Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FM2A55M - Klawiatura działa z opóźnieniem

@rti 27 Lip 2014 16:44 2046 17
  • #1 27 Lip 2014 16:44
    @rti
    Poziom 21  

Witam. Wczoraj złożyłem dwa składaki (miały być jak najtańsze). W skład zestawu wchodzi płyta Asorck FM2A55M-VG3+, AMD A4 4020 iraz 4GB RAM Curcial 1600MHz. Podczas instalacji systemu zauważyłem że klawiatura działa z wielkim opóźnieniem (myszka działa normalnie). Po zainstalowaniu systemu klawiatura działa tak ze trzeba klawisz przytrzymać ok. 5s a żeby zaskoczył - inaczej nie będzie reakcji. W BIOS'ie ten sam objaw. Okazało się ze dla mojego procka potrzebny jest nowszy BIOS. Zaktualizowałem go do wersji 1.9 jednak objaw nie ustąpił. Sprawdzane było na 3 różnych klawiaturach w tym jedna ps/2. Jakieś sugestie co może być przyczyną takiego zachowania?

OD razu zaznaczam że poza aktualizacją BIOS'u zainstalowałem też najnowsze sterowniki dostępne na stronie myśląc ze może pod windows'em problem zniknie. Niestety nic to nie pomogło. Najlepiej działa na klawiaturze Ps/2 bo na USB to już jest tragedia (przy jej instalacji pod nowym portem na chwile zaskoczyło i przez ok 15 s klawiatura działała normalnie).

0 17
  • #2 28 Lip 2014 11:21
    Kaczor_84
    Poziom 31  

Czy obydwa złożone komputery mają taką samą konfigurację i problem występuje na obydwu czy tylko na jednym? Jaki zasilacz to napędza?

0
  • #3 28 Lip 2014 14:30
    @rti
    Poziom 21  

Identyczna konfiguracja. Brak napędu. Zasilacz chieftec 500w. Na obydwu to samo. Podmienilem pamięć i bez rezultatu. Podmienilem inny typ procesora pod te gniazdo i też to samo. No to czas na płyte. Podmianka wszystkich elementów do plyty blizniaczej ale od msi a55m-m33. Efekt ten sam. Co jest nie tak? Najnowsze biosy, najnowsze sterowniki a i tak kicha.

0
  • #4 28 Lip 2014 15:25
    safbot1st
    Poziom 43  

Próbowałeś ustawić w biosie Legacy USB Support = Disabled, i użyć klawiatury usb?

Dodano po 12 [minuty]:

Wklej pierwszą zakładkę z programu cpu-z.
    Dodatkowo obydwie testowane płyty msi i asrock są na tym samym chipie A55 - jedyna część wspólna dla problemu który występuje. Trzeba by sprawdzić podzespoły na płycie z innym chipsetem. Ogólnie przedziwna sprawa - na innej płycie problem powinien ustąpić. Płyty asrock i msi zakupione z tego samego źródła? W płycie msi bios był najnowszy?

0
  • #5 28 Lip 2014 15:25
    @rti
    Poziom 21  

Oczywiście ale to nic nie daje. Już nawet skołowałem procesor z rdzeniem thrinity bo na na takim MSI zaleca aktualizacje przed przejściem na procesor z rdzeniem richland. Rezultat zerowy. Dwie różne płyty, dwa różne procesory pod FM2 i ten sam efekt opóźnionej klawiatury aczkolwiek na MSI działa już nieco szybciej (trzeba przytrzymać klawisz ok 1s).

W obydwu płytach najnowszy bios. Aktualizowałem pod AMD z rdzeniem thrinity a później przekładałem proca docelowego jakim jest 4020. Efekt ten sam. Producent płyty twierdzi ze procesor jest obsługiwany po aktualizacji bosu. Do innych płyt nie mam dostępu. To miały być tanie komputery na magazyn a robią się z tego niezłe jaja.

0
  • #6 28 Lip 2014 15:44
    safbot1st
    Poziom 43  

Prosiłem jeszcze o wklejenie 1szej zakładki z cpu-z w celu sprawdzenia, czy cpu chodzi na domyślnych taktach/mnożniku. Zakładam, że tak, ale chciałem się upewnić.

0
  • #7 28 Lip 2014 15:54
    @rti
    Poziom 21  

Zrzut wrzucę za 30 minut jak będę miał dostęp do tych kompów.

0
  • #8 28 Lip 2014 15:59
    Kaczor_84
    Poziom 31  

Niech kolega spróbuje w UEFI ->Advanced->USB Configuration wyłączyć opcję USB Legacy (ustawić na Disabled). Sprawdź również profilaktycznie napięcie 5V, bo jak podejrzewam jeszcze tylko zasilaczy nie podmieniałeś? ;)
    Edit: widzę, że koledzy mnie wyprzedzili ;P

0
  • #9 28 Lip 2014 16:13
    @rti
    Poziom 21  

Zasilacz odpada. Bo kompy są dwa i dwa zasilacze. Podmienialem na inny który również przyniósł zerowy efekt. Problem jest raczej po stronie architektury plyty głównej i to że producent twierdzi że są kompatybilne najwyrazniej na nic się zdaje.

0
  • #10 28 Lip 2014 16:14
    safbot1st
    Poziom 43  

Kaczor_84 napisał:
    Sprawdź również profilaktycznie napięcie 5V, bo jak podejrzewam jeszcze tylko zasilaczy nie podmieniałeś? :wink:

Dzięki za nowy trop ;) Przy okazji wrzucania screena z cpu-z prosimy więc też o podanie modeli i marki zasilaczy z tych zestawów. W sumie, to trochę się boję co to są za zasilacze, bo zestawy miałby być "oszczędnościowe" - mam nadzieję, że na zasilaczach autor nie oszczędzał. Do wykonania pomiary:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

0
  • #11 28 Lip 2014 16:23
    @rti
    Poziom 21  

Pisałem wyżej że zasilacze to chieftec 500w. Model gpa 500. Oszczędnościowe nie zawsze jest kiczowate. Na zasilce nie oszczędzałem. 5v zasilania stabilne i nawet nie drgnie. Karta sieciowa wifi, pendrive i mysz dzialaja poprawnie. Problematyczna jest tylko klawiatura która psoci nawet jak jest podpięta bez reszty urządzeń.

0
  • #12 28 Lip 2014 16:35
    safbot1st
    Poziom 43  

@rti napisał:
    Bo kompy są dwa i dwa zasilacze. Podmienialem na inny który również przyniósł zerowy efekt.

Więc kwestia zasilania właściwie odpada.
    @rti napisał:
    Problem jest raczej po stronie architektury plyty głównej i to że producent twierdzi że są kompatybilne najwyrazniej na nic się zdaje.

W sensie, że niekompatybilne z procesorem? Jeśli już, to po prostu w ogóle wadliwe - źle działające z klawiaturami PS2/usb.
    Czekam jeszcze na screena z cpu-z. Mogą być od razu wszystkie.

Dodano po 4 [minuty]:

ps. Dopytam, żeby nie było niejasności - ww. klawiatura usb, pracuje z opóźnieniem niezależnie od portu usb do jakiego jest podłączona (sprawdzałeś wszystkie porty?). Klawiatura w innym PC działa na 100% prawidłowo?
    @rti napisał:
    Sprawdzane było na 3 różnych klawiaturach w tym jedna ps/2.

2 różnej firmy klawiatury usb?

0
  • #13 28 Lip 2014 16:41
    @rti
    Poziom 21  

Klawiatury 3. 2 różne na usb i trzecia ps/2. Efekt zawsze ten sam już od ekranu bootowania. W biosie też przymula i w windowsie również. Nie ma znaczenia pod którym usb czy tez ps/2 efekt zawsze ten sam.

0
  • #14 28 Lip 2014 17:03
    safbot1st
    Poziom 43  

Ok, rozumiem dlatego ciągle czekam na screeny z cpu-z. Mi "przymulanie" klawiatury w bios i w systemie zdarzyło się tylko wtedy, kiedy procesor był na niewłaściwym mnożniku.

0
  • #15 28 Lip 2014 19:18
    @rti
    Poziom 21  

Poniżej zrzuty z programu. Sorry ze dopiero teraz ale miałem trochę na głowie. W płycie docelowej siedzi akurat procesor na podmiankę na którym jak już kilka razy wspominałem mam ten sam objaw co na 4020.

FM2A55M - Klawiatura działa z opóźnieniem FM2A55M - Klawiatura działa z opóźnieniem FM2A55M - Klawiatura działa z opóźnieniem FM2A55M - Klawiatura działa z opóźnieniem FM2A55M - Klawiatura działa z opóźnieniem

0
  • #16 28 Lip 2014 19:55
    safbot1st
    Poziom 43  

Pod obciążeniem np. Prime95 mnożnik podnosi się do x36?
    Wyłączenie opcji oszczędzania energii w bios coś zmienia w kwestii działania klawiatury?

0
  • #17 28 Lip 2014 20:17
    @rti
    Poziom 21  

Wyłączenie opcji oszczędności nic nie daje. Ale mam dylemat. Na znanym portalu aukcyjnym, znalazłem do kupienia dokładnie taki sam zestaw jak sam złożyłem tj. ta sama płyta i ten sam procesor. Dają na to gwarancję więc pewnie przetestowane i działa. To czemu u mnie ani rusz? ;/

0
  • #18 28 Lip 2014 20:25
    safbot1st
    Poziom 43  

safbot1st napisał:
    Pod obciążeniem np. Prime95 mnożnik podnosi się do x36?

@rti napisał:
    To czemu u mnie ani rusz? ;/

Jak pisałem - jest to mało prawdopodobne aby wszystkie 3 płyty były wadliwe, jednak możliwe.

Dodano po 1 [minuty]:

@rti napisał:
    Podmianka wszystkich elementów do plyty blizniaczej ale od msi a55m-m33.

Skąd ta płyta? Po włożeniu w nią z powrotem starych podzespołów klawiatura działa normalnie?

0