Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(duplex) - radio dwukierunkowe

25 Lip 2014 19:31 1197 6
 • Poziom 2  
  Witam, jestem zielony jeśli chodzi o radiotechnikę, dużo czytałem i wiem że połączenie 3 krótkofalówek ze są aby każda mogła nadawać i odbierać w jednym czasie to kosztowna sprawa. Myślę nad stworzeniem systemu komunikacji radiowej dla sędziów, w ostateczności krótkofalówki z funkcją VOX wystarczą, ale czy jest możliwość zrobić tak aby krótkofalówka pierwsza mogła odbierać i nadawać a druga z 3 odbierać i na zmianę nadawać. Problem wygląda tak że gdy sędzia główny użyje gwiizdka funkcja VOX uruchomi nadawanie i wtedy asystent nic nie może powiedzieć. Doczytałem gdzieś że duplex przy 2 radyjkach to nie jest aż taki problem. Czekam na podpowiedzi
 • Poziom 15  
  To tak jak z porozumiewaniem się przez długą metalową rurę. Jeśli oboje krzyczą równocześnie to się zagłuszają. Musi być tyle rur ile mówiących w danej chwili. W radiofonii taką rurą jest częstotliwość nośna lub rozmowa kodowana cyfrowo na jednej częstotliwości. W telefonach komórkowych można prowadzić rozmowę z wieloma osobami na raz bo kodowanie jest cyfrowe. Inaczej następuje chaos i jeden szum.
 • Poziom 2  
  Rozumiem, czyli potrzebowałbym " 2 rury " jedną ma główny, który nadaje nią raz do jednego asystenta raz do drugiego, a drugą na zmiane używa asystent pierwszy bądź drugi, o ile dobrze rozumiem.


  Na samym "początku" bycia na tym Forum jest regulamin, który zaakceptowałeś przy rejestracji jako "coś" co będziesz "stosował".
  Popraw wpis aby był zgodny z regulaminem pkt 3.1.13.
  [SP5ANJ]
 • Poziom 15  
  Prawie dokładnie tak. Wszyscy muszą mieć radia z dwoma częstotliwościami lecz przy 3 osobach nie może być sytuacji aby dwie mówiły równocześnie. Jedna częstotliwość jest do mówienia a druga do słuchania.
 • Poziom 2  
  czyli rozumiem że ciężko o jakieś rozwiązanie ? Jeżeli będa 3 krótkofalówki każda ma 2 częstotliwości to ta która ma tylko słuchać w danym momencie nie może być na tej częstotliwośći do słuchania a wymieniać się miejscem z krótkofalówką 2 ?


  Regulamin pkt 3.1.13. [SP5ANJ]
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Pitry8 napisał:
  Jeżeli będa 3 krótkofalówki każda ma 2 częstotliwości to ta która ma tylko słuchać w danym momencie nie może być na tej częstotliwośći do słuchania ...

  TAK i NIE.

  Przy łączności w pojęciu duplex czy semi-duplex - to :
  - stacja główna - odbiornik główny musi mieć tyle "wejść" (kanałów) ile jest tych nadajników z tych "krótkofalówek".
  - stacja główna - musi nadawać na jednym (wspólnym kanale).
  - przenośna - musi słuchać tylko na kanale stacji głównej
  - przenośna - powinna nadawać na innym kanale jak inne stacje przenośne czy mobilne

  Cytat:
  a wymieniać się miejscem z krótkofalówką 2 ?

  Tutaj "kłania" się zastosowanie urządzenia pomocniczego, którym jest PRZEMIENNIK i kody CTCSS transmitowane z jego wejścia na wyjście.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  rozumiem , a można prosić a jakieś proste rozwiązanie na przykładach abym mógł to zrozumieć i dalej mysleć


  Dalej widać, że nie poprawiasz własnej "polszczyzny".
  Regulamin pkt 3.1.13. [SP5ANJ]