Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

program do lepszego podkręcenia karty graficznej.

28 Lip 2014 10:46 1659 17
  • Uczeń
    Witam.
    Jako ze mam słabą kartę graficzną (Nvidia GeFroce 9500 GT) a nie stać mnie na nową, postanowiłem ją podkręcić. Tak więc pobrałem program MSI Afterburner i zacząłem. Stopniowo podkręcałem i robiłem testy, zatrzymałem się na 680MHz przy których w furmarku po 5 minutach osiągała 105*C. Znalazłem w domu dwa wiatraki, podłączyłem je pod 12V i jako tako dokleiłem do karty po obu stronach, dzięki czemu po dokręceniu do 717MHz temp po 6-7minutach w furmarku osiąga max 84/85*C. Zdjęcia dodatkowego chłodzenia.
    program do lepszego podkręcenia karty graficznej. program do lepszego podkręcenia karty graficznej.

może nie wygląda to najlepiej ale dla mnie ważne jest ze aż tak dobrze zbiło temperaturę. I podkręciłbym tą kartę jeszcze bardziej (bo wiem że karty Nvidi wytrzymują 105*C a niektórzy na forach pisz że normalnie działają na 120*C) Gdyby nie to.
    Program nie pozwala już bardziej podkręcić zegara, i pamięci (A nawet nie zbliżyłem się do rekomendowanej granicy). I jeszcze te napięcia, ktoś wie jak odblokować? A może po prostu mam fabrycznie zablokowane? bo w ustawieniach nie działa. Jaki jeszcze jest równie łatwy w obsłudze program który pozwoli mi jeszcze bardziej podkręcić kartę graficzną? Kręcę ją bo niedługo będę miał BF3 i chciałbym mieć chociaż 20fps :D kolega ma kartę która ma zegar o kilkadziesiąt MHz szybszy i ma 24-37fps. A ja bym chciał ją dokręcić tak aby miała max 95*C w furmarku, czyli jeszcze kilkadziesiąt MHz więcej niż teraz :)
    Zamieszczam zdjęcie naklejki zasilacza.
    może jeszcze przyda się RAM i procesor.
    RAM: 4GB DDR2
    Procesor: Pentium(R) Dual-Core CPU E6300 2.80GHz 2.79GHz.
    Z góry dziękuję za pomoc :)
    Pozdrawiam

PS. zamieszczam screena z testu wykonanego przed chwilą :)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Pod żadnym pozorem nie baw się w 'OC' ! Przy pseudozasilaniu może się to źle dla Ciebie skończyć.

Zasilacz, a w zasadzie produkt "zasilaczopodobny"
    Znajduje się on na "czarnej liście"
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    http://forum.pclab.pl/topic/142996-Zanim-zapy...ZASILACZ-lub-jego-NAPI%C4%98CIA-sprawd%C5%BA/
    http://forum.pclab.pl/topic/843054-Czarna-lista-zasilaczy-oraz-lista-polecanych-v2/
    http://www.techfanatyk.net/zmien-zasilacz-przezornosc-czy-psychoza/
  • Uczeń
    No niestety muszę na tym cisnąć, nie mam innego wyboru. na nowy zasilacz mnie nie stać. A w bfa chce pograć :D pod koniec miesiąca kolega przywiezie mi zasilacz, lecz nie działający. mam nadzieję że to nic poważnego i uda mi się naprawić, jeśli nie byłby z czarnej listy to bym zamienił :)
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    mrowkarz napisał:
    No niestety muszę na tym cisnąć, nie mam innego wyboru. na nowy zasilacz mnie nie stać.

Więc licz się z tym, że być może karta graficzna ulegnie trwałemu uszkodzeniu po OC. I bez OC, jest spore ryzyko użytkowania tego PCta na tym zasilaczu.

Poza tym, do BF3 sprzet masz za słaby i nie tylko z racji karty graficznej. Procesor też może nie dawać oczekiwanych rezultatów.
  • Uczeń
    No przed chwilą mi wywaliło bluescreena. zresetowałem zegar na oryginalne 550MHz :/
    A co do procesora, kolega ma dwurdzeniowy 1,8GHz w notebooku i mu działa normalnie bez lagów :/
    Kurcze, i że nie mam kasy na nowy zasilacz :/
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
  • Moderator na urlopie...
    poprawa napisał:
    Napiszę to z zastrzeżeniem że nie biorę odpowiedzialności za żądne uszkodzenia - program to rivatuner, jeżeli w nim nie ma większych wartości to już nie wiem o ile chciałbś podkręcać.

Jest sposób, ale poddawanie OC tej słabiutkiej karty, na dłuższą metę mija się z celem.
    Zwykle jest tak, że niektóre GPU wykrywane w programach, oferują OC tylko do pewnego poziomu. Po gruntownym przetestowaniu już poddanej OC karty, można zmienić jej w BIOS wartości natywnych ustawień.
    Wtedy i być może wartości progowe w programach zostaną zmienione, a tym samym będzie można dalej próbować ją podkręcić.

Warunki, które musi spełniać karta to:
    1. Przede wszystkim, porządne, stabilne, pewne zasilanie
    2. Dobre chłodzenie, nie referencyjne, karta w natywnych warunkach nie może wykazywać anomalii. Warto przed OC umiejętnie wymienić pastę na chłodzeniu układów.
    3. Pamięci, jeśli poddajemy je OC, muszą mieć jakiekolwiek chłodzenie, najlepiej radiatorami bądź dodatkowymi wentylatorami
    4. Karta musi być pewna i żeby jej OC było sensowne, musi mieć dobre podzespoły, dobry układ GPU, służący do przetwarzania grafiki 3D, a nie tylko służyć do wyświetlania pulpitu oraz szybkie i pojemne pamięci.
    5. Musi mieć odpowiedni do współpracy procesor, by jej nie ograniczał.

Nie polecam samemu zmieniać BIOSu, bo bardzo łatwo uszkodzić kartę, a tylko naświetliłem temat zmiany ewentualnej maksymalnych wartości, do których programy pozwolą na OC.

Jeśli powyższe pkt zostaną spełnione, wtedy OC będzie miało jakikolwiek sens i przyniesie wymierne wyniki w postaci bardziej komfortowego grania.

Niestety OC 9500GT czyli mniej więcej wydajnościowo 8600GT, OC na wiele się nie zda. Owszem, starsze gry powinny lepiej działać, ale lepiej po prostu byłoby ją wymienić na choćby 9600GT czy HD4850.
    9500GT do BF3 nadawać się nie będzie, nawet po bardzo "żyłującym" OC.
  • Poziom 15  
    Co do modyfikacji BIOSu to dodam jeden prozaiczny warunek, trzeba mieć całkowitą pewność że komputer może wstać na podkręconej w ten sposób karcie. Może być tak że system działa stabilnie podkręcony z systemu ale ze zmodyfikowanym BIOSem już nie ma zamiaru wstać bo była przekroczona granica dajmy na to poboru prądu przy starcie zasilacza (przy starcie zabezpieczenia bardzo lubią wywalać przy obciążeniach które przy normalnej pracy są znośne a i kondensatory się ładują).
    poprawa napisał:
    Co do modyfikacji BIOSu to dodam jeden prozaiczny warunek, trzeba mieć całkowitą pewność że komputer może wstać na podkręconej w ten sposób karcie. Może być tak że system działa stabilnie podkręcony z systemu ale ze zmodyfikowanym BIOSem już nie ma zamiaru wstać bo była przekroczona granica dajmy na to poboru prądu przy starcie zasilacza (przy starcie zabezpieczenia bardzo lubią wywalać przy obciążeniach które przy normalnej pracy są znośne a i kondensatory się ładują).

W szczegóły już dalej nie wchodzimy, bo to nie ten temat. Tylko odpowiedziałem, że da się to zrobić dalej, ale samemu można tylko popsuć, przy braku wiedzy, niż poprawić.
    Ja bym na tym sprzęcie w ogóle tej karty nie poddawał OC.
  • Uczeń
    Witam.
    Spojrzałem na ceny zasilaczy Delta na alledrogo, i się zdziwiłem. http://allegro.pl/zasilacz-atx-delta-350w-sata-24pin-p4-i4470500665.html
    Czy rzeczywiście za 30zł można dostać 350W? To w takim razie czy za 100zł dostanę 400W? :D Czy na alledrogo jest aż tak tanio? I mam pytanie (nie chcę zakładać drugiego tematu), jaki zasilacz (oczywiście z tych prawdziwych :D) polecicie mi do 150zł? więcej nie zamierzam zbierać bo za długo by zeszło a chce się jak najszybciej pozbyć tej tykającej bomby z kompa. I nie mam zamiaru potem od razu wymieniać tego zasilacza, jak teraz kupić to już na bardzo długo. W przyszłości mam zamiar wymienić na lepsze: Procesor, RAM i kartę graficzną. Do procka dokupię lepszy radiator i poproszę wujka żeby mi trochę podkręcił (jaka to jest mordęga montaż filmów, oraz rendering animacji 3D na tym procku :/), a kartę graficzną już podkręcę sam w programie. Więc potrzebuję niedrogiego zasilacza który to wszystko wytrzyma (jest taki w ogóle?)
    Z góry dziękuję
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    mrowkarz napisał:
    Czy rzeczywiście za 30zł można dostać 350W?

Można. Można nawet sporo taniej, jesli dobrze poszukasz.
    Cena 30zł za starszy model Delty, to nie jest jakaś okazja. Ot przyzwoita cena.

mrowkarz napisał:
    To w takim razie czy za 100zł dostanę 400W?

Za 100zł możesz niekiedy kupić 450-500W zasilacz. Nowego Fortrona 450W na pewno, choć towar bardzo deficytowy.

mrowkarz napisał:
    polecicie mi do 150zł?

Dobry budżet na PSU, ale jeśli chcesz na prawdę dobry 450W zasilacz, to dorzuć do XFX Core 450W. Koszt około 170-200zł w zależności od tego, gdzie go kupisz. Zwłaszcza, że:
    mrowkarz napisał:
    nie mam zamiaru potem od razu wymieniać tego zasilacza, jak teraz kupić to już na bardzo długo
  • Uczeń
    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź :) jednak dołożę do XFX Core :)
    mrowkarz napisał:
    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź jednak dołożę do XFX Core

Bardzo słusznie.
    Od lat jedyny, lub jeden z nielicznych PSU, które nie sprawiały problemów (pojedyncze przypadki), oferowały/oferują dobra jakość przy na prawdę dobrej cenie. Jak przystało na Seasonic'a, bo takim produktem XFX serii Core jest.
  • Uczeń
    :) A jeszcze jedno, kolega ma w kompie Logic PRO, na czarnej liście jest logic ale czy to ,,pro'' robi jakąś różnice, czy jednak kolega ma podobnie jak ja tykającą bombę zegarową w kompie?
    mrowkarz napisał:
    A jeszcze jedno, kolega ma w kompie Logic PRO

LOGIC to Logic, czy Pro, czy nie - czarna lista.

mrowkarz napisał:
    czy jednak kolega ma podobnie jak ja tykającą bombę zegarową w kompie?

Tak. I wg mnie jeszcze gorszy od Twojego, jeśli można w ogóle mówić o rankingu w pseudo-zasilaczach.
  • Uczeń
    kurcze ;/ sorry jedna litera robi różnice? bo Logicc Pro (przez dwa c) choć wątpię że różnica jest. Działa mu już kilka lat bez szwanku, i nic się nie dzieje.Z czego mój po ponad 6 latach już zaczyna sprawiać problemy (bluscreen, przycieńcia kompa)
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    mrowkarz napisał:
    kurcze ;/ sorry jedna litera robi różnice? bo Logicc Pro (przez dwa c) choć wątpię że różnica jest. Działa mu już kilka lat bez szwanku, i nic się nie dzieje.Z czego mój po ponad 6 latach już zaczyna sprawiać problemy (bluscreen, przycieńcia kompa)

Oj, Oj. Nie ma znaczenia. Czyżby wersja podrobiona Logic'a? :D
    Widzisz, z pseudo-zasilaczami to jest tak, że potrafią działać latami i nic się nie dzieje, ale mogą działać dzień i zabrać cały sprzęt ze sobą. Zdarza się to niestety dużo częściej, niż z markowymi, dobrymi produktami, bo te też potrafią sprawiać problemy, ale statystycznie rzecz biorąc, jest to na prawdę ułamek w ogólnym rozrachunku.

Poza tym, to że działa kilka lat, nie służy mu, bo takie produkty wytrzymują znacznie krócej, niż te, w których montowane są dobrej jakości podzespoły, głownie kondensatory.

Ponadto platforma platformie nie jest równa, bo nawet przy podobnych podzespołach, warunki pracy mogą być inne, a to też ma wpływ na działanie komputera.

Dużo jest o tym artykułów w sieci. Można w wolnej chwili poszukać i poczytać.
  • Uczeń
    dziękuję :) poinformowałem kolegę :)