Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kalibracja lutownicy - czym pomiar temperatury?

m8se 25 Jul 2014 22:50 3024 3
 • #1
  m8se
  Level 15  
  Naszła mnie potrzeba zweryfikowania i wyregulowania temperatury lutownicy. Mam podejrzenie, że powyżej pewnej nastawy temperatury (nie wiem jakiej, ale tak ze 250-300 stC) temperatura jest sporo niższa od nastawionej. Nie mam jednak niczego, czym dało by się zmierzyć taką temperaturę. Sondą z multimetru czy też diodą mogę zmierzyć/oszacować temperaturę do ok. 200 stC.

  Czy jest jakiś domowy, fajny i prosty patent na pomiar temperatury rzędu 350 stC nie wymagający zakupu niewiadomojakich czujników? Ewentualnie czy ktoś zna czujnik, którego mógłbym użyć, a który kosztuje niewiele?
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Nie masz miernika z termoparą? Te gadają bez kłopotu na jakieś 400 stopni z cokolwiek znośną dokładnością.
 • #3
  m8se
  Level 15  
  Mam. Ale pytam dlatego, bo wiem już, że w niczym mi nie pomoże. Zacząłem oczywiście od niego, ale do niego też nabrałem podejrzeń - tutaj akurat mogłem sobie go zweryfikować dmuchając hotairem. Mimo rzekomego zakresu 1000stC nie zobaczyłem wskazania większego niż 230stC (sprawności dmuchawki jestem pewien).
 • #4
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Ja mierzyłem temperaturę grota by zweryfikować temperaturę wedle nastaw i mierzyłem termoparą kropelka dodana do multimetru. Rozgrzałem lutownice i rozpuściłem troszkę cyny na grocie i w nią wsadziłem termoparę. Przez to miałem idealny kontakt czujnika a grotu. Ważne by cyna nie utleniła się była świeża.
  Takie zwykłe dotykanie do powierzchni grota to daje mizerny efekt. Kropla cyny daje świetny kontakt i przeniesienie temperatury.