Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wolne Wczytywanie Danych - Windows 7

M_Kuba 27 Lip 2014 20:14 1785 21
  • #1 27 Lip 2014 20:14
    M_Kuba
    Poziom 7  

Witam. Mam problem z komputerem. Ostatnio Uruchamia się ok. 3-4 minut.
    Wczytywanie pulpitu oraz danych także trwa długo. A podczas zgrywania np. muzyki na urządzenie zewnętrzne wyskakuje komunikat że je odłączono.
    Prosił bym o pomoc.

Sprzęt:
    Asus P8P67 LE
    Intel Core i5 - 2.90GHz - 3.20GHz
    NVidia GeFORCE GT 440 1Gb
    Samsung HDD 500Gb SATA3
    4Gb - Ram

0 21
  • #2 27 Lip 2014 22:37
    deton24
    Poziom 12  

Hdtune skan na bad sektory, raport s.m.a.r.t., sprawdź jak utworzysz nowe konto czy coś się zmieni, ogranicz/sprawdź aplikacje startowe które uruchamiają się razem z systemem, odsyfianie komputera jakimś Ccleaner, jeśli z dyskiem wszystko dobrze to też defragmentacja. Ew. logi z combofix, skan antywirem.

0
  • #4 07 Sie 2014 16:16
    deton24
    Poziom 12  

Dysk w porządku. Choć to nie wiele pomoże możesz zrobić defragmentację, scandisk.
    Jak Ci zależy to okazanie się logami w odpowiednim miejscu pomoże rozwiązać problem. Aplikacje startowe sprawdzałeś? Jak Ci bardzo nie zależy to zrób po prostu format i będzie spokój. Możesz jeszcze sprawdzić temperatury CPU, zmienić pastę, ew. delikatnie odkurzyć w środku z naciskiem na radiator od CPU, ale komputer jest raczej świeży z tego co widzę.

0
  • #5 07 Sie 2014 16:50
    rafal_rx
    Poziom 25  

deton24 napisał:
    Dysk w porządku. Choć to nie wiele pomoże możesz zrobić defragmentację, scandisk.
    Jak Ci zależy to okazanie się logami w odpowiednim miejscu pomoże rozwiązać problem. Aplikacje startowe sprawdzałeś? Jak Ci bardzo nie zależy to zrób po prostu format i będzie spokój. Możesz jeszcze sprawdzić temperatury CPU, zmienić pastę, ew. delikatnie odkurzyć w środku z naciskiem na radiator od CPU, ale komputer jest raczej świeży z tego co widzę.

Przed defragmentacją partycji z systemem wyłączyć plik wymiany (pamięć wirtualna, swap file). Restart i dopiero defragmentacja. Potem najlepiej ustawić plik wymiany na stałą wielkość, jeszcze lepiej na innej niż systemowa partycji, a jeszcze lepiej na innym dysku. Druga ewentualność, to dokupić RAM tak do 8GB.

Dodano po 2 [minuty]:

M_Kuba napisał:
    Oczyszczałem komputer programami: Ccleaner,

Przed defragmentacją usuń zbędne punkty przywracania systemu. Zainstaluj aktualizację z MS, która dodaje funkcjonalność do systemowego "oczyszczanie dysku", która usuwa śmieci po aktualizacjach. Tego może być nawet 3GB.

0
  • #6 07 Sie 2014 20:51
    deton24
    Poziom 12  

Cytat:
    Potem najlepiej ustawić plik wymiany na stałą wielkość, jeszcze lepiej na innej niż systemowa partycji, a jeszcze lepiej na innym dysku.

Przecież dla każdej partycji ustawia się SWAP osobno, i jak aplikacja pójdzie z danej partycji, to używa tego ustawionego SWAPU dla danej partycji. Nie da się zmusić systemu żeby używał SWAPU na partycji z dyskiem SSD jak system jest na HDD. Chyba że jest jakiś program do tego.
    Mało tego, wszystkie powyższe rady nie mają szans na poprawę szybkości działania komputera w tej sytuacji.

0
  • #7 08 Sie 2014 10:50
    rafal_rx
    Poziom 25  

deton24 napisał:
    Przecież dla każdej partycji ustawia się SWAP osobno, i jak aplikacja pójdzie z danej partycji, to używa tego ustawionego SWAPU dla danej partycji. Nie da się zmusić systemu żeby używał SWAPU na partycji z dyskiem SSD jak system jest na HDD.

BZDURA.

Wolne Wczytywanie Danych - Windows 7

Wiesz, próbowałeś, czy tylko tak Ci się wydaje?

0
  • #8 08 Sie 2014 10:53
    deton24
    Poziom 12  

Prosiłbym uprzejmie o wytłumaczenie.
    Konkretniej pod kątem, co dzieje się ze Swapem ustawionym dla konkretnej partycji. Czy system może go sobie współdzielić na swoje potrzeby?

0
  • #9 08 Sie 2014 11:00
    rafal_rx
    Poziom 25  

deton24 napisał:
    Prosiłbym uprzejmie o wytłumaczenie.
    Konkretniej pod kątem, co dzieje się ze Swapem ustawionym dla konkretnej partycji. Czy system może go sobie współdzielić na swoje potrzeby?

Ano dzieje się to, że domyślnie jest włączony i jego wielkość jest "automatyczna". W praktyce, jeśli zostawiłeś tak, jak jest domyślnie i to jeszcze na partycji systemowej, to ten plik po pewnym czasie staje się masakrycznie pofragmentowanty.

0
  • #10 08 Sie 2014 11:09
    deton24
    Poziom 12  

Nie odnalazłem tu odpowiedzi na moje pytanie.
    Próbowałem. Bierze się rozmiar niestandardowy, potem koniecznie klika się ustaw, bo inaczej nie zapisze. Nie wiem jak się ma fragmentacja pliku do ustawienia jego rozmiaru na ręczny, jak dobrze wiemy że lepiej żeby na normalnych konfiguracjach (bez SSD) go nie zabrakło gdy Ramu nie ma sporo. Ustawienie automatyczne głównie polega na tym że pagefile pojawia się tylko na partycji systemowej. Tak wynika z tabeli, choć nie sprawdzałem w praktyce (tak się pokazywało w XP). Jeśli aplikacje spoza partycji systemowej mogą z niego korzystać to dobrze, gorzej jeśli wcale, a jeśli już to dysk musi skakać na początek gdzie jest partycja systemowa, żeby doładowywać Swap, zamiast odnaleźć go bliżej bo przy swoich plikach na swojej partycji, chociaż wiemy że partycja na samym początku dysku jest najszybsza i dlatego tam usadawia się system jako C. Ręczne ustawienie pomaga w wydajności choćby gier i ktoś mi to udowodnił. Ale to w przypadku niewybujanej ilości ramu i braku SSD.

0
  • #11 08 Sie 2014 11:15
    rafal_rx
    Poziom 25  

deton24 napisał:
    Nie wiem jak się ma fragmentacja pliku do ustawienia jego rozmiaru na ręczny, (...)

Ma się tak, że jeśli masz w miarę zdefragmentowaną partycję systemową, wyłączysz swap, zrobisz restart, włączysz swap na stałą wielkość, to system tworzy Ci na wybranej partycji jeden ciągły plik, który już nie zmienia "położenia" i nie będzie fragmentowany.
    Czy masz SSD, czy nie, czy swap będzie na takiej, czy innej partycji, to nic nie zmienia dla systemu, z wyjątkiem prędkości transferu i czasu dostępu do niego.

Jeżeli ten plik jest mocno pofragmentowany i w tym samym czasie zachodzi potrzeba jego użycia (bo zabrakło ram), oraz odczytania jakichś danych z tego samego dysku, to będziesz miał spowolnienie działania pc objawiające się ciągłym długim świeceniem lampki hdd.

Wracając do problemu, to obstawiam (kolejność przypadkowa):

- podczas startu systemu uruchamiają się jakieś niepotrzebne programy (menadżer drukowania, sprawdzanie aktualizacji i takie tam podobne) - zainstalować Autoruns i dać zrzut zakładki Logon, albo dać zrzut zakładki CCleaner Narzędzia -> Autostart

- dysk działa wolno, np. przez ustawienie w BIOS zamiast AHCI Native IDE, albo coś w tym stylu

- wszystko jest na jednej partycji - zastosować sugestie o defragmentacji

- wirus, bezsensowny antywirus.

- coś innego

0
  • #12 08 Sie 2014 11:19
    deton24
    Poziom 12  

Czyli lepiej ustawiać Swap na ręczną wielkość, i to z dużym rozmiarem minimalnym żeby go potem zdefragmentować. Pytanie teraz brzmi. Czy zwykły defragmentator jest w stanie ruszyć swap, a jeśli nie, to co potrafi.
    Tylko że rozmiar kontrolowany przez system to swap który i tak zawsze na tej partycji jest. Chyba że rzeczywiście zauważyłeś różnicę między ustawieniem ręcznym a automatycznym.

0
  • #13 08 Sie 2014 11:34
    rafal_rx
    Poziom 25  

deton24 napisał:
    Czyli lepiej ustawiać Swap na ręczną wielkość, i to z dużym rozmiarem minimalnym żeby go potem zdefragmentować. Pytanie teraz brzmi. Czy zwykły defragmentator jest w stanie ruszyć swap, a jeśli nie, to co potrafi.

Już napisałem :-) Wyłączyć SWAP, zrestartować system, zrobić defragmentację, zrestartować system, włączyć SWAP na stałą wielkość. Nie będzie już fragmentowany. Jeżeli masz dwa dyski w PC, to można ustawić na innym dysku niż tym, na którym jest partycja w systemie, z powodów opisanych wcześniej.

Prościej jest skasować plik, niż męczyć PC jego defragmentacją. Wszystko co napisałem wynika z obserwacji i prób przywrócenia do ładu pecetów zapuszczonych w ciągu kilku ładnych lat przez użytkowników, głównie tylko do celów internetowo-biurowych. Głównie Win XP.

0
  • #14 08 Sie 2014 11:55
    deton24
    Poziom 12  

Ahh wyłączyć bo wtedy przestrzeń się robi wolna, i nie ważne czy defragmentator może Swap ruszać. Ale czy automatyczny rozmiar, czy ręczny, to nie ma raczej nic do fragmentacji, lepiej ręcznie od razu ustawić większą wartość minimalną, tak z mojego doświadczenie, też głównie z XP kiedy jak wyświetlał się komunikat o stronnicowaniu, to znaczy że właśnie jest źle, i trzeba ustawić więcej ręcznie.

0
  • #15 08 Sie 2014 12:16
    rafal_rx
    Poziom 25  

deton24 napisał:
    Ale czy automatyczny rozmiar, czy ręczny, to nie ma raczej nic do fragmentacji, (...)

Dokładnie odwrotnie. Ma, bo jak mu się zachce zrobić większy plik swap, to sobie go powiększy, zapisując fragment w innym wolnym miejscu dysku. I już masz conajmniej dwa kawałki tego samego pliku.

0
  • #16 08 Sie 2014 12:42
    deton24
    Poziom 12  

Jeśli chodzi o fragmentacje plików to będzie to więcej niż ze dwie części. Dobrze jest skasować Swap żeby zdefragmentować miejsce, ale jak będzie stronnicowania za mało, to skazujesz komputer na mniejszą wydajność. Komputer nie dostaje tyle ile chce. Miałem to udowodnione jak komputer z na sztywno większą ustawioną wielkością swapu tak aby uniknąć komunikatu od Windowsa chodził w gierce lepiej, chyba szybciej wczytywał, mniej ścin. Drugi kawałek pliku to obawiam się tworzy faktycznie jak rozszerza z minimalnej wartości. Może jest lepiej jak plik leży w kupie nietknięty w jednym miejscu na dysku z większą wartością minimalną.
    Może gorzej jak jest duży w innych sytuacjach, np. użytek biruowy, i kiedy bardziej przeszkadza fragmentacja Swapu, niż to że system nie dostaje tyle co powinien.

0
  • #17 21 Sie 2014 19:27
    M_Kuba
    Poziom 7  

Defragmentowałem dysk i przyśpieszyło to troche uruchamianie systemu oraz wczytywanie danych lecz nadal
    Uruchamia się ponad 1 minutę. Raczej na początku uruchamiał się znacznie krócej.

0
  • #18 21 Sie 2014 23:15
    deton24
    Poziom 12  

Z komputerem równocześnie może nic się szczególnego nie dziać. Z reguły takie rzeczy znikają po formacie.

0
  • #19 22 Sie 2014 14:08
    rafal_rx
    Poziom 25  

M_Kuba napisał:
    Defragmentowałem dysk i przyśpieszyło to troche uruchamianie systemu oraz wczytywanie danych lecz nadal
    Uruchamia się ponad 1 minutę. Raczej na początku uruchamiał się znacznie krócej.

A oprócz defragmentacji zastosowałeś jakąkolwiek radę z postu nr11 ???

0
  • #21 23 Sie 2014 15:34
    Darek0024
    Poziom 16  

Jeżeli posiadasz program antywirusowy wyłącz go na moment i sprawdz jak tam twoje transfery.

0
  • #22 23 Sie 2014 18:08
    M_Kuba
    Poziom 7  

Jeżeli chodziło ci o transfer plików to wyłączyłem antywirusa i nic się nie zmieniło.
    Testowanłem transfer między jedną partycją a drugą i transfer wynosił max.
    86.3 MB/s. W HDTune też tyle było.

0