Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komp. m. biernej + C21 na C11 - Zmiana taryfu z C21 na C11 + kompensacja mocy b

xardas86 30 Lip 2014 15:39 5109 6
  • #1 30 Lip 2014 15:39
    xardas86
    Poziom 9  

Witam,
    Można powiedzieć, że jestem zielony w sprawach związanych z elektryką, dlatego zwracam się o pomoc i poradę. Sytuacja wygląda tak: Dystrybutor energii to Tauron, sprzedawca PGE. Obecna taryfa to C21, moc umowna 50 kW. W roku 2013 na fakturach pomiar mocy max to 20 kW (mało gości), ponadto są opłaty ok. 1700 zł netto/rok za przekroczenia energii biernej (jest licznik). Od Taurona dowiedziałem się że moc przyłączeniowa to 110 kW, czyli chyba ten pomiar pół-pośredni i przekładniki prądowe (?).

Szukając oszczędności w firmie: restauracja+hotel (nie mojej) rozważam zmniejszenie mocy umownej z 50 kW na 40 kW (3x63A ?) i taryfę C11. Moje pytanie to:
    1. czy przechodząc na taryfę C11 i likwidując licznik energii biernej nie będę płacił kar za przekroczenie tgfi? W Tauronie przez telefon powiedzieli mi że nie. Ale pewien elektryk stwierdził że jak wstawię nowy licznik (daje tauron) to on i tak mi zarejestruje moc bierną i to nic nie da. Montaż baterii kondensatorów nie wchodzi w grę. Właściciel się nie zgodzi- koszt kilka tys. zł. i zwróci się po paru latach.

2. Rozważam też zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Czy ktoś zna firmę Cenergo Group Sp. z o.o.. W kalkulatorze taryf na ich stronie to oni wypadają najtaniej.

3. Pytanie chyba najważniejsze. Czy ktoś jest wstanie wycenić (oszacować) koszty przerobienia aktualnego systemu pomiarowego na nowy, który będzie wymagany przy przejściu z taryfy C21 na C11? Mogę ewentualnie przesłać zdjęcia licznika i bezpieczników. Wycena robocizny no i ewentualnych materiałów. Nie występowałem jeszcze o nowe warunki przyłączeniowe do sieci.

W restauracji jest mało gości i imprez, ale chyba warto podjąć to ryzyko zmniejszenia mocy i przejście na pomiar bezpośredni. Czy da się ewentualnie cofnąć tą przeróbkę?

Bardzo proszę o pomoc i poradę w tej sprawie.

0 6
  • #2 30 Lip 2014 16:16
    zbich70
    Specjalista elektryk

W C11 nie ma opłat za energię bierną, choć licznik może ją rejestrować.
    A na pewno nie pobierają jej sprzedawcy będący jednocześnie dostawcami.

Zmiana sprzedawcy bez szczegółowej analizy, może skończyć się z ręką w nocniku. Temat omawiany dziesiątki razy.

Kim tam jesteś w tej restauracji, że będąc "zielonym" z elektryki takich zadań się podejmujesz? Księgowym? Niech właściciel zatrudni elektryka.

0
  • #3 30 Lip 2014 17:10
    xardas86
    Poziom 9  

tzn. ja tego robić nie będę , zlecone będzie to elektrykowi. Ja tylko szukam sposobu na zaoszczędzenie, tzn. chce zasygnalizować właścicielowi, gdzie ewentualnie można by poszukać oszczędności,a gdy go to zainteresuje to wtedy zleci się to specjaliście. Muszę tylko wstępnie określić koszty, czy warto w tym kierunku iść. Nie będąc elektrykiem jestem w stanie policzyć na podstawie faktur z ubiegłego roku koszty w tej taryfie i przy tej mocy i tym sprzedawcy, a następnie sprawdzić jak zmienią się koszty po tych zmianach, powiedzmy że to jest tzw. uproszczony "audyt energetyczny".

Czyli w C11 jeżeli dystrybutor to Tauron i sprzedawca Tauron to nie będzie opłat za energię bierną?

A gdy dystrybutor Tauron a sprzedawca np. Enea, to na fakturze od dystrybutora będzie naliczona opłata za en. bierną?

0
  • #4 30 Lip 2014 17:50
    zbich70
    Specjalista elektryk

xardas86 napisał:
    Czyli w C11 jeżeli dystrybutor to Tauron i sprzedawca Tauron to nie będzie opłat za energię bierną?

A gdy dystrybutor Tauron a sprzedawca np. Enea, to na fakturze od dystrybutora będzie naliczona opłata za en. bierną?

Wszystko znajdziesz na stronach tych firm. Zarówno w zakresie sprzedaży jak i dostawy energii. Opłaty za ponadumowny pobór energii biernej pobierają dostawcy. Jest to określone w taryfach lub na drodze inywidualnych negocjacji przy zawieraniu umowy.

0
  • #5 30 Lip 2014 22:01
    plum1978
    Poziom 20  

Możesz zmienić moc a co za tym idzie taryfę na mniejszą, ale za tym idzie zrzekasz się mocy przyłączeniowej zakupionej i gdy w przyszłości będziesz chciał zwiększyć moc to płacisz 150 zł za każdy kW mocy przyłączeniowej ( opłata jednorazowa ale zawsze)

0
  • #6 31 Lip 2014 09:19
    xardas86
    Poziom 9  

Obecnie tak jak pisałem w 2013 na miesięcznych fakturach nie było więcej jak 20 kW mocy. Więc jak z 50 kW zmniejszę na 40 kW to być może wystarczy. Faktycznie przy zwiększeniu te 150 zł/kW to się odczuje, ale wstępnie szacuje że przy zmniejszeniu tej mocy i zmianie taryfy na C11, rocznie można zmniejszyć rachunki (zakładając podobne zużycie) ok. 2500-3000 PLN. Trochę kuszące.

A czy zabezpieczenie przedlicznkowe np. 63A odpowiadające 40 kW lub zalicznikowe mniejsze, chroni mnie przed przekroczeniem mocy umownej i opłatami karnymi za przekroczenie. Bo myślałem o zamówieniu 40 kW, i gdy to okaże się za dużo to wtedy tylko zmieniając zabezpieczenia na mniejsze zmniejszam lub zwiększam moc umowną (nie występując o nowe warunki przyłączenia) tylko to zgłaszając u dystrybutora.

0
  • #7 31 Lip 2014 10:07
    zbich70
    Specjalista elektryk

W taryfie C21 płaci się też za przekroczenie mocy czynnej (tzw. "max")
    W C11 tego nie ma, moc limituje zabezpieczenie przedlicznikowe.

Nadal uważm, że powinieneś do swojego "audytu energetycznego" zaprosić kompetentą osobę. Samo wsparcie z Forum nie wystarczy gdy nie masz podstawowej wiedzy z tej branży.
    Nie porywaj się na coś, o czym masz mgliste pojęcie.

0
  Szukaj w 5mln produktów