Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sformatowany dysk i usunięte faktury - jak przywrócić ?

26 Lip 2014 15:59 1398 11
  • Poziom 18  
    Witam.

Przy reinstalacji systemu sformatowałem partycję systemową, na której były moje faktury ze sklepu :cry:

Sprawa tyczy się laptopa Lenovo wcześniej był system Windows 7 Ultimate x64 teraz jest Win 7 Enterprise x64.

Świeży system, nic nie ruszany.
    Daje wszystko aby przywrócić te faktury bo mnie urząd skarbowy uziemni ;(

Możecie podać jakiś program do przywracania ?
  • Poziom 17  
    Spróbuj programem easy recovery pro
  • Poziom 25  
    A od kiedy to polecamypłatne programy? Na dokładkę OnTracka? Nie bądź śmieszny!

Masz darmowego photoreca - teraz ma nawet graficzne gui, możesz wybrać sobie poszczególne rozszerzenia - co ułatwia potem przegladanie. Najszybciej i najprosciej.
  • Poziom 42  
    Należy dysk podłączyć do innego komputera i nie uruchamiać z niego systemu.
    Można wpierw wypróbować darmowe programy np DMDE czy testdisk.
  • Spec od komputerów
    Lub użyć live-cd. Uruchamianie komputera z dysku w tej sytuacji może nadpisać dane jeżeli jeszcze nie zostały nadpisane.
    Odzysk danych.
    DMDE
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2341359-30.html
    testdisk
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11122592#11122592
    photorec
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13811115#13811115
    Pozdrawiam
    Jeżeli nowa instalacja windowsa nadpisała te faktury ( co jest bardzo prawdopodobne ) to nie ma żadnego sposobu aby je odzyskać
  • Poziom 14  
    Po pierwsze to zrób kopie po sektorowa na inny dysk i wtedy odzyskuj.
  • Spec od komputerów
    brzozaaa1986 napisał:
    Po pierwsze to zrób kopie po sektorowa na inny dysk i wtedy odzyskuj.

A niby po co kopia posektorowa. ? Programy które poleciłem montują dysk tylko do odczytu i nic na nim nie zapisują. Kopia posektorowa ma sens przy uszkodzeniu dysku.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Wow ludzie pomału, bo facet raczej jest słabo zorientowany a tu popis kto da lepszą poradę :-). Trzeba najpierw uściślić pewne rzeczy - ile było tych faktur? Czy każda faktura to jeden plik np: pdf czy też było to przechowywane w jakiejś aplikacji?
    Oczywiście autor nie powinien używać tego dysku jako systemowego - należy go podłączyć jako dodatkowy, żeby nie ryzykować nadpisania tego, co da się jeszcze odzyskać...
  • Poziom 18  
    Tych faktur jest około 60.

A orientuje się może ktoś w jakim programie mogę określić dokładną ścieżkę którą ma przeszukać w celu przywrócenia plików ?

Skąd to pytanie ? Ponieważ dowiedziałem się gdzie jest dokładnie folder z tymi fakturami, rozszerzenia ich to *ldf i *mdf.
  • Poziom 43  
    Jeżeli użyjesz Photorec to odzyska pliki szukając po sygnaturach, czyli bez nazwy, bez ścieżki. Sam będziesz musiał otworzyć i sprawdzić co gdzie jest. Natomiast można spróbować wyszukać poprzednich fragmentów MFT np za pomocą darmowej wersji DMDE i znaleźć właściwy folder. Tylko darmowa wersja pozwala na odzyskiwaniu plików pojedynczo - stąd pytanie ile tego jest (każdy trzeba będzie sobie "wyklikać" osobno.
  • Poziom 42  
    Można sprawdzić post #33 o odzyskiwaniu programem DMDE, ewentualnie jak radzi użytkownik powyżej Photorec.
  • Poziom 17  
    Ja bym tylko dodał, żeby dysk podłączać wyłącznie na czas recovery. Np. podłączamy dysk, wkładamy pena z DMDE i odpalamy, wyłączamy, odłączamy dysk, odpalamy Windowsa z gierkami (z innego dysku).

Photoreca oczywiście polecam w wersji Live CD (TestDisk).

Sprawa prozaiczna, bowiem Windows (a szczególnie pewne programy) sobie lubi pozapisywać tu i tam na nowych dyskach - a my tego nie chcemy. Sprawdzane, że tak się dzieje wielokrotnie. Pewnie stąd o tej kopii było. Resztę bogato opisali przedmówcy.