Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MUX-3 Gliwice - Słaby sygnał MUX-3 po modernizacji instalacji.

mike_the_carpenter 29 Lip 2014 10:13 1791 15
  • #1 29 Lip 2014 10:13
    mike_the_carpenter
    Poziom 6  

Witam forumowiczów,

proszę o pomoc przy modernizacji domowej instalacji telewizji DVB-T.
    Instalacja dotychczasowa składała się z anteny Telkom Telmor Digital Max HD (czy jakoś tak), okablowania, zasilacza podłączonego na 1-szym piętrze (12V 1,0A), oraz czterech odbiorników (jak na załączonym szkicu).
    Urzęduję na piętrze 2-gim. Telewizję oglądam sporadycznie, ale czasami zdarzy się pozycja, którą akurat chcę obejrzeć. Są to zdecydowanie programy z MUX-3. Najczęściej jednak po 10 minutach oglądania wyłączam odbiornik gdyż sygnał z tego MUX'a jest u mnie słaby, obraz się „tnie” i nie da się tego oglądać.
    Antena dotychczasowa podczas jednej w wichur zaliczyła zerwanie masztu i kilka elementów konstrukcji się odłamało. Rozdzielacz zastosowany w dotychczasowej instalacji też był zwykłym rozdzielaczem (kable połączone równolegle). Zasilacz w instalacji był umieszczony na 1-szym piętrze przy jednym z odbiorników (12V 1,0A). Antena zawsze była skierowana na nadajnik w Katowicach („Kosztowy”). Odległość od nadajnika 42 km, azymut 98 st., kierunek wschodni (dane z sat-charts.eu) Moja lokalizacja: szerokość 50 st N 16'20” długość 18 st E 31'48”.
    Strasznie denerwował mnie słaby sygnał MUX-3 w moim odbiorniku dlatego zdecydowałem się wymienić elementy, które moim zdaniem były najsłabsze w tej instalacji.
    Wymieniłem antenę na keirunkową - z racji odległości od nadajnika (Televes DAT FullHD Boss). Rozdzielacz wymieniłem na wzmacniacz antenowy DVB-T wewnętrzny AWS143ST z rozdzielaczem i zasilaczem 12V 100mA. Odłączyłem zasilacz na 1-szym piętrze.
    Antenę ustawiałem wg linii wyznaczonej przez lokalizator nadajników (sat-charts.eu) tzn. przybliżyłem „googlową” mapę wyświetloną na stronie i zgodnie z przebiegiem linii ukierunkowałem antenę (na zasadzie linia przebiega przez to skrzyżowanie i przez ten i ten budynek i tak ustawiłem antenę).
    Po tych zmianach znacznie poprawiła się jakość sygnału na 1-szym piętrze (wszystkie MUX-y mają rewelacyjną jakość sygnału 97~100%).
    Na 2-gim piętrze poprawił się sygnał z MUX 1 i 2 (z których raczej nie korzystam), natomiast MUX -3 nadal jest słaby / średni i zacina się.
    Na parterze działają w zasadzie wszystkie MUX-y. Nie wiem jaka była jakość sygnału przed zmianą, ale działały wszystkie MUX-y. Nie wiem na ile mogę ufać danym z tunera. Podaje siłę sygnału na wszystkich kanałach na poziomie 35~40%, ale wszystkie kanały działają płynnie, nie zacinają się.
    Problem pozostaje z MUX-3 na drugim piętrze. Poprawiło się w sumie wszystko poza tym na czym mi zależało najbardziej. Nie mam już pomysłów, w którą stronę działać. Generalnie ręce mi powoli opadają i nie wiem czy mam regulować ustawienie anteny, zmienić telewizor, czy zamówić fachowca, który zrobi to po swojemu (nie jestem specem od instalacji RTV ani innych elektronicznych).

0 15
  • #2 29 Lip 2014 12:30
    muzzzy
    Poziom 12  

Kabelek między wzmacniaczem a telewizorem sprawdziłeś?

0
  • #3 29 Lip 2014 13:25
    mike_the_carpenter
    Poziom 6  

Sprawdzam multimetrem połączeniu między rozdzielaczem a moim telewizorem:
    - napięcia na kablu brak 0V
    - przebicia multimetr nie wskazuje.
    Przy czym napięcie przy rozdzielaczu idzie na antenę i nie wiem jak ten rozdzielacz reguluje to napięcie. Sprzedawca mówił, że sama antena potrafi także jakoś niby "inteligentnie" dobierać wzmocnienie, które jest potrzebne, ale nie wiem jak to działa.

0
  • #4 29 Lip 2014 13:44
    muzzzy
    Poziom 12  

A w jaki sposób napięcie idzie na antenę?
    Chodziło mi bardziej o podmienienie kabla / sprawdzenie końcówek

0
  • #5 29 Lip 2014 14:00
    mike_the_carpenter
    Poziom 6  

Wzmacniacz ma osobne wejście na zasilacz i tam go właśnie podłączyłem.
    Na zdjęciu: u góry od lewej str pierwszy idzie zasilacz, z prawej antena a na dole są trzy wyjścia.

MUX-3 Gliwice - Słaby sygnał MUX-3 po modernizacji instalacji.

Jeśli chodzi o kabel: od rozdzielacza do odbiornika jest około 15m. Nie znajdę takiego kawałka kabla w domu żeby sprawdzić, ale podczas identyfikacji kabli żeby rozeznać, który kabel gdzie idzie (nie były podpisane a idą pod tynkiem) puszczałem napięcie 12V na każdą końcówkę i biegałem po domu żeby sprawdzić gdzie się napięcie pojawiło, na moim piętrze napięcie było właściwe (12V). Nie wiem czy to gwarantuje właściwe działanie kabla. Co mogę zrobić to wyszarpać TV ze ściany i zataszczyć go pod inne gniazdko antenowe albo pod rozdzielacz i sprawdzić krótkim kablem czy nic się nie zmieniło.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Lip 2014 14:22
    muzzzy
    Poziom 12  

Przenieś pod rozgałęziacz i podłącz co pozwoli wykluczyć/potwierdzić winę kabla.

0
  • #7 29 Lip 2014 15:57
    mike_the_carpenter
    Poziom 6  

Generalnie bez zmian. Zresetowałem też przy okazji wszystkie ustawienia w TV żeby wykluczyć jakąś opcję, o której nie wiem, na nowo przeskanowałem kanały. MUX-3 nadal z sygnałem średnim. Od czasu do czasu sygnał całkowicie się urywa na sekundę. Po przeskanowaniu pojawiło się też sporo kanałów czeskich. Nie wiem czy przy antenie kierunkowej czeskie kanały powinny się pojawiać. Wprawdzie siła sygnału tych kanałów jest mizerna, ale jest ich sporo.

0
  • Pomocny post
    #8 29 Lip 2014 19:48
    [QQQ]
    Poziom 17  

mike_the_carpenter - wykonaj co następuje:

1. sprawdź odbiornik ( znieś go na parter i podepnij do instalacji która jak piszesz działa poprawnie - jeśli dalej będzie źle to reklamuj odbiornik )( jak trudno wytargać TV to możesz jeśli masz "działajacy" dekoder gdzieś w domu uruchomić go u siebie na II pietrze )
    2. jeśli Twój odbiornik będzie na parterze działał poprawnie wymień kabel między Twoim pokojem na II pietrze a zasilaczem ( ewentualnie jak masz możliwość podepnij TV pod rozgałęźnik )

mike_the_carpenter napisał:
    Generalnie bez zmian.

co to znaczy ?

- jeśli nie działa poprawnie na parterze ? ( reklamuj TV lub jeśli po gwarancji kup dekoder za 100 zł i po problemie )

- jeśli działa poprawnie na parterze - wymień kabel rozgałęźnik - II piętro
    - jeśli działa poprawnie przy rozgałęźniku - wymień kabel rozgałęźnik - II piętro

jeśli jest jeszcze inaczej napisz co i jak

czy działa poprawnie koło rozgałęźnika ?

0
  • #9 29 Lip 2014 21:07
    mike_the_carpenter
    Poziom 6  

Dzięki za podpowiedzi.
    Bez zmian czyli: wytargałem TV pod rozdzielacz i podpiąłem innym kablem i nadal mam słabą / średnią jakość sygnału na MUX3. Wszystko jednak wskazuje na wadliwy tuner w moim TV. Dla upewnienia się przeniosę tuner, który jest na parterze i podepnę go do mojego TV. Jeśli wszystko będzie działało to mamy jasność. TV jest już dawno po gwarancji więc jedyne co pozostanie to dorzucić kolejne pudełko do zestawu lub wymienić odbiornik :/
    Jedyne co mnie zastanawia to fakt iż pozostałe dwa MUX-y śmigają bez problemu, a 3-ka prawie że nie :/

0
  • Pomocny post
    #10 29 Lip 2014 21:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Jedyne co mnie zastanawia to fakt iż pozostałe dwa MUX-y śmigają bez problemu, a 3-ka prawie że nie

Głowice wejściowe w odbiornikach czasami nie wytrzymują dużego sygnału na wejściu a czasami są rozstrojone lub źle zestrojone przez układ warikapów lub samego producenta.

Czuć tutaj winę rozstrojenia się głowicy wejściowej. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #11 29 Lip 2014 21:30
    [QQQ]
    Poziom 17  

Jedyne co mnie zastanawia to fakt iż pozostałe dwa MUX-y śmigają bez problemu, a 3-ka prawie że nie :/

Miałem w zeszłym tygodniu podobny przypadek, dekoder Strong działał poprawnie rok i nagle jeden MUX ( na 50 kanale ) zaczał zanikać a pozostałe 23k i 25k dzialaja dalej.

0
  • #12 30 Lip 2014 07:12
    mike_the_carpenter
    Poziom 6  

No to ostatnie pytanie do tematu:
    czy nie da się poprawić jakości sygnału wzmacniaczem np czymś takim:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_sygnalu_dvb-t_ac18_5v_B2512.htm

Wkręciłbym to zaraz przed moim odbiornikiem.
    Czy to raczej bez sensu? Bo sygnał jest tyle że słaby i niestabilny. Może ktoś miał styczność z takimi wzmacniaczami i wie czy to coś warte czy raczej szkoda pieniędzy.
    Mawiają "tonący brzytwy się chwyta" ;)

0
  • #13 30 Lip 2014 08:24
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Mawiają "tonący brzytwy się chwyta"

I dlatego z tej zależności podpowiem, abyś jeszcze pokombinował. :D

Może to zabrzmieć troszeczkę "dziwnie" ale eksperymentując z różnymi konfiguracjami dopasowań poprzez kable koncentryczne (dopasowania impedancji innej na inną) i w myśl teorii zachowania samego kabla koncentrycznego, wyczytałem i zauważyłem pewną dość dziwną przypadłość w przesunięciu "falowym" w takich kabla, że jeżeli przy więcej niż jednej częstotliwości przesyłanej tym samym kablem (a tu mamy taką przypadłość) to z samej funkcji propagacji w takim kablu - ta długość przy współczynniku k jest zmienna a co za tym idzie jest różny przesył na różnych poziomach.

Częstotliwości są różne ale na tyle bliskie, że może nastąpić taki "węzeł", który wnosi tłumienie na danej częstotliwości nawet do -10dB.
    W podobnych rozwiązaniach korzystamy przy filtrach pasmowych opartych na ¼λ linii kabla koncentrycznego czy na odwrót takiego działania przy ½λ kabla zwartego na końcach.

Prostym sprawdzeniem teorii z praktyką (a kilka razy było tak jak opisuję - tyle, że na częstotliwościach VHF [ z autopsji ]) jest ucięcie "kawałeczka" kabla koncnetrycznego (około 5 cm) obojętnie gdzie np. przy samym TV i ponowne zarobienie wtyczki do TV, lecz w kablu do tego TV, o którym rozważamy, że ma inny poziom sygnału w jednym MUX-ie (nie kabla w instalacji przy antenie) .
    _____

Od razu proszę o niekomentowanie (tych słabiej znających się na kablach koncentrycznych - szczególnie dla "transformacji" czy "przeniesienia" impedancji).
    Również chcę przeprosić za Łopatologiczne tłumaczenie takiego zjawiska w kablu koncentrycznym - bo to temat z tych naprawdę dość trudnych do wytłumaczenia.
    :cry:
    _____

Eksperyment nic nie kosztuje a może pomóc aby nie w "tonięciu z tą brzytwą"- no oprócz 4-paka wypitego podczas zarabiania wtyku TV . :D

Pozdrawiam.

0
  • #14 30 Lip 2014 08:29
    muzzzy
    Poziom 12  

Zamień miejscami kable na wyjściach rozgałęziacza.
    Taki wzmacniacz nic nie da skoro na rozgałęziaczu nie masz sygnału.

0
  • #15 30 Lip 2014 13:12
    [QQQ]
    Poziom 17  

SP5ANJ >>> ciekawy sposób warto zapamiętać ;) - ale jak podpinał TV pod rozgałęźnik ( czyli na innej długości kabla ) i nie pomogło to raczej nie to.

Bez zmian czyli: wytargałem TV pod rozdzielacz i podpiąłem innym kablem i nadal mam słabą / średnią jakość sygnału na MUX3

Dla upewnienia się przeniosę tuner, który jest na parterze i podepnę go do mojego TV.

przeniosłeś ten tuner na górę ?

jeśli to wina TV to moim zdaniem absolutnie bez sensu dokładać z dodatkowy wzmacniacz ( tym bardziej ze już jeden masz ;) )

0
  • #16 30 Lip 2014 18:27
    mike_the_carpenter
    Poziom 6  

Kończąc niejako temat:
    bez wątpienia winny jest tuner w moim TV (inny odbiornik na tym kablu w tym samym miejscu działa poprawnie). Nie przypuszczałem, że wada może dotyczyć tylko jednego MUX-a, ale jak widać może.
    Generalnie wymiana anteny i rozdzielacza wraz ze wzmacniaczem jakiś tam efekt dała: mam w miarę stabilny sygnał średni - no chyba że to zasługa w miarę dobrej pogody. Od czasu do czasu spadnie na niski lub całkowicie zaniknie, pojawi się jakaś mozaika lub obraz zastygnie na sekundę, ale z pewnością jest lepiej niż było (wcześniej miałem sygnał na poziomie niski / średni). Czas pokaże czy oglądanie np. filmu przy takiej jakości sygnału jest możliwe. Nie będę na chwilę obecną dokładać wzmacniaczy ani tunerów zewnętrznych (szkoda pieniędzy a nie oglądam TV zbyt często). Skróciłem też kabel o 5cm jak radził SP5ANJ - niestety nie zauważyłem poprawy. Jak zauważył [QQQ] miałem już odbiornik pod rozdzielaczem na innym kablu i też nie było zmian.
    Tak czy inaczej dziękuję wszystkim za pomoc w zdiagnozowaniu problemu, pozdrawiam i życzę dobrego odbioru i miłego wieczoru ;)

0