Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio + głośniki pod akumulator samochodowy

27 Lip 2014 00:28 4278 17
  • Poziom 7  
    Witam.
    Forum zawsze służyło mi jako pomoc, gdy potrzebowałem informacji odnośnie aut, komputerów czy elektroniki, dopiero teraz jednak nie znalazłem wystarczającej ilości informacji na temat, który mnie interesuje, więc zarejestrowałem się i mam nadzieję, że znajdę tu pomoc :)
    Z racji tego, że dość często (powiedzmy raz na miesiąc) wyjeżdżam do lasu na coś w rodzaju obozowiska z przyjaciółmi i rodziną, zachciało nam się muzyki. Czytałem dość sporo na ten temat i początkowo chciałem kupić radio, które na bateriach potrzebowałoby 12V i podłączyć je pod akumulator samochodowy.
    Później pomyślałem, że skoro podłączam akumulator samochodowy, to równie dobrze mogę użyć walającego się w szafie radia samochodowego.

Posiadam:
    - jeden głośnik od wieży (napisane jest : Nominal power handling capacity - 12W / Music power Handling capacity - 20 W / 8 Ohm),
    - Radio samochodowe Sony CDX-GT35U

Akumulatora samochodowego nie posiadam, do testów używam swojego z auta. Z racji tego, że nie jestem elektronikiem (raczej raczkuję z tym "hobby"), nie robię wszystkiego zbyt szybko (większośc czasu zajmuje szukanie info :) ). Udało mi się znaleźć kable zasilające + (dwa kable i złączyć je w jeden za pomocą kostki) i -, spiąć głośnik z radiem samochodowym i to wszystko podłączyć pod akumulator samochodowy. Wszystko działa, głośnik gra tak głośno jakbym chciał, jest super.

Przymierzam się do kupna akumulatora który mógłby to wszystko uciągnąć. Pytanie do was brzmi : jaki akumulator samochodowy ile czasu utrzyma ten zestaw na powiedzmy średniej głośności (tak z 70% mocy głośnika)? Kompletnie nie wiem, jak to wyliczyć. Zakładając, że mam akumulator 60Ah 600W rozruchu, ile to może grać? Nie wiem niestety, ile radio pobiera mocy (nie wiem jak to policzyć a nigdzie nie jest napisane, ile samo radio bierze), plus do tego głosnik. To wszystko musiałoby być sprowadzone do amperów i wtedy poobliczać, tak?

Jeśli ten głośnik ma te 12 W to przy napięciu 12V pobiera on jeden amper? Akumulator ma te 12V, tak? Co oznaczałoby że sam głośnik mógłby grać 60 godzin na tym akumulatorze (licząc teoretyczne 100% sprawności)? Jak obliczyć, ile zjada też to radio?

Wybaczcie laickie pytania, ale nie mam gdzie się udać, internet przegrzebałem i zbierałem również informacje z niepowiązanych pozornie tematów i conieco udało mi się tu osiągnąć, ale teraz stoję w martwym punkcie.

Pozdrawiam,
    Patryk
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 7  
    Czyli nie da się tego wyliczyć/wygrzebać w sieci? Problem polega na tym, że nie posiadam amperomierza a multimetr mam dostępny tylko w warsztacie w którym okazyjnie mogę sobie pogrzebać, więc mogę się tam udać dopiero w poniedziałek. Czy jest jakiś sposób oszacowania ile prądu pobiera takie radio?

W jaki sposób sprawdzić, ile pobiera to radio multimetrem? Sprawdzić stan aku przed podłączeniem, podłączyć i sprawdzić stan znów, racja?
    Wiesz może coś na tematy poruszone w poście poza tym?

Dzięki za pomoc !
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Radio samochodowe pobiera energię kilku watów (5 ÷ 10) plus tą przekazywaną na kolumienki. Przy niezbyt głośnym graniu np. w połowie maksimum energia na kolumienkach powinna być = 12/(2*2) [W]. Sluch ludzki ma charakret logarytmiczny. Czyli radyjko pogra na akumulatorze 60Ah od 36 do 60 godzin.
  • Poziom 7  
    Wielkie dzięki za odpowiedź. Poproszę jednak o parę wyjaśnień. Kilku watów - 5 ÷ 10 - oznacza od pięciu do dziesięciu watów? Jak to przechodzi na ampery (żeby policzyć ile to ile wytrzyma?)? I=P/U(znalazłem ten wzór przy obliczaniu amperów gdzieś w innym temacie na elektrodzie) gdzie i to ampery P to waty a u to volty? Dlaczego 12/(2*2)?

Wybacz pytania, chciałbym to poprawnie zrozumieć, żeby nie pytać później głupio :).
  • Poziom 39  
    Jak sam podałeś jeżeli radio pobiera 12W to nie chce być inaczej jak 1A, skoro akumulator ma mieć 60Ah to wydawałoby się że 60 godzin będzie grało ale to jest nie realne w pewnym momencie zacznie spadać napięcie na akumulatorze i pojawią się zniekształcenia.
  • Poziom 7  
    No właśnie ja nie wiem ile Wat pobiera to radio. 12Wat na 12V to 1 amper, to już wiem. Wiem też, że teoretyczne 60 godzin =/= realne 60 godzin (stawiałbym tak jak napisano wyżej, 30-40), natomiast ciągle nie wiem ile ten cały zestaw pobiera.

Wiem, że głośnik bierze 12W. Nie wiem, ile radio. Szukam informacji/sposobu żeby teoretycznie wyliczyć ile to może pobierać razem i wtedy będę mógł oszacować ile czasu pogra na takim akumulatorze. To jest dla mnie istotne :)
  • Poziom 39  
    Po co ci informacja ile prądu pobiera samo radio cały dowcip polega na tym że dopiero jak obciążysz wzmacniacz będziesz wiedział ile tak na prawdę radio pobrało prądu, musisz dokonać pomiaru prądu.
  • Poziom 7  
    No właśnie mnie interesuje cały zestaw, nie radio osobno. Dlatego myslałem, że jak dowiem się, ile ciągnie radio i dodam to do tego, ile powinien ciągnąć jeden głośnik, to wyjdzie mi ile bierze cały zestaw.

Czyli siąść z multimetrem i jak to sprawdzić? Sprawdzić, ile V ma akumulator przed podpięciem zestawu i po? Czy ile amperów ma? Niestety nie wiem jak dokonać pomiaru, którego potrzebuję.
  • Poziom 7  
    Super dzięki, czyli multimetrem sprawy nie załatwię, tak? Postaram się zdobyć amperomierz.

Czyli moja metoda (dodać teoretyczny pobór prądu z radia do poboru głośnika (czyli 1A) i podzielić ilość amperogodzin przez tą wartość) nie zda egzaminu? No cóż, dziękuję za pomoc, zgłoszę się, jak tylko uda mi się coś tu ugrać.

EDIT:
    Multimetr mam podobny do tego :
    https://obrazki.elektroda.pl/95_1262629843.jpg
    Na pewno nie da się sprawdzić poboru prądu?
  • Poziom 39  
    Miernik który podałeś w linku jest wystarczający aby sprawdzić wartość prądu, jest tam zakres 10A, dla twoich pomiarów jest wystarczający, musisz wiedzieć że pomiar ten będzie obarczony błędem ponieważ będzie to wartości zmienna.
  • Poziom 7  
    Super. Czyli wpinam to między zestaw a akumulator (dodam, że obecnie jest tak, że kable zasilające nie mają klem ani niczego, tylko "gołe druty" które owijam naokoło + i -)? W sensie, przykladam czerwony "pin" do plus a czarny do minusa, ustawiam multimetr na 10A i mówi mi to, ile ciągnie to amperów, tak?

Możliwe, że coś niejasno napisałem, więc mój zestaw wygląda tak, że : jeden głośnik połączony jest plusem i minusem do radia samochodowego, a radio samochodowe jest połączone dwoma plusami (czerwony i żółty, żółty jest chyba od pamięci) i minusem do akumulatora. I w ten ostatni punkt instalacji przykładam multimetr? Czy powinienem zrobić gdzieś dziurkę w izolacji przewodów "w drodze" od radia do akumulatora i tam przyłożyć piny odpowiedni + i -?

Wybacz komplikację, chcę być pewny, że zrobię to dobrze, bo do warsztatu mam spory kawałek drogi i nie chciałbym przynieść fałszywych danych, by później to powtórzyć.

Obarczony sporym błędem, czy takim "ok do zaakcpetowania"? Mam na myśli, czy na przykład poda mi, że zestaw ten bierze w całości 5A zamiast 1A? Chyba aż tak, to nie?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.
    Stnq napisał:
    Super. Czyli wpinam to między zestaw a akumulator (dodam, że obecnie jest tak, że kable zasilające nie mają klem ani niczego, tylko "gołe druty" które owijam naokoło + i -)? W sensie, przykladam czerwony "pin" do plus a czarny do minusa, ustawiam multimetr na 10A i mówi mi to, ile ciągnie to amperów, tak?

Możliwe, że coś niejasno napisałem, więc mój zestaw wygląda tak, że : jeden głośnik połączony jest plusem i minusem do radia samochodowego, a radio samochodowe jest połączone dwoma plusami (czerwony i żółty, żółty jest chyba od pamięci) i minusem do akumulatora. I w ten ostatni punkt instalacji przykładam multimetr? Czy powinienem zrobić gdzieś dziurkę w izolacji przewodów "w drodze" od radia do akumulatora i tam przyłożyć piny odpowiedni + i -?

Nie!!!!
    Bo coś spalisz. Amperomierz włącza się w szereg z odbiornikiem! Czyli "-" radia do "-" akumulatora, "+" akumulatora do "+" amperomierza i plusy z radia do "-" amperomierza. I tylko tak!
    Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    Ah widzisz to bym się przejechał.
    Plus radia idzie do MINUSA Multimetru (tutaj będę używał multimetru bo tylko to mam :/.
    Minus radia idzie do Minusa akumulatora.
    Plus multimetru idzie do plusa akumulatora.
    Minus multimetru idzie do plusa radia.

Tak? Ok, i wtedy ustawić na 10A i sprawdzić jaka cyfra się pokaże i to jest rzeczywisty (powiedzmy) pobór prądu w amperach?
  • Poziom 7  
    Wielkie dzięki ! Wrócę tu jak tylko dowiem się ile prądu pobiera. Może temat pomoże innym laikom konstruować swoje urządzenia muzyczne na plener :)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Kolego nie przejmuj się, że nie masz amperomierza tylko multimetr. Multimetr to połączenie kilku mierników. Podstawowo to woltomierz, amperomierz i omomierz. Często spotyka się takie bajery jak tester ciągłości obwodu, pomiar temperatury, pojemności, indukcyjności, częstotliwości, wzmocnienia tranzystorów, generator fali prostokątnej itp.
    Pamiętaj, że najpierw wszystko trzeba poprawnie połączyć, ustawić odpowiedni zakres pomiarowy i dopiero potem podłączyć zasilanie i mierzyć. Często przez kolejność połączenie układu pomiarowego i doprowadzenie zasilania -> ustawienie odpowiedniego zakresu uszkadza się miernik.
    Układ podłącz tak: Plus (+) akumulatora z (+) miernika, (-) miernika z (+) radia. Minus (-) akumulatora z (-) radia. Pamiętaj też, że do pomiaru na zakresie 10A służy osobne wejście. ;)
    Trochę się spóźniłem z postem... ;)

Dodano po 3 [godziny] 49 [minuty]:

Stnq napisał:
    Obarczony sporym błędem, czy takim "ok do zaakcpetowania"? Mam na myśli, czy na przykład poda mi, że zestaw ten bierze w całości 5A zamiast 1A? Chyba aż tak, to nie?

Nawet najtańsze mierniki pokazują wynik na tym zakresie z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (rozdzielczość 10mA). Wyniki obarczone są błędem ±2% czyli wynik może odbiegać od prawdziwego natężenia o ok. 200mA, jeżeli dobrze to przeliczyłem... :)