Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płukanie układu CO + dołożenie zaworów do grzejników żeliwnych

27 Lip 2014 16:56 6843 4
 • Poziom 16  
  Witam kolegów, na początek trochę danych:
  stara instalacja CO (ok 40 lat), grawitacyjna, kocioł gazowy również stary. 3 kondygnacje, 22 grzejniki żeliwne (ok 220 żeberek).

  Teraz prośba o doradę: chciałbym w tym roku przed sezonem spuścić wodę, zdjąć i wypłukać kaloryfery, wstawić przed wszystkie grzejniki zawory powrotne i zawory do głowic termostatycznych (rury do grzejników do 1/2" i 3/4", same głowice pewnie dopiero za jakiś czas ze względu na koszt), założyć odpowietrzniki. Instalację wypłukać i napełnić ponownie wodą z inhibitorem osadzania kamienia. Głównie oczywiście zależy mi na płukaniu instalacji i założeniu odpowietrzników bo zimą z niektórymi kaloryferami na najniższym poziomie jest problem z zimną wodą. Przy takiej pracy przy okazji założyłbym zawory do głowic i na powrót. Zastanawiam się nad wersją zlecenia roboty firmie bądź samemu, gwintownicę do rur posiadam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 35  
  Zapowietrzenie najczęściej występuje na najwyższej kondygnacji a nie najniższej. Jeśli te kaloryfery na samym dole są zimne (oczywiście w sezonie zimowy, gdy się grzeje), to może coś się dzieje z przepływem czynnika grzewczego. Może są zamulone kryzy lub gałązki (w przypadku ogrzewania grawitacyjnego przewężenia mogą bardzo poważnie zakłócać działanie kaloryferów). Montaż zaworów termostatycznych nie jest trudną czynnością i - jeżeli są dobrze dobrane - nie wymaga przycinania i gwintowania rur (jeśli długość zaworu jest taka sama, jak starego). Natomiast dla montażu zaworów powrotnych trzeba przyciąć kawałek gałązki powrotnej i nagwintować ją (ważne jest dokładne wymierzenie i ustalenie, o ile skrócić rurę). Trzeba zrobić tak: wykręcić stary śrubunek z grzejnika. Skręcić go i zmierzyć jego długość. Następnie zmierzyć długość zaworu wraz ze śrubunkiem (skręconego). Różnica długości to wymiar, o jaki trzeba skrócić gałązkę.
 • Poziom 8  
  "zdjąć i wypłukać kaloryfery"

  Aby wypłukać kaloryfery nie musisz ich wcale zdejmować, możesz użyć chemii. Są różne preparaty, możesz użyć np. Sentinel x400.
 • Poziom 24  
  Jeśli instalacja ma nadal grzać w układzie grawitacyjnym, to proponuje zawory termostatyczne o zwiększonym przepływie...
  Tak samo zawory na powrocie z grzejników nie mogą dławić przepływu. Najlepszym rozwiązaniem, to zawory kulowe. Nie dławią przepływu, ale trzeba zwrócić uwagę na jakość (lubią się rozciekać). Jeśli decyzja jednak będzie na inny typ zaworów na gałązkach powrotnych, to trzeba dobrze dobrać wartość przepływu czynnika grzewczego.

  Płukanie starej instalacji, to dobry pomysł. Przy okazji montażu zaworów grzejnikowych można sprawdzić stan techniczny ciętych rur (kamień, osad, grubość ścianek rur itp.). Zalecam też przeanalizować przebieg rur instalacji i stan naczynia przelewowego.
 • Poziom 16  
  Dziękuję wszystkim kolegom za pomoc. Podczas remontu okazało się, że instalacja długo już grzać nie będzie ze względu na swój stan i wiek. Zapadła decyzja o kapitalnym remoncie, nowym kotle, rurach, grzejnikach. Pozdrawiam :)