Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

¬ródło napięcia do lampy owadobójczej.

marucjmar14 28 Jul 2014 02:47 1683 4
 • #1
  marucjmar14
  Level 9  
  Witajcie,

  Mam pewien problem, zwi±zany z... owadami. Jestem przyszłym informatykiem, więc lubię strasznie przesiadywać na komputerze w godzinach nocnych. Jak wiadomo mamy przepiękn± pogodę, i z tego powodu robi się nam cieplutko w pomieszczeniach dlatego mamy otwarte okna. Niestety nasi malutcy "Koledzy" też chc± skorzystać z okazji aby się z nami pobawić, i przy okazji pokopulować(zapewnić ci±gło¶ć gatunku) :D . Ale niestety nie wiedz± że strasznie nas to wkurza(delikatnie to ujmuj±c). Przez te małe wstrętne stworzonka nie umiem się skupić na programowaniu aplikacji :cry: s± dosłownie wszędzie: monitor, klawiatura. Dlatego postanowiłem po¶więcić troszkę czasu aby, też się z nimi zabawić. Od pocz±tku cel był jasny -- pr±d, a dokładniej lampa owadobójcza. Postanowiłem że zanim do was napiszę, poszperam w internecie na ten temat. Interesowało mnie tylko zasilanie takiej lampki, i wyczytałem że można wykorzystać trafo z tv. Po dłuższej lekturze poszedłem na strych i znalazłem stary kineskopowy telewizor, ok 14"(Kolor). Wiem że powielacze napięcia stosowane w kolorowych telewizorach maj± powyżej 20Kv, a stosowane w lampkach ze sklepu ok 1Kv. Czyli je¶li udałoby mi się złożyć takie co¶ to byłaby to "armata" na owady :D Wyczytałem też że odstępy pomiędzy drutami przy takim napięciu to min. 20mm Mam tylko jeden problem - nie wiem jak to podł±czyć :D Wiem że ten czerwony(z końcówk± jak w szpitalu :D ) to wła¶nie ten od wysokiego napięcia, ale nie wiem co z reszt± kabli. Nie wiem gdzie podł±czyć masę, tzn, wiem że nie do masy w gniazdku. W zał±czniku s± zdjęcia całego układu który udało mi się wymontować. Proszę o doradzenie mi jak to podł±czyć, inne sugestie też mile widziane. My¶lałem nad powielaczem pr±du? ale mogę wykorzystać to co mam :)

  Wiem że s± to wysokie napięcia, i muszę się obchodzić ostrożnie. Ale pochodzę ze wsi(nie mówię że ludzie z miasta s± gorsi), i wiele rzeczy potrafię zrobić sam. Jasne mógłbym kupić sobie moskitierę, albo tak± lampkę w sklepie. Ale jednak jak się zrobi samemu to bardziej cieszy :D A tak± lampkę da się również wykorzystać np. w altance. Za wszystkie odp. z góry dziękuję :)

  Jeszcze zdjęcia:
  ¬ródło napięcia do lampy owadobójczej.

  ¬ródło napięcia do lampy owadobójczej.

  :twisted:
  ¬ródło napięcia do lampy owadobójczej.


  Pozdrawiam,
  Marcin.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwi±zania w przemy¶le. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  murza68
  Level 12  
  Serdecznie odradzam ci stosowanie wysokiego napięcia z OTV w urz±dzeniu na owady. To rzeczywi¶cie będzie armata na owada ale i na człowieka. Wydajno¶ć pr±dowa Ľródła WN w OTV to conajmniej 1mA, więc policz 1mA x 25kV = 25W. Jak kogo¶ kopnie, to taka moc wydzieli mu się w organiĽmie. To już nie s± żarty. Lepiej zrobić przetworniczkę na jednym tranzystorze i z diodowym powielaczem napięcia na max. 1,5kV.
 • #3
  shadow0013
  Level 34  
  marucjmar14 wrote:
  Przez te małe wstrętne stworzonka nie umiem się skupić na programowaniu aplikacji

  To lampa Ci też będzie przeszkadzać - co chwila będzie robić cyt (jak oddać dĽwięk porażonego, skwiercz±cego owada?).
  Siatka na rzepy do okna i po problemie (rzepy samoprzylepne + firanka z małymi otworami), no ostatecznie raid w płynie do gniazdka, też działa choć droższy i trzeba wcze¶niej zał±czyć przed wpuszczaniem kolegów). W lampach fabrycznych z którymi miałem styczno¶ć napięcie jest 5kV.
 • #4
  janek1815
  Level 38  
  W sklepach s± też lampy które nie zabijaj± pr±dem. Za Ľródłem ¶wiatła jest umieszczony po prostu lep na owady. Więc nie potrzebujesz już WN tylko ¶wiatło oraz wspomniany wcze¶niej lep.
 • #5
  marucjmar14
  Level 9  
  Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi.
  Doszedłem do wniosku że jednak nie będę robił takiej lampy. Za duże ryzyko porażenia, w dodatku małe ciekawskie dzieci w domu. @janek1815 ciekawy ten patent z tym lepem w ¶rodku, pewnie pierwszy się na ten lep złapie :D Dobra jako¶ sobie z tymi natręctwami poradze 8-)
  Widze że większo¶ć osób na tym forum to nasz ¦l±sk :D

  Pzdr.