Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odnowa (ale nie biologiczna) kompka

pieszek 24 Apr 2005 15:05 1037 5
 • #1
  pieszek
  Level 11  
  Komputer posiadma juz od dawna i własciwie nigdy nie był na nim utrzymany odpowiedni porzadek (duży bałagan w rejestrze itp.)
  Nigdy nie przeprowadzałem reinstalacji systemu- nie było to konieczne bo wszystko stabilnie działało. Ciemna strona medalu jest ze na komputerze posiadam ogromna ilosć dokumentów które przed taką reinstalacją (a wałaściwie to przed zamiana win 98 na XP) musza byc gdzieś przechowane.  Ostatno pojawia sie coraz wiecej problemów- chciałbym po prostu sformatowac dyski i zaczac wszystko od nowa, jednak ze wzgledu na brak porzadku w plikach nie mogę niczego zaczac bez kopii zapasowej.

  Moje pytanie brzmi : czy jest jakieś darmowe narzedzie które pozwoli zebrac wszystkie pliki exela i worda (znaleźć je w całym bałaganie) i naraz przegrac na płyty\ na innego kompa przez LAN ? Chodzi mi o wygodę i pewnosc, żeby biorąc sie za czyszczenie miec pewnosć że dokumenty sa bezpieczne..

  z góry dziekuję
  pieszek
 • #2
  Szarańcza
  Level 16  
  Wyszukaj w windowsie szukane pliki wpisując rozszerzenia - *.doc, *.txt i tak dalej potem skopiuj je do jednego folderu i nagraj na plytke lub skopiuj na innego kompa

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #3
  paweliw
  IT specialist
  Możesz do tego celu użyć np. Total Commandera i użyć opcji wyszukaj.
  Program pozwala umieścić wszystkie wyniki wyszukiwania w jednym oknie co umożliwi łatwe ich skopiowanie do nowego katalogu i nagranie np. na płytę.
  Najlepiej wyszukiwać według rozszerzeń *.doc - dla plików Worda, *.xls - dla plików Excela (nie *.txt jak podał Szarańcza bo to zwykłe pliki tekstowe i w samym Windowsie jest ich setki).
  Musisz się zastanowić czy nie będziesz potrzebował także innych plików (np. plików grafik nie osadzonych w dokumentach Worda i Excela, plików *.pdf - Adobe Acrobat, innych plików graficznych - zdjęcia, plików z wiadomościami pocztowymi itp.)
  Na przyszłość radziłbym umieszczanie wszelkich dokumentów na dysku/partycji innej niż systemowa (wystarczy stworzyć katalog np. D:\Dane a w nim podkatalogi np. Word, Excel, Zdjecia, Poczta itp. - praktycznie każdy program pozwala na zmianę domyślnego katalogu zapisywania/otwierania dokumentów) co spowoduje, że każda reinstalacja/nowa instalacja systemu nie będzie pociągać za sobą konieczności archiwizacji danych.
 • Helpful post
  #4
  Robert B
  Level 43  
  Dodam jeszcze katalog Identities (skopiuj cały) - tam są Twoje maile oraz poszukaj plików .wab - to książka adresowa z Outlook Express.
  Poszukaj też obrazków jeżeli używałeś skanera.
  Sporo interesujących Cię plików może znajdować się w katalogach \Windows\Profiles\ , \Windows\Pulpit\ - niektórzy beznadziejnie zapisuja wszystko na pulpicie :( , \Windows\Dane Aplikacji\ , \Windows\Ustawienia Lokalne\. Skopiuj też katalog \Windows\Ulubione\ .
  I ostatnia rada - patrz post Kolegi Paweliwa i trzymaj porządek w nowym systemie :)
  Dodałem później:
  Jeżeli używałeś Microsoft Outlook a nie Outlook Express to skopiuj plik .pst - maile i .pab - książka adresowa :)
 • #5
  Szarańcza
  Level 16  
  dla ścisłości: podłem przykład rozszerzenia a nie konkretne formaty
 • #6
  paweliw
  IT specialist
  Szarańcza wrote:
  dla ścisłości: podłem przykład rozszerzenia a nie konkretne formaty

  Ja to oczywiście rozumiem, rozszerzyłem tylko nieco Twoją wypowiedź aby pieszek nie kopiował niepotrzebnych plików.
  Swoją drogą ja w plikach *.txt przechowuje wiele potrzebnych informacji (mniejszy rozmiar od *.doc) ale są one w konkretnych, dobrze mi znanych katalogach.