Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

12elf czyli mały subwoofer extended low frequency

Granat :) 29 Lip 2014 03:07 14067 16
  • Witam,
    Żeby nie było że same wielkie stwory ostatnio wrzucam, postanowiłem pokazać coś z mniejszych rzeczy. Mianowicie kompaktowy basik o koncertowym brzmieniu. Oczywiście nie gra tak głośno jak 600L buda z 2x18", ale - pewnie wielu z Was to zdziwi - brzmi tak samo potężnie tylko po prostu ciszej.
    Jest to dość rzadka i nietypowa konstrukcja bowiem mało kto na chałturach potrzebuje mieć tak niski bas, z kolei na koncerty używa się większych rzeczy no bo tak jest łatwiej. Kto w takim razie kupi coś takiego? Cóż...
    Od razu napiszę, że projekt ten miał dość niski priorytet wśród innych. No bo właśnie wychodziłem z założenia jak wyżej. W końcu po pół roku zrobiłem jeden basik dla siebie, a później jeszcze 2.
    Okazuje się że takie małe cacko robi wrażenie i po pierwszych odsłuchach parę osób zechciało coś takiego mieć. Niektórzy do mobilnego nagłośnienia jako tzw. drugi mini set, niektórzy do kina domowego lub zwyczajnego słuchania muzyki.

Więc... o czym mowa :)
    Jest to mini subwoofer z 12" głośnikiem charakteryzujący się bardzo twardym zawieszeniem, bardzo dużym Xmax i dużą mocą 1000W. W związku z tym, z małej obudowy udało się uzyskać ładne wyrównane brzmienie już od 35Hz, a możliwość podłączenia mocnego wzmacniacza rekompensuje niską efektywność.

Subwoofer ma wymiary 374 x 471 x 497 [mm] - czyli jego objętość brutto to 86,5L (po uwzględnieniu tylnego ścięcia).
    Obudowa została wykonana w całości z 12mm sklejki. Port BR został odpowiednio wyprofilowany w celu ograniczenia świstów. W związku z tym że obudowa składa się z wielu małych puzzli, dla ułatwienia montażu, na wewnętrznych stronach bocznych ścianek zostały wyfrezowane wgłębienia w które wchodzą pozostałe elementy konstrukcji.

Dla potwierdzenia tego co mówiłem o brzmieniu:
    12elf czyli mały subwoofer extended low frequency 12elf czyli mały subwoofer extended low frequency

I jeszcze na koniec filmik, na którym jak się później okazało nic nie widać, ale słychać :)

Link

Screen z filmu - na dole opisywany sub, a na górze odsłuch/nadstawka z koaksjalnym głośnikiem.

Uprzedzając pytania o kratę zabezpieczającą - otóż były w planie, natomiast ich montażem zajmie się nowy właściciel kolumn - spieszno mu było jakoś :)

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 29 Lip 2014 08:17
    lollex
    Poziom 17  

Możesz coś napisać jak gra w porównaniu do ubr15e czy chociażby wersji c jak dobrze pamiętam. Zejście niższe, gabarytowo trochę mniejszy widać, jak z wagą?

• #3 29 Lip 2014 09:28
    JumperTomek
    Poziom 15  

Czemu wszyscy do testów używają takiej lipnej muzyki, gdzie nie wiadomo jak to gra naprawdę :D

Fajny projekt ;)

• #5 29 Lip 2014 14:23
    Granat :)
    Poziom 34  

Odnośnie ubr15_c, ta dwunastka gra o wiele niżej. Robiliśmy bezpośrednie porównanie. ubr15 gra dość twardo, jest punktowy i głośny (~3dB więcej), ale brakuje mu tej głębi. Z kolei ta dwunastka nie jest tak agresywna w brzmieniu, gra ciepło i potrafi zamruczeć kiedy trzeba. Szczególnie fajnie słychać różnicę na nowej płycie Ewy Farnej gdzie jest dość nisko strojona stopa.
    No i co do muzyki - każdy testuje na tym co zna. Akurat ta piosenka była dobra na testy, jest selektywna a najniższy dźwięk w niej gra na 38Hz. ;)
    Aha waga: niecałe 20kg.

Marian:
    Otwórz stronę B&C, wybierz LF a następnie 12", pojawi się to co siedzi tutaj.
    Dwie sztuki grają podobnie jak 18". W zakresie 60-120Hz troszkę ciszej niż BHR18, ale poniżej już głośniej (na tej samej mocy). Z kolei spl max jeśli chodzi o ten najniższy zakres, wygrywają dwa elfy :) Prawie żaden 18" głośnik nie da rady dwóm elfą, gdzie jeden może przyjąć 1000W z impulsowej końcówki mocy. No może jedynie głośnik typu 18SW115 mógłby konkurować.

P.S. Czy ktoś już zauważył że lakier nie jest czarny? :)

• #6 29 Lip 2014 17:20
    Matron
    Poziom 15  

Czy na filmie zostało zastosowane jakieś procesorowanie?

• #8 30 Lip 2014 15:20
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Granat :) napisał:

P.S. Czy ktoś już zauważył że lakier nie jest czarny? :)

A nie jest ;) ?

• #10 31 Lip 2014 01:18
    tomeks1992
    Poziom 20  

Ciekawa konstrukcja, rozumiem, że projektu nie udostępnisz publicznie?
    Co do utworu użytego do testów, myślę że jest dobry, Jest różnorodność niskich częstotliwości dzięki czemu słychać jak to potrafi zagrać.

Odsłuchiwałeś może ten subwoofer w małych pomieszczeniach? Jak się w nich zachowuje?
    Jeśli jest szansa że zagra dobrze, może nad takim pomyślę.
    Pozdrawiam i życzę więcej takich projektów.

• #11 31 Lip 2014 01:46
    Poziom 34  

Projekt obudowy, podobnie jak odpowiedni głośnik, wzmacniacz i dostosowanie ustawień sprzętu do reszty nagłośnienia, jest częścią całości. W związku z tym nie widzę sensu rozpowszechniania jednej z jego części.
    Z resztą i tak mało kto byłby skłonny wykonać tą obudowę dokładnie według schematu. Jak już pisałem w pierwszym poście - jest skomplikowana. My to wycinaliśmy na maszynie sterowanej z komputera, do tego frezy żeby uprościć montaż.
    Powiem inaczej. Jak zechcesz zbudować podobny sub to podpowiem jak się do tego zabrać żeby grał dobrze.

Odsłuchiwałem w dobrej akustycznie salce 72m^2 i w plenerze, sprawuje się bardzo dobrze. Za kilka dni będę miał opinię osoby postronnej, która z kolei testuje właśnie ten sub w swoim studio.

• #12 06 Sie 2014 20:32
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Myślałem kiedyś o czymś podobnym na 12LW800 który nie będzie wiele gorszy od 12bg100 i chyba mnie namówiłeś :]

• #13 06 Sie 2014 22:28
    Poziom 34  

Cieszę się że moje konstrukcje inspirują.
    Jednak obawiam się, że 12LW800 nie dorówna 12BG100 pod względem niskich tonów. Będzie co prawda głośniejszy, ale przy maksymalnej jego mocy 45-50Hz to będzie wszystko.

• #14 07 Sie 2014 13:13
    Matron
    Poziom 15  

Jaki jest koszt takiego subwoofera? Chodzi oczywiście o całkowity koszt

• #16 09 Sie 2014 10:35
    Djluxemberg
    Poziom 11  

Świetne rozwiązanie dla mobilnego DJ, niskie zejście przy dużym SPL max., idealnie wpasowujące się w najnowsze trendy (mniej głośników - większe moce), jedyne, co odstrasza od tego rozwiązania, to koszt wzmacniacza, który to uciągnie (z oczywistych względów mobilności musiała by to być cyfra - a to niestety kosztuje)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME