysta demagogia.
    Są 3-f, lodówki po 50tys.zł. Mają w sobie obwody 1-f. Nikt nie straszy wadą RCD. RCD 3-f nadają się do wielu obwodów 1-f. Mankamentem jest tylko trudna interpretacja przypadkowych zrzutów. Czyli diagnostyki sieci elektrycznej.

To nie jest demagogia. Awarie RCD zdarzają się nader często. Dwa razy pod rząd zdarzyło mi się nie przepuszczanie jednej z faz - to samo może być z N, tylko skutki bardziej katastrofalne. To nie są duże koszta w fazie budowy w porównaniu do ewentualnych strat w sprzęcie AGD w przyszłości.

0
  • #10 26 Lip 2014 12:40
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 26 Lip 2014 16:07
    paluszasty
    Poziom 24  

Kolego Jacku to jest projekt pod konkretny budynek niestety.

Moc przyłączeniowa to 15kW, ale właściciele maja wystąpić o więcej. Sama pompa ciepła ma 9kW (grzałki) + 2.5kW (reszta). Zakładam ze grzałki działają tylko awaryjnie ale zawsze.

Jeśli przyznana będzie większa moc to oczywiście zabezpieczenie zalicznikowe będzie większe. Na chwile obecną nie wiem o jaką moc maja starać się znajomi, myślę ze sensownie było by się już starać o 25kW.

Generalnie uważam że dla odbiorników 1 fazowych lepiej stosować 1 fazowe RCD. Zabezpieczenie domu jednym RCD 3 fazowym to raczej słaby pomysł -> ciemności egipskie mogą być częste.

Tak z ciekawości co to za patent kolego Bronku?

0
  • #12 26 Lip 2014 23:23
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Bronek22 napisał:

Kolego, to dlaczego nie stosujesz mojego "patentu" na zabezpieczenie styku N.
    Jaki problem, nie ingerujesz do wnętrza RCD.
    Nawet tego nikt ci nie znajdzie w rozdzielnicy.
    Wchodząc na naprawy powinieneś zapinać na czas naprawy takie przenośne urządzenie. Obecnie jest bardzo dużo obiektów z RCD 3-f na całość.

Ja nie przeczę, że Twój "patent" jest zły. Omawialiśmy go razem podczas spotkania i byłem pod wrażeniem. Gdyby to było w formię gotowego aparatu, nie widzę problemu.
    Wprowadzanie "pająków" i obcych elementów do rozdzielnicy uważam za partyzantkę. Jak to potem sprzedać klientowi jako profesjonalnie wykonaną rozdzielnicę?
    W dobie atestów, srestów, znaków CE i innych to nie przejdzie. Po za tym mam się podkładać za cenę przykładowych i dodatkowych trzech RCD? Szkoda zachodu, może w latach 90-tych ale nie teraz.

0
  • #13 27 Lip 2014 00:41
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 27 Lip 2014 11:28
    JWitek
    Poziom 23  

Bronek22 napisał:

Mostek prostowniczy ma certyfikat CE! Ma swoje parametry które wytrzymuje.

Dobrze się domyślam, że chodzi o bocznikowanie toru N różnicówki antyrównoległym połączeniem diod prostowniczych?

0
  • #15 27 Lip 2014 21:05
    Darom
    Specjalista elektryk

JWitek napisał:
    Bronek22 napisał:

Mostek prostowniczy ma certyfikat CE! Ma swoje parametry które wytrzymuje.

Dobrze się domyślam, że chodzi o bocznikowanie toru N różnicówki antyrównoległym połączeniem diod prostowniczych?

Wnioskując ze słów kolegi Bronka - zapewne tak jest. Może to być też gotowy odgranicznik stosowany w ochronie katodowej.
    Tutaj jeszcze ważny jest aspekt nagrzewania się takiego elementu przy przepływie prądu In w warunkach uszkodzeniowych. Powinno być zrobione z termika sterowanie wyłączeniem np. rozłącznika.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #16 27 Lip 2014 22:12
    JWitek
    Poziom 23  

Ale warto zauważyć, że trwałe obciążenie tego bocznika występuje tylko w przypadku współistnienia dwóch usterek RCD jednocześnie: braku ciągłości zestyku N i niezadziałania mechanizmu wyzwalania (który, przy swej sprawności spowodowałby wyłączenie RCD i odciążenie diod).

Swego czasu rozważałem włączenie podobnego dwójnika (ale o wyższym napięciu przewodzenia) pomiędzy N za różnicówką, a wydzielony uziom - jako zabezpieczenie przed przerwaniem PEN-a...

0
  • #17 27 Lip 2014 22:21
    Darom
    Specjalista elektryk

JWitek napisał:
    Ale warto zauważyć, że trwałe obciążenie tego bocznika występuje tylko w przypadku współistnienia dwóch usterek RCD jednocześnie: braku ciągłości zestyku N i niezadziałania mechanizmu wyzwalania (który, przy swej sprawności spowodowałby wyłączenie RCD i odciążenie diod).
    Słuszna uwaga. Ale sprawę komplikuje fakt, że zapewne uszkodzenie mechanizmu wyzwalania zdarza się relatywnie częściej niż przerwa toru N we wnętrzu RCD.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #18 28 Lip 2014 00:10
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 28 Lip 2014 01:52
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

I nadal mamy niefunkcjonalną instalacje z jednym RCD na wszystko. Zrobić za wszelką cenę coś aby udowodnić, że można. Owszem, tylko po co?
    Jest coś takiego jak sztuka monterska. Od lat dopracowywana. Należy iść do przodu, a nie kombinować jak zatrzymać się w miejscu :D

0
  • #20 28 Lip 2014 12:07
    elektronikq
    Poziom 24  

Jwitek połączenie antyrównoległe? A po co tam mostek? Diody nie wystarczą?
    A rezystora tam nie powinno być w szeregu z diodami?

Bronek22 a testowałeś może triaka, którego pobudza transil i zwiera, mamy zwarcie i zrzut zabezpieczeń. Fakt triak musi być mocny bo inaczej się "ulotni". Transila w to miejsce bym nie zastosował...

Skoro mostek ma znak CE to w czym problem aby go zastosować? W przypadku uszkodzenia czy pożaru ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
    Co do znaku CE to każdy może go nadać sam dla swojego urządzenia, oczywiście bierze na siebie odpowiedzialność za urządzenie.

Łukasz-O napisał:
    Należy iść do przodu, a nie kombinować jak zatrzymać się w miejscu Very Happy

Moim zdaniem takie pomysły świadczą tylko o wielkim potencjale i doświadczeniu kolegi Bronka. Kupić to każdy potrafi ale rozumieć jak to działa i zrobić to samemu to już niewielu. Takie posty są potrzebne. Pokazują jak za niewielkie pieniądze możemy zrobić zabezpieczenie które uratuje cały sprzęt.
    Kolego Łukaszu a co z tego, że mamy 1 fazowe różnicówki, jak się N poluzuje na wejściu np. na bloku rozdzielczym to będziemy mieli taką samą sytuację.
    Nie rozumiem promowania wręcz ochronników przepięć nawet przez ministra, a kontrolerach napięcia jest cisza... jakaś zmowa?

0
  • #21 28 Lip 2014 14:57
    paluszasty
    Poziom 24  

Wyciągnąłem od znajomych więcej danych na temat warunków przyłączenie:

Miejsce przyłączenie -słup linii napowietrznej
    Od miejsca przyłączenia linia kablowa 4x120mm2 do złącza ZK-3+2P
    Od złącza linia 4x35mm2 do ZK-1 +1P
    Wymagany WLZ min Cu 10mm2 (ja sugeruje Cu 16mm2, ze względu na ewentualną zmianę przydziału mocy)
    Układ sieci TN-C
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A

Wiem że negowane jest (ze względu na koszty) prowadzenie 5 żyłowego WLZetu, ale po za kosztami nie jest chyba to błąd? Czy zakład energetyczny uziemia punkt podziału PEN? Tak jest w projekcie ale czy tak będzie?

Zastanawiam się teraz nad zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym. Czy jednak nie powinno byc B+C ze względu na to że zasilanie będzie mimo wszystko ze słupa (odległego, ale zawsze).

Nie przewidziano ochron odgromowej (piorunochrona).

Pomysł mostka Gretza jest ciekawy, ale ja będę sugerował RCD 1 fazowe na obwody 1 fazowe.

Niestety nie wykonano uziomu fundamentowego. Czy lepszy jest uziom otokowy czy pionowy uziom z prętu galmar? Z tego co wiem teren jest podmokły, od 1,5m są już wody gruntowe.

0
  • Pomocny post
    #22 28 Lip 2014 15:02
    serwisor
    Poziom 29  

paluszasty napisał:
    Wiem że negowane jest (ze względu na koszty) prowadzenie 5 żyłowego WLZetu, ale po za kosztami nie jest chyba to błąd? Czy zakład energetyczny uziemia punkt podziału PEN? Tak jest w projekcie ale czy tak będzie?

Tyle że zgodnie z warunkami nie powinieneś się przyłączać do uziemienia ZE.

Jak najbardziej powinno być, ja mam B+C a do słupa mam z 20m.

Dlaczego nowy budynek bez odgromu?

0
  • #23 28 Lip 2014 15:39
    paluszasty
    Poziom 24  

Tu do słupa będzie jeszcze więcej. Ale będę sugerował i tak B+C. (Mimo kosztów ok 2.5 tys zł).

Czyli w projekcie powinien być podział PEN na PE i N. Piąta żółtozielona żyła z WLZ powinna wisieć w powietrzu (o ile pozostanie kabel 5x16mm2). Punkt podziału podłączyć do GSW. Co prawda w tym wypadku GSW będzie miało podłączone chyba tylko 2 kable od uziomu i do rozdzielnicy (dlatego moje sugestia o lokalizacji GSW w rozdzielnicy) bo cała armatura, wanny itd będą plastikowe.

0
  • #24 28 Lip 2014 15:41
    retrofood
    Moderator

paluszasty napisał:
    Piąta żółtozielona żyła z WLZ powinna wisieć w powietrzu (o ile pozostanie kabel 5x6mm2).

Nie. Minimalny przekrój PEN to 10 mm Cu, więc o 6 mm nie ma mowy.

0
  • #25 28 Lip 2014 15:45
    paluszasty
    Poziom 24  

Oczywiście mój błąd, miało być Cu 5x16mm2. Już poprawiłem.

A czemu budynek bez odgromu tego nie wiem. W projekcie nic nie ma. Może tylko dlatego że budynek jest niski parter+poddasze użytkowe.

0
  • #26 28 Lip 2014 16:19
    JWitek
    Poziom 23  

Bronek22 napisał:

Dlaczego nie uziemiłeś PEN ?

Ależ jest uziemiony. Ale to dość słabe zabezpieczenie, przy spotykanych praktycznie wartościach oporu uziomu. Poza tym może się urwać N w złączu, liczniku, rozdzielnicy, róznicówce... Przed tym wszystkim chroniłby dwójnik wpięty jak wspomniałem (czego z resztą z różnych względów nie zrealizowałem).
    elektronikq napisał:
    Jwitek połączenie antyrównoległe? A po co tam mostek? Diody nie wystarczą?
    A rezystora tam nie powinno być w szeregu z diodami?

Mostek można łatwo użyć jako połączenie antyrównoległe diod i to w różnych kombinacjach (np. o napięciu przewodzenia ok. 1,4V)
    Opornik szeregowy tylko by szkodził - nie zapewniłby "sztywnego" utrzymania N-a w przypadku jednoczesnej awarii wyzwalacza i styku RCD. Ponadto byłby dodatkowym źródłem kłopotliwego ciepła w tej sytuacji.
    Bronek22 napisał:
    Dziś widziałem mostek 50A - cena symboliczna 5 zł.
    W tym przypadku (graetza) prąd roboczy się podwaja.

Przy braku radiatora, to, czy łączymy diody równolegle, czy nie, nie ma dużego znaczenia. Decyduje tu opór cieplny obudowa-otoczenie, a ten jest taki sam w obu przypadkach.

0
  • #27 28 Lip 2014 16:35
    paluszasty
    Poziom 24  

Ja widzę jeszcze jedną zaletę mostka nad diody. Mostki na tak duże prądy zazwyczaj wyposażone są w wygodne do podłączenie konektory, diody nie (a przynajmniej ja takich nie widziałem).

Robienie zwarcia triakiem to chyba słaby pomysł, ponad to transile mają (chyba) dośc duży rozrzut parametrów, lepiej by zastosować już jakiś dzielnik napięcia i diode zenera.

0
  • #28 28 Lip 2014 19:18
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 05 Sie 2014 21:54
    elektronikq
    Poziom 24  

O czym innym myślałem z tym diodami(zenerka a rezystor do ograniczenia) ale teraz muszę przyznać, że nic nowego ale pomysł dobry. Niech Pan patentuje może za kilka lat Pana dziecko będzie po naszymi strzechami.

bronek22 napisał:
    Co ciekawego można jeszcze zrobić mostkiem ?
    Obniżyć napięcie przemienne trafa malej mocy, o 0,8V, lub o 1,6V.

To bardzo prymitywna opcja.

0