Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła - źle wykonana instalacja?

29 Jul 2014 18:35 2067 4
  • Level 15  
    Witam,
    Pewna firma z Gdańska montowała nam pompę ciepła (gruntową). W domu na parterze i w łazienkach jest podłogówka, na piętrze i poddaszu grzejniki. Mam jednak wrażenie, że coś tu jest nie tak i nie wiem czy warto ich ścigać, żeby poprawili. Instalacja wokół zbiornika buforowego w uproszczeniu wygląda tak:
    Pompa ciepła - źle wykonana instalacja?
    Zasilanie podłogówki jest z najwyższego (bocznego) króćca zbiornika buforowego, a zasilanie grzejników wychodzi niżej. Chyba powinno być odwrotnie, żeby wykorzystać rozwarstwienie wody w zbiorniku i chłodniejszą wodą zasilać podłogówkę?
    Kolejna sprawa to pompa 1, która działa cały czas (chyba powinna się włączać tylko wtedy, kiedy pracuje PC). Myślę, że przez to niepotrzebnie miesza wodę w buforze i marnuje energię?

Czy moje przemyślenia są słuszne, czy lepiej zostawić tak jak jest teraz?
  • Level 18  
    Witam,

zakładam że instalacja jeszcze nie widziała zimy:

DawwidW wrote:
    Chyba powinno być odwrotnie, żeby wykorzystać rozwarstwienie wody w zbiorniku i chłodniejszą wodą zasilać podłogówkę

1. Na logikę rozumowanie dobre. Ale masz tam 3-drogowy zawór mieszający dla którego napływający czynnik grzewczy o wyższej temperaturze korzystnie wpływa na samą regulację (w ogóle jaki to zawór - ustawiany ręcznie, z silnikiem mieszacza czy inny wynalazek?)

Jak dobrze są dobrane grzejniki myślę że zimą zapomnisz o pytaniu.

2. Pompa "1" faktycznie nie powinna ciągle pracować. Powinna być podłączona do regulatora pompy ciepła. Z kolei regulator uruchamia PC + pompę ładujące na podstawie odczytu temperatury czujnika w buforze.
    Co to za PC?

Podsumowując:
    Warto aby wykonawca uzasadnił sposób podłączenia bufora + popracował na wł/wył pompy ładującej bufor.
  • Level 15  
    Dziękuję za odpowiedź :)

1. Zawór mieszający termostatyczny Afriso, ustawiany ręcznie.

2. Ok, tak też myślałem.
    PC to chiński wynalazek sprzedawany przez Exotherm jako EXT10GW.
  • Level 18  
    1. Termostatyczny - tak myślałem zatem takie podłączenie do bufora jest uzasadnione. Podaj jeszcze model Termostatycznego zaworu mieszający to powiem Ci czy jest prawidłowy.

2. PC może i jest chińska ale jaki masz regulator - bo producent proponuje 3 wersje. Masz do niego jakaś instrukcje / schemat czy wykonawca zjadł?
  • Level 15  
    1. Ok, coś się już wyjaśniło. Zawór to chyba Afriso ATM 331.

2. PC w wersji ze sterownikiem Carel z panelem PGD1. Dostałem tylko instrukcję, którą wstawiam w załączniku.
    Trochę dokładniej przejrzałem instrukcję i jest tam nawet opisane umieszczenie czujnika w zbiorniku buforowym. Ciekawe, dlaczego instalatorzy tego nie zrobili.