Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Inne] Drukowanie wodoodpornych ulotek informacyjnych

olga11 25 Jul 2014 19:49 2727 7
 • #1
  olga11
  Level 2  
  Witam.
  Jak w temacie,,,proszę o pomoc,,,potrzebuje kupić drukarkę kolorową, wydruk na grubszym wodoodpornym papierze,,,format A1,,, Miejsce docelowe ulotek na dworze,,więc musi być odporna na warunki atmosferyczne...i nie mam pojęcia,jaki papier ,jaka drukarka..dzięki z góry.
 • #2
  01_cezi
  Level 23  
  Witaj kolego, pytaj u dystrybutorów papieru ( antalis, paperlinx, igepa ,europapier, andygold) o tzw papier syntetyczny do druku cyfrowego.
  Robiliśmy testy na takim papierze na maszynach produkcyjnych C 6501 i C 6000 a potem na targach wizytówki leżały sobie cały czas w szklance pełnej wody.
  działa.
  W zasadzie jak potniesz taki "papier" do A4 to każda laserówka to pociągnie.
 • #3
  Matheu
  Level 23  
  olga11 wrote:
  potrzebuje kupić drukarkę kolorową, wydruk na grubszym wodoodpornym papierze,,,format A1,,, Miejsce docelowe ulotek na dworze,,więc musi być odporna na warunki atmosferyczne

  Jak to ma być format A1 to bardziej będzie to PLAKAT niż ulotka... Papier wodoodporny będzie pewnie kosztowny - szczególnie jeśli ma być w formacie A1.

  Jeśli te "ulotki" mają być nie za dużej liczbie (np do 100) to może Ciebie zainteresuje inny patent:
  Wydrukowany arkusz kładziesz na kartonie (coby podłogi nie pobrudzić8-)) i spryskujesz lakierem bezbarwnym.
  Parę niezłych deszczy powinien wytrzymać ;)
 • #4
  olga11
  Level 2  
  01_cezi dzięki serdeczne,,,a ten papier syntetyczny już nie trzeba będzie po wydruku dodatkowo zabezpieczać? i czy on jest trochę sztywny?
  Matheu.. dziękuję również,,pomyliłam się ,,chodziło mi o a A5 )) rozumiem że trzeba będzie przeciąć A4 na pół
  czasami na roślinach w sklepach ogr. są opisy roślin,,na takim delikatnie sztywnym błyszczącym papierze,,ale to chyba fotograficzny papier
  jaką drukarkę polecacie? bo mam hp LaserJet M1132 MFP,,,ale do niej to chyba tylko czarny toner
  dzięki
 • #5
  serwek
  Level 25  
  Witam
  Kolega "01_cezi" bardzo fachowo podszedł do tematu (moje uznanie!) ale Tobie Koleżanko wydaje mi się, że wystarczy zwykła xero kopiarka/ drukarka laserowa i dobry laminator wulkanizujący folię na gorąco i na zimno (są nawet takie droższe z regulatorem temperatury, szybkości przejścia folii przez wałki wyciskające /zgrzewające).
  - drukujesz na zwykłym papierze A4, nawet dwustronnie - zawsze to więcej informacji ;)
  (sama drukarka nie musi mieć tzw. duplexu, kartkę do nadruku 2-strony kładziesz ponownie ale odwrotnie do tego samego podajnika papieru gdzie był przed wydrukowaniem 1-strony, drukujesz 2 stronę na tej samej kartce)
  A propos: niektórzy cwani handlowcy pisali w opisie że drukarka posiada drukowanie dwustronne nazywali taki tryb "duplex ręczny", co było oczywiście mówiąc dyplomatycznie "trikiem" ;) :)
  - laminujesz wydruk folią do tego przeznaczoną w laminatorze (kartkę wsadza się w folię w formie koperty, wkłada się całość do włączonego i ustawionego laminatora, wychodzi polaminowana kartka z obydwu stron, odporna na warunki , wilgoć)
  - cięcie po laminowanej formatki A4 np na 4 równe przywieszki (linijka + ostry nożyk introligatorski) lub ostra, dobra gilotynka do cienkich (małych nakładów) powierzchni.
  - dziurkowanie dziurkaczem biurowym (lub większym profesjonalnym do grubych materiałów) otworków

  Gdy wydruki zostaną po laminowane /najlepiej najcieńszą folią którą łatwo będzie ciąć, wówczas będzie odporne na deszcz :idea:
  Inna sprawa/ problem dotyczy wydruków kolorowych. Ponieważ powierzchnia ziemi (w otwartej przestrzeni) non-stop naświetlana jest promieniami UV to niektóre barwniki po pewnym czasie blakną. Przy laminowaniu wydruków problem utleniania się toneru lub barwnika nie jest na szczęście duży. Problem jest z rozpadem związków załamujących i odbijających światło przez ciągłą i nie filrowaną ekspozycję UV (ultra fiolet) itp (niektóre nadrukowane kolory znikają szybciej).

  Pozdrawiam
  "serwek" ;)

  P.S.
  Niektóre dostępne na rynku folie do laminowania posiadają z jednej strony część którą można przykleić do powierzchni gdzie ma nadruk wisieć, jak duża nalepka ;)
  Laminowane i pocięte wydruki (przywieszki) można podziurkować zwykłym dziurkaczem żeby otwór do zawieszenia był estetyczny.
  Dla mnie jako amatora (totalnego laika) własnego ogródka znikanie kolorów nie jest jakimś wielkim problemem. Sam wiele razy kupowałem sadzonki z tzw. kartami opisu. Fakt, że po jakimś czasie po prostu kolory uciekały nie był znaczący. Chodzi o zachowaną treść i opis rośliny na który zawsze można zerknąć, zweryfikować wiedzę. Równie dobrze nadruk mógł by być czarno-biały byle litery były duże a tzw.info obszerne, zrozumiałe dla laika i rzetelne! :) Wiem, powiesz pewnie: Klienci którzy kupują w marketach kupują oczami o potem głową ;) i przywieszki powinny być kolorowe, piękne do bólu przywieszki ;) Czy aby na pewno...?
 • #6
  olga11
  Level 2  
  serwek..DZIĘKUJĘ)
  czyli..żeby z laminatorem,,to drukuję na zwykłym papierze A4? a jest jakiś twardszy papier ..i jaka drukarka do tego? a jakby wydrukować na papierze fotograficznym i za laminować?! w takim razie potrzebuję kolorową drukarkę.. możecie jakąś polecić..coś dobrego i niedrogiego
  nie znam się na tym,,,jak to ogarnąć,,żeby wybrać najtańszą i najbardziej skuteczną opcję?
  opcja z papierem syntetycznym też mi się podoba, mogłabym już sama poeksperymentować,,,tylko żeby drukarka pasowała do wszystkiego
  dzięki )
 • #7
  serwek
  Level 25  
  Witam
  Najmniej kosztownym, a wydaje się dość racjonalnym eksperymentem dającym spojrzenie będzie:
  Zrobić w obojętnie jakim programie na komputerze przykładowy, prosty projekt takiej zawieszki. Nie musi być piękny czy profesjonalny, ważne że coś będzie (tekst, może jakaś prosta grafika... itp)
  Np. W programie: Word, Corel, Power Paint... itp, na monitorze otworzyć nową stronę /A4, podzielić ją na 4 równe części i w każdej zrobić opis, rysunki itp. Zapisać na dysku przenośnym typu "pendrive" lub płycie CD w różnych formatach (Word / rtf, Corel /cdr lub eksportować do pliku jpg /bmp. W Corelu: zaznaczyć cały obszar grafiki - A4 > wybrać na górze po lewej stronie paska "plik" > "eksportuj" > podać format, nazwę pliku/ małe litery, gdzie ma być zapisany itd... oczy poniosą... :) )
  Pójść do punktu usługowego xero, który ma możliwość wydrukowania z komputera projektu (np. z programu: Corel Draw, World itd). Można zadzwonić do punku xero, zapytać czy także mają możliwość zalaminowania tego co się u nich wydrukuje z pliku na CD lub "pendriva". A może mają także różne grubości folii, może mają wybór miedzy matową a zwykłą (błyszcząca), nie muszą mieć ale może...? ;P

  Medium (np.papier), na którym będzie drukowane przed laminowaniem może ale nie musi być grube. Są różne grubości folii do laminowania. Standardowa folia po zalaminowaniu jest dość sztywna (jak karta), nadaje połysk wydrukom więc stosowanie specjalnego papieru troszkę mija się z celem, ale jak kto chce... :) Papier może być zwykły do drukarek.
  Jak pisałem bywają też folie matowe!

  Pójść do punktu, poprosić o wydrukowanie i zalaminowanie tego na formacie: A4.
  W domu (lub w biurze) pociąć, zrobić (jak potrzebny) otwór w przywieszce.
  Pozostawić każdą z nich na 2-3 dni w różnych warunkach. Mam na myśli: parapet - błoto, deszcz i na przemian bardzo ostre słońce, mieszkanie - normalne, dobre warunki, lodówka - niska temperatura, nagłe /zmienne i skrajne różnice temperatur (jak sadzonki będą jeździły daleko do kontrahenta i leżały w magazynie - chłodnia transportowa! ;))

  To da Pani obraz odporności na wstępne, czasami skrajne przypadki i warunki, przynajmniej do dnia sprzedaży. Co potem (wiele, wiele dni...) trudno przewidzieć, czas pokaże... U mnie na działce (Mazury) niektóre sadzonki (drzewka owocowe, co ciekawe także tuje! :)) zostały zimą zjedzone przez łapczywe sarny, niestety razem z przywieszkami :) Niektóre z ocalałych po prostu wyblakły (brak kolorów), pofalowały się ale da się rozczytać opis sadzonki/ drzewka więc jestem zadowolony.

  Drukarka... Z grubsza każda z laserowych (na toner- barwnik w stanie stałym, proszek, który się w zasadzie nie starzeje przez parę lat normalnego trzymania) w niższej cenie zakupu (szybszych od atramentowych) będzie podobna do siebie. Toner (proszek barwiący) w drukarkach laserowych cz-białych jest jeden, w kolorowych drukarkach laserowych będą co najmniej 4 szt/ pojemniki na raz! Każdy z nich (tonerów) jest dość duży i bardziej wydajny jednostkowo niż atramenty (tusze), no i nie zasycha leżąc. Niestety w razie wyczerpania (definitywnego zużycia) relatywnie droższy jednostkowo w zakupie od małego pojemniczka atramentu (tuszu). Po prostu należy przeliczyć przybliżony koszt wydruku 1strony A4 przy założeniach pokrycia..... ( i tutaj ważna rzecz - jakich?: 5-6% jak zakładają producenci, czy realnych w drukowaniu zdjęć 45-75%!)

  Atramentowe na tym samym poziomie będą raczej w większości tańsze w zakupie. Z atramentem (barwik w stanie płynnym!) jest więcej kłopotów z utrzymaniem w ciągłej sprawności. Trzeba pilnować żeby nie zasychały tusze, głowice itd. Bardzo małe (często malusie) pojemniczki na barwnik (tusz-atrament) są czasami pozornie tanie w zakupie. Starczają na małe nakłady druku, zasychają itd.

  Nie ma co faworyzować jakiegoś producenta...

  Pozdrawiam
  "serwek" ;)


  P.S.
  Weź taki zapisany projekt do każdego znajomego (członka rodziny) posiadającego drukarkę. Wydrukuj (na zwykłym papierze) u każdego jedną kartkę. Zapisz na odwrocie lub w rogu na jakiej to było drukowane drukarce i gdzie. Zanieś próbki do punktu xero, poproś żeby je zalaminowali, sprawdź w praniu... itd
  Skup się na tej drukarce (modelu), której wynik wygra!
  Nie musi być to nowa linia, nowa seria czy najnowszy model. To nie ma wiele wspólnego z trwałością czy "przydatnością celowaną".
  Jak już poznasz wynik, znajdziesz model zakup realizuj najbliżej Twojego miejsca zamieszkania/ pracy. Kupuj raczej w miejscach wyspecjalizowanych branżowo (tylko: drukarki, xero kopiarki), a nie "mydło i powidło" - komputery, drukarki i do tego jeszcze meble czy telefony komórkowe. A tak niestety bywa...! ;)
  Sprawdzaj czy posiadają własny serwis (Technika serwisu na miejscu) Jeżeli nie, pamiętaj że w razie problemów (tzw."W") ryzyko w odsyłania do innego pod zleconego serwisu zewnętrznego jest realne!

  Weź pod uwagę zdanie i relacje tylko w trybie interpersonalnym (fizycznym) właścicieli drukarek. Nie zapisuj informacji wirtualnych! Skupiaj się głównie na zaufanych i nie mających nic wspólnego z jakimkolwiek pośrednim naciskiem czy interesem właścicielach drukarek. Myślę że osoby mające drukarki w bliskiej rodzinie będą najlepszym źródłem ocen i informacji o jakości danego produktu.
 • #8
  olga11
  Level 2  
  serwek..dziękuję bardzo ) ..dziękuję wszystkim za pomoc !
  mam nadzieję że mi się uda)
  życzę Wam wszystkiego dobrego.