Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2-way na szybko do grania na grillku a zim± w garażu murowanym.

wo0t 25 Jul 2014 21:19 960 4
    wo0t
    Level 10  
    Witam,

Potrzebuje sobie zrobić 2-way zestaw do grania na dworze przy grillku a w okresie zimowym nagło¶nić garaż kolo 30m2 w którym sobie dłubie przy autach.

Z rozbiórki Altusów został mi GDWT 9/40 oraz dostałem darowizne od znajomego STX 20-80 8ohm

Po ostatniej imprezie i co poniektórzy dostali weny zostać DJ i za bardzo mój domowy sprzęt rozkręcali na wzmacniaczu doprowadzaj±c do przesterów itp.

Dlatego wole co¶ złożyć i nie żałować swojego, a w razie czego aby ten tubowy mógł po uszach porazić dB.

Plan mam taki

obudowa zamknięta 25-30L, wytłumiona.
    Z racji, że ten STX ma tylko 89db a GDWT prawie 100 db to zrobie co¶ na zasadzie tłumika 3 stopniowego (0,6,10 dB) z pokrętłem jak to było w Altusach. Jest potrzeba zrobić 0dB gdy np znajomi już %% i chc± gło¶niej itp, a jak muza leci w tle to tłumik na 10dB. Chyba, że zamiast L-Pad zastosować układ kompesacji?

Zwrotkę zrobię baaardzo prost± 6dB/okt z tym że na GDWT będzie jeszcze L-Pad

i teraz jak ci±ć ?

WM.STX.8.1.80.8.F.S.MC (GDN-20-80)
    pasmo 50-10kHz

GDWT 9/40 chyba nie muszę mówić. ;)

my¶lałem o dwóch propozycjach:

6kHz
    C - 3,3 uF
    L - 0,21 mH

lub 5,5kHz

C - 3,61 uF
    L - 0,23 mH

Warto¶ci wyliczone w ogólno dostępnych kalkulatorach.

Podkre¶lam, kolumny zast±pić maj± na imprezach mój sprzęt, dzieki GDWT maj± być gło¶ne, a przez obudowę zamknięt± płaski i szybki bas.

Napędzać będę to pewnie Radmorem 5412.
    wo0t
    Level 10  
    Dobra to może z inaczej zadam pytanie. Jaki optymalny podział zastosować ? Taki jaki podaje Tonsil 4500 Hz czy taki jaki był w Altusach 5500 Hz?

Cena tych kolumn wyniesie max mnie 30 zł. Skrzynie zrobione z starych płyt meblowych, wszystko posiadam oprócz czę¶ci do zwrotnicy.
    Pawel S.
    Level 39  
    Popełniłem kiedy¶ co¶ podobnego, ale z innym wooferem - strata czasu i słuchu!
    Daj 3,3uF + 0,22-0,33mH na GDWT i GDNa pu¶ć pełnym pasmem.
    wo0t
    Level 10  
    wiem ze to za "pięknie" grać nie będzie, ale dzi¶ kolejna próba (grill) i sprawdzę co da się zrobić.

Zrobiłem tak jak napisałe¶ filtr górnoprzepustowy 12db/okt. Cięcie koło 6kHz mniej więcej wychodzi.

Mam wrażenie, że ten STX na sile próbuje grać wysokimi. Dlaczego nie odfiltrować mu reszty pasma? Przy większej mocy wzmacniacza ten GWDT konkretnie zagłusza ¶rednie. Muszę zrobić dodatkowo te dwa tłumiki na L-Padzie.

Na imprezy na dworze starcza.
    Pawel S.
    Level 39  
    To daj tylko cewkę na GDNa. Im taniej tym lepiej