Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y530 - Brak podświetlenia matrycy LED i przestał się włączać.

30 Lip 2014 20:23 2277 11
  • Poziom 11  
    Witam. Mam problem z laptopem Lenovo Y530. Z początku nie działało podświetlenie matrycy (matryca LED). Mierzyłem napięcia na wejściu inwertera i wyjściu - na wejściu były, na wyjściu nie. Zmieniłem inwerter na nowy, nic się nie zmieniło. Napięcia jakie były na wejściu od prawej:
    1 pin - 20V z hakiem (zasilanie)
    2 pin - to samo
    3 pin - 0V
    4 pin - 3.3V
    5 pin - 0V
    6 pin - 3.3V

Ostatnie 2 to masa. Te 0 coś nie pasuje. Ale mierzyłem kilka razy i o dziwo przy 3-4 pinie (być może zwarłem niechcący oba) matryca na sekunde się zaświeciła. Potem mierzyłem jeszcze i zwarłem celowo 3 i 4 pin nic się nie działo, za którymś razem znowu na sekunde się zaświeciła. Mierzyłem kilkanaście razy te napięcia i nagle na 3 pinie pokazywało 0.4, po chwili pokazało się 20V i laptop się wyłączył. Teraz nie chce się już włączyć..

Chciałbym się dowiedzieć co może być powodem tego że laptop się nie chcę włączyć i braku podświetlenia matrycy.
  • Poziom 13  
    Możliwe że zrobiłeś zwarcie lub matryca robi. Próbowałeś odpalić z odpięta matryca?

• Spec od komputerów
    majonez. napisał:
    na 3 pinie pokazywało 0.4, po chwili pokazało się 20V
    - to prawdopodobnie przyczyna nieuruchamiania się laptopa.

Obejrzyj płytę w poszukiwaniu ewentualnie widocznych objawów spalenia, wykonaj pomiary.

Jak nie czujesz się na siłach - zanieś do serwisu - wbrew pozorom może wyjść taniej...
  • Spec od komputerów
    majonez. napisał:
    Z początku nie działało podświetlenie matrycy (matryca LED). Mierzyłem napięcia na wejściu inwertera i wyjściu - na wejściu były, na wyjściu nie. Zmieniłem inwerter na nowy, nic się nie zmieniło. Napięcia jakie były na wejściu od prawej:
    1 pin - 20V z hakiem (zasilanie)
    2 pin - to samo
    3 pin - 0V
    4 pin - 3.3V
    5 pin - 0V
    6 pin - 3.3V

Piszesz że masz matrycę LED więc jaki inwerter wymieniałeś?
  • Poziom 24  
    Szanowny Kolego Boro w tym modelu była wersja z matrycą LED i zewnętrznym inwerterkiem bardzo awaryjnym. Ale chyba miałeś szczęście takiego nie spotkac.
  • Spec od komputerów
    zatronik1 napisał:
    Szanowny Kolego Boro w tym modelu była wersja z matrycą LED i zewnętrznym inwerterkiem bardzo awaryjnym. Ale chyba miałeś szczęście takiego nie spotkac.

Niestety z tym nie miałem przyjemności.
    Jakie oznaczenie ma ta matryca?
  • Poziom 24  
    Ja akurat miałem. Jeden z moich klientów miał takie trzy w rodzinie kupione jednocześnie. We wszystkich te inwertery zdefektowały, dlatego napisałem że bardzo awaryjne. Jeden zakupiony na al... też okazał sie niesprawny zatem naprawa była inną metodą.
    Modelu matrycy nie pamietam. Wyróżnia się tym że zasilanie LED wyprowadzone tasiemką u dołu na inwerter.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Możliwe że zrobiłeś zwarcie lub matryca robi. Próbowałeś odpalić z odpięta matryca?

Spróbuję i dam znać.

Cytat:

Cytat:
    majonez. napisał:
    na 3 pinie pokazywało 0.4, po chwili pokazało się 20V

- to prawdopodobnie przyczyna nieuruchamiania się laptopa.

Domyślam się.. Bardziej istotne jest dlaczego tak się stało?

Cytat:
    Ja akurat miałem. Jeden z moich klientów miał takie trzy w rodzinie kupione jednocześnie. We wszystkich te inwertery zdefektowały, dlatego napisałem że bardzo awaryjne. Jeden zakupiony na al... też okazał sie niesprawny zatem naprawa była inną metodą.
    Modelu matrycy nie pamietam. Wyróżnia się tym że zasilanie LED wyprowadzone tasiemką u dołu na inwerter.

Skoro tak mówisz, możliwe że ten wymieniony inwerter tez był niesprawny. Ale teraz mam większy problem bo lap nie startuje. Poza tym dlaczego na tych 2 pinach nie ma napięcia? A model matrycy mogę podać potem bo w tej chwili nie mam pod ręką.

• Spec od komputerów
    majonez. napisał:
    Domyślam się.. Bardziej istotne jest dlaczego tak się stało?

Jeśli pojawiło się 20V na PWM KBC to KBC raczej tego nie przeżył.

Przyczynę trudno określić na podstawie tych informacji - być może uszkodzona tasiemka (zwarcie pomiędzy żyłami), być może uszkodzony inwerter, a być może zwarłeś coś przy pomiarach...
  • Poziom 11  
    Zapewne zwarłem 2 pin (20v) z 3 pinem. Czyli KBC is dead? Wrzucam zdjęcia płyty głównej, może jesteś w stanie wychwycić coś fachowym okiem:

Ewentualnie, jaki jest koszt wymiany KBC? To stary lap, nie wiem czy będzie się to opłacało.

• Spec od komputerów
    Jeśli wizualnie nie ma uszkodzeń to zdjęcia niewiele pomogą.
    Schematu do tego modelu nie mam i jest raczej nieosiągalny...
  • Spec od komputerów
    majonez. napisał:

Ewentualnie, jaki jest koszt wymiany KBC? To stary lap, nie wiem czy będzie się to opłacało.

100 z hakiem.