Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator Helios - Jak podłączyć do łącznika podwójnego

Galaxy Mark 29 Jul 2014 13:04 9525 8
Wago
 • #1
  Galaxy Mark
  Level 8  
  Witam,
  Chciałbym podłączyć wentylator Helios w sposób umożliwiający jego czasowe odłączenie, czyli uzyskanie biegu 0. W chwili obecnej jest on podłączony do pojedynczego łącznika i w pozycji wyłączonej pracuje na biegu 1. Ze ściany wychodzą 2 brązowe kabelki.

  W jaki sposób mostkować/podłączyć je wg załączonego schematu do styków I, II oraz III?

  Z góry dzięki za pomoc.
 • Wago
 • #2
  Adik C
  Level 25  
  Napisz trochę jaśniej i bardziej normalnie :D , jaki typ wentylatora (helios to marka), co to jest bieg 0 ?? pozdrawiam.
 • #3
  Galaxy Mark
  Level 8  
  Przepraszam, uznałem że dokładne dane wentylatora są istotne dla poruszanego problemu podłączenia do łącznika jak ilość żarówek w żyrandolu ;)

  Zatem, zależnie od pomieszczenia są to:
  Helios ELS VN 60/35 (8139) - dwubiegowy, z ustawianym opóźnieniem wyłączenia wyższych obrotów i stałym czasem opóźnienia włączenia biegu drugiego.
  Helios ELS-V 100/35 (8134) - dwubiegowy.


  Zgodnie z tym co napisałem: "biegiem 0" nazwałem czasowe odłączenie/wyłączenie/zatrzymanie pracy wentylatora. Podsumowując wygląda to tak:

  Bieg 0 - obydwa klawisze wyłączone - wentylator zatrzymany
  Bieg 1 - pierwszy klawisz włączony - wentylator pracuje z wydajnością mniejszą (35 m3/h)
  Bieg 2 - obydwa klawisze włączone (lub tylko klawisz drugi) - wentylator pracuje z maksymalną wydajnością (odpowiednio 60 m3/h lub 100 m3/h)
 • Wago
 • #5
  Galaxy Mark
  Level 8  
  Tak, Kabli jest nieco więcej. Obok znajduje się łącznik obsługujący oświetlenie, które jest niezależne od wentylatora. Czyli nie ma znaczenia czy światło jest włączone w łazience czy nie. Obydwa te obwody są jednak na tym samym bezpieczniku. Stałe zasilanie wentylatora pochodzi z oświetlenia.

  Poniżej schemat zawartości puszki z pojedynczym (na chwilę obecną ;) ) łącznikiem wentylatora.
 • #6
  Galaxy Mark
  Level 8  
  Jakieś sugestie w tym temacie?

  Pomijając krytykę podłączenia do jednej złączki wago szarego i niebieskiego przewodu ;)
 • #7
  Adik C
  Level 25  
  Galaxy Mark wrote:
  Jakieś sugestie w tym temacie?


  Jak sam nie sprawdzisz sobie o co chodzi w twojej instalacji , to już nic więcej nie da się podpowiedzieć , ile żył ma kabel który idzie do wentylatora? czy kabel od wentylatora idzie bezpośrednio do puszki co masz ten podwójny wyłącznik? działaj :D , jak sprawdzisz te dwie rzeczy to da się może coś wykombinować , bo tłumaczenie na kolorki kabli doprowadzą do jednego że sam zaświecisz jak żarówka :D , narazie więcej nie da się nic powiedzieć brak z twojej strony konkretnych informacji , sprawdź to co ci wyżej napisałem , a potem dojdziemy może jak fachowo pozamieniać połączenia byś mógł zrealizować swoje założenie, pozdrawiam

  Dodano po 4 [minuty]:

  Galaxy Mark wrote:

  Pomijając krytykę podłączenia do jednej złączki wago szarego i niebieskiego przewodu ;)

  Tu akurat nie jesteś pierwszy i ostatni co tak ma, poprostu elektromonterzy tak robią.
 • #8
  Galaxy Mark
  Level 8  
  Niestety instalacja jest wykonana bezpuszkowo. Z ilości kabli w sąsiadującym łączniku (światło) wnoszę że kable wchodzą właśnie do niego i przechodzą dalej do łącznika odpowiedzialnego za pracę wentylatora. Sam wentylator jest podłączony zgodnie z przesłanym schematem. 4 kable: Czarny, Zielono-żółty, Niebieski, Brązowy.
 • #9
  Galaxy Mark
  Level 8  
  Zamykam temat.
  Rozwiązanie banalne ;)- wystarczyło zrobić przerwanie miedzy zmostkowanym (dlatego zasilanie było na stałe) czarnym (zasilaniem) a brązowym.

  Dla potomnych:
  Brązowy (B) podłączony do czerwonego zacisku przenosimy na miejsce (zacisk II) brązowego wychodzącego ze ściany (A) a ten umieszczamy po drugiej stronie (zacisk I). W zacisk czerwony (III) wpinamy stałe zasilanie (w moim przypadku czarny wychodzący ze ściany)