Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chevrolet Aveo - Niedziałający układ ABS w Chevrolet Aveo

indianadzons13 27 Jul 2014 11:01 14421 12
    indianadzons13
    Level 9  
    Witam serdecznie. Proszę o podpowiedz co może być przyczyną wadliwego działania układu ABS w moim Chevrolet Aveo sedan z roku 2006. Usterka objawia się tym że non stop pali się kontrolka abs-u i co jakiś czas jak się naciśnie pedał hamulca robi się on dziwnie twardy i samochód jakby w tym momencie nie hamował. Byłem u 2 mechaników i co mi tylko pomogli to po podłączeniu pod komputer wykasowali błąd czujnika prawego przedniego koła. Po tym zabiegu kontrolka zniknęła i niby wszystko działało ok. Lecz po dwóch dniach znowu usterka powróciła. Na pytanie czemu niemożna wymienić po prostu czujnika abs mechanik stwierdził, że na jego oko czujnik jest ok a usterki można szukać w całym układzie hamulcowym i będzie to drogie w naprawie.

Dlatego proszę o podpowiedź jak ten problem ugryźć lub po prostu jak niema możliwości prostej diagnozy jak wyłączyć system abs.

Pozdawiam
  • Helpful post
    diodabg
    Level 30  
    indianadzons13 wrote:
    mechanik stwierdził, że na jego oko czujnik jest ok a usterki można szukać w całym układzie hamulcowym

Fajny mechanik ale moze lepiej znajdz innego !
    Problemem moze byc wadliwy czujnik , uszkodzona wiazka lub uszkodzony pierscien na przegubie ...
    Mozesz wyjac bezpiecznik z systemu ABS i wtedy pompa nie bedzie ingerowac w twoje hamowanie.
    Ale oczywiscie najbezpieczniej jest naprawic bo system ABS czesto ratuje zycie :-)
    indianadzons13
    Level 9  
    Super dziękuje za szybką odpowiedź. A czy wiecie może jak sprawdzić poszczególne elementy, czyli czujnik, pierścień i wiązkę. Czytałem że czujnik sprawdza się omomierzem i powinien wskazywać wartość ok 1kohm i ponadto powinien generować napięcie prądu zmiennego kilkuwoltowe przy zakręceniu kołem. Proszę o podpowiedź jak sprawdzić pozostałem 2 elementy. Przy wiązce trzeba zapewne sprawdzić przejście między czujnikiem a centralą abs tylko nie bardzo wiem gdzie jej szukać. Pozdrawiam
    indianadzons13
    Level 9  
    Właśnie czy działał przez tę chwilę abs tego niewiem bo wtedy nie testowałem.
    diodabg
    Level 30  
    A czujnik byl wykrecany? Moze jest na nim pelno opilkow I pokazuje zle wartosci...
    indianadzons13
    Level 9  
    Jeszcze nic nie grzebałem. Może troche głupie pytanie ale czy po wymianie wadliwego czujnika lub wykrycia przetarcia przewodu pod naprawie kontrolka abs-u sama zniknie czy trzeba podłączać całość pod kompa aby spec wymazał ?
    diodabg
    Level 30  
    Niestety trzeba wykasowac ale mozesz sie polaczyc jakims tanim scanerem jako Opel astra z tego samego rocznika.
    Powodzonka
    indianadzons13
    Level 9  
    Witam ponownie. Dzisiaj udało przejechać mi się tym autem i ku mojemu zdziwieniu raz kontrolka abs sie pojawia raz znika. Zdarzyło mi się również że tak jak wspomniałem w moim zapytaniu pedał hamulca zrobił sie twardy i niestety auto nie hamowało. Znajdę czas to sprawdzę te czujniki ale pewnie będę je sprawdzał jak kontrolka się zapali.
    diodabg
    Level 30  
    indianadzons13 wrote:
    pedał hamulca zrobił sie twardy i niestety auto nie hamowało

To nie jest normalne i bardzo niebezpieczne...
    Dla wlasnego bezpieczenstwa oddaj auto dla dobrego mechanika.
    siedles2
    Level 10  
    Witam. Panowie mam ten sam przypadek z ABS w Aveo. Tylko, że mi mechanik powiedział, że trzeba wymienić pompkę abs. Tak też zrobiłem i to samo. Więc pytanie do indianadzons13 czy kolega już naprawił, co było przyczyną.
    Lechu2692988
    Level 2  
    Może to bys ale czujnik absu albo koronka/pierścień absu
    siedles2
    Level 10  
    To był tylko czujnik- przewód. Kupiłem pompę ABS wymieniłem i było to samo. Czyli teraz mam prawie nową pompę na zbyciu. Jak by ktoś chciał to odsprzedam za 100 zł.