Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultra szybki, ale b. cichy (gry, multimedia, praca) - jaka konfiguracja za 6tys.

30 Lip 2014 21:31 1215 7
  • Poziom 2  
    Witam,

Uprzejmie proszę o pomoc w dobraniu konkretnej konfiguracji dla kompletnie nowego zestawu.
    Idealna byłaby konfiguracja, która wytrzymałaby technologicznie najbliższe 5-6 lat - tylko czyszczenie i konserwacja, ew. naprawa/wymiana jak coś padnie, bez konieczności regularnych modernizacji (nie dotyczy dokładania kolejnych dysków).

1. Zastosowanie
    Na stałe korzystać będzie dwóch użytkowników: A (dorosły) i B (nastolatka).
    Ich potrzeby, w kolejności od najważniejszych:
    A: Flight Simulator X na 3 x FullHD, amatorski montaż wideo i obróbka zdjęć, duże archiwum multimediów, domowe centrum rozrywki (głównie muzyka), sporadyczne rippowanie z DVD/BD
    B: The Sims 3 z pełnym kompletem 11 dodatków + nagrywanie przebiegu gry + własny komentarz, muzyka/filmy, internet, poczta, komunikatory itd. itd., nauka (prace domowe), w perspektywie roku prawdopodobnie przejście na The Sims 4 i pewnie jakieś nowe gry dla nastolatek (nieokreślone wymagania sprzętowe, ale raczej nic wyśrubowanego).

2. Overclocking
    Zestaw musi być bardzo cichy, więc raczej nie. Ale priorytetem jest szybkość, więc jeśli OC da wyraźny przyrost szybkości (np. +30%) przy zachowaniu ciszy to temat jest do rozważenia.
    Generalnie wolałbym mieć zapas mocy na krytyczne momenty, a nie podkręcać i chłodzić.

3. Co już jest
    Obudowa: Fractal Design Define XL R2 (komp musi stać w salonie na widoku, dlatego zdecydowałem się na Fractal Design, poza tym jest dobrze wyciszona i ogromna (tj. zmieści co potrzebuję + ciche i wydajne chłodzenie).
    Peryferia: monitor HDMI, klawiatura i mysz (obie pod USB)

4. Pojemność dysków
    Absolutnie minimum na dane to 2TB, ale priorytetem jest niezawodność (pomimo osobnego backupowania).
    Oddzielnie SSD na system + obie gry i dodatki

5. Budżet
    Wstępnie 6 tys. (części + system operacyjny)
    Ew. w II fazie dokupię „gadżety” na które nie wystarczy pieniędzy.
    Kwota nie dotyczy kolejnych dwóch monitorów do FSX; to kwota na sam komp.

Wymagania specjalne:
    - port FireWire (nowe MOBO już raczej nie mają, więc kontroler na śledziu lub najchętniej panel do zatoki 5.25” z czytnikiem kart CF, SD, złączem FireWire i co tam jeszcze będzie)
    - niezależne i jednoczesne odtwarzanie dwóch źródeł dźwięku (A ogląda film z BD/DVD na TV po HDMI, B jednocześnie gra w grę ze swoim dźwiękiem na słuchawkach) – jeśli karta dźw. na MOBO poradzi to OK, jeśli nie to konieczna będzie osobna karta, która to obsłuży
    - bardzo dobra karta WiFi, bo nie ma możliwości podciągnięcia tam Ethernetu, lepiej jeśli wybudowana, ale z gwintem na ew. większą antenę

Zarys konfiguracji:

*Płyta – raczej LGA1150, chipset pewnie już Z97, dużo portów SATA (obudowa zmieści 10 HDD/SSD), min. 2 porty wew. USB3.0 (jest wyprowadzenie na front), mam sentyment do Asus’a (zawsze byłem zadowolony z ich laptopów), ale nie upieram się przy tej marce, ATX lub większa (obudowa jest na 9 śledzi), koniecznie RAID 0
    *CPU – czy wystarczy 4-wątkowy/rdzeniowy, szybki i5 4xxx?
    *CPU cooler – ma być ultra cicho, jest dużo miejsca, ale wolałbym nie wodne
    *RAM – b. dobry i szybki, 2x4GB chyba wystarczy?
    *Dysk systemowy – SSD ok. 250 GB (jak najszybszy, ale dobra marka)
    *Dysk na dane bieżące – min. 2TB (szybki i niezawodny)
    *Grafika – czy wystarczy jedna GeForce GTX 760?
    *Napęd 1 – CD/DVD writer przyzwoity, ale bez szaleństw
    *Napęd 2 – Blu-Ray dobrej marki (Asus, LG?)
    *Karta dźwiękowa, jeśli wbudowana nie obsłuży jednocześnie dwóch osobnych wyjść
    *Karta WiFi jeśli MOBO nie ma lub ma słabą (np. tylko wew. antena z małym uzyskiem)
    *Kontroler wentylatorów – obudowa ma już fabrycznie 3 x 140 mm z prostym centralnym przełącznikiem prędkości (5/7/12V), jeśli konieczne będzie dołożenie kolejnych (obudowa obsłuży maks. 7 wiatraków) to w wolny slot 5.25” dałbym jakiś panel sterujący, ale musi być płaski/dotykowy, bo odbudowa ma eleganckie drzwiczki (cały front) i wystające pokrętła się nie zmieszczą.
    *OS – Win 8.1 Pro 64bit
    *Zasilacz – tu bez kompromisów, może być prawie High-end (japońskie kondensatory itp.) wstępnie myślałem o ok. 800 W, 80+ gold lub platinum, modular lub semi-modular, żeby nie utonąć w kabelkach, ale konkretny wybór marka/typ/moc oczywiście zależy od ostatecznie wybranej grafiki, płyty, CPU i reszty

Jeśli wystarczy budżetu to jeszcze są „gadżety”, które ew. mogę dokupić i dołożyć później:
    Kontroler FireWire (najlepiej jak pisałem wyżej z czytnikiem kart w formie panelu 5,25”)
    Macierz na dane bieżące – 2 x 1-2TB (jako RAID 0, żeby przyspieszyć), wtedy dysk z podstawowej konfiguracji dałbym jako podręczne zapasowe archiwum danych

Będę wdzięczny za konkretne propozycje, bo nie mam doświadczenia, żeby samemu wiedzieć „co z czym działa, a co nie działa”, a w kilku sklepach usiłowano mi wcisnąć to co mieli na półce, a nie to co potrzebowałem, więc skutecznie wyleczyłem się z takiej formy zakupu i „doradztwa” ;-)

Z góry bardzo dziękuję :-)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 32  
    Chipsety H87, Z87, H97 i Z97 obsługują RAID.

Z Raid 0 jest taki problem że jeżeli jeden dysk padnie masz po danych. Zastanów się nad RAID 5 - taka macierz wytrzyma awarię jednego z dysków, a wymaga tylko jednego dysku więcej niż RAID 0.

Odnośnie grafiki, pomyśl o modelach Strix produkowanych przez ASUSa (dostępne są i Radeony i GeForce'y) - chłodzenie pasywne, wentylatory załączją się dopiero pod pewnym obciążeniem.

Nie lepiej zamiast dwóch napędów wziąć BR / DVD-RW combo?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Aether999 napisał:
    A: Flight Simulator X na 3 x FullHD

Zacznijmy od tego, że fsx jest fatalnie zakodowany na 1 rdzeń, więc im więcej MHz na cpu tym lepiej. Dodatkowo należy sprawdzić wszystkie SP do niego. Ba, są strony które odpłatnie konfigurują fsx.cfg pod konkretny sprzęt. (V1, rotate capitan) ;)
    Aether999 napisał:
    amatorski montaż wideo i obróbka zdjęć

Tutaj potrzeba dużo ram.
    Aether999 napisał:
    nagrywanie przebiegu gry + własny komentarz

Zainteresowałbym się kartą avermedia + mikrofon usb np. blue yeti :)
    Aether999 napisał:
    2. Overclocking
    Zestaw musi być bardzo cichy, więc raczej nie. Ale priorytetem jest szybkość, więc jeśli OC da wyraźny przyrost szybkości (np. +30%) przy zachowaniu ciszy to temat jest do rozważenia.
    Generalnie wolałbym mieć zapas mocy na krytyczne momenty, a nie podkręcać i chłodzić.

Trzeba zaopatrzyć się w procesor intela serii K (fsx) i jakąś porządną "cegłę" z 4 heatpipe direct touch (DTH). Będzie cicho i OC też da radę zrobić bezstresowo.

Ultra szybki, ale b. cichy (gry, multimedia, praca) - jaka konfiguracja za 6tys.

Takie monstrum bez OC nawet nie musi kręcić wentylatorami...

W kwestii wyciszenia, jeśli psu będzie w miarę ciche, to na 1 plan wybije się dysk talerzowy - tutaj niewiele da się poradzić skoro potrzeba 2TB miejsca.

Grafika też może hałasować. Z konstrukcji fabrycznych ciężko coś polecić, może i
    the_fifth_horseman napisał:
    Strix

Pasywne? Czy ja wiem? Do gier pasywne to "grzałka". Z chłodzeniem powietrznym - tak samo jak zaleciłem na cpu - duża "cegła" + 4 heatpipe (DTH) i niskoobrotowe wentylatory - skoro nie woda.
    Sam przetestowałem chłodzenie bifrost (stare dawne czasy i gtx260) - było niesłyszalne.
    Nie wiem, czy jakaś fabryczna konstrukcja będzie naprawdę cicha. Zawsze można włączyć frame limiter.

Z moimi zaleceniami w cichą sierpniową noc będzie słychać dyski talerzowe i ich głowice :)
  • Poziom 33  
    Największy problem, ale to raczej natury programowej, będzie z 2 z wymagań specjalnych - takie coś dało by sie zrealizować np stawiając maszynę wirtualną, ale to dużo kombinacji. Chyba że da sie uniezależnić dźwięk z grafiki (true audio w amd) od dźwięku systemowego/karty dźwiękowej, ale nie kojarze w 100%

A strix to załącza wentyle od chyba 60 stopni, poniżej off.

Dodano po 3 [minuty]:

A co do chłodzenia - na grafikę prolimatech mk26 i jakiś cichy 140 + odpowiednia konfig. speedfan i działa :)
  • Poziom 2  
    the_fifth_horseman
    Dzięki,
    1. Jestem zdecydowany w 99% na Z97, problemem jest wybór konkretnego modelu płyty
    2. GTX780 Strix kosztuje 2.2k, czyli ponad 30% mojego budżetu - mogę się nie wyrobić :-( - zaczynam rozważać chłodzenie cieczą jako wydajniejsze=>cichsze
    3. Muszą być dwa osobne napędy, gra córki ma jakiś "myk" i wymaga fizycznej obecności oryginalnej płyty w napędzie w czasie gry, próbowałem to obejść przez wirtualny napęd i obraz płyty, ale gra wyrzuca wtedy problem z autoryzacją. Zatem 1 napęd zawsze jest "okupowany".

Jakieś sugestie co do płyty, procka i RAMu?
  • Poziom 43  
    pitrala1 napisał:
    prolimatech mk26
    LOL! Jestem za.
  • Poziom 2  
    Odpowiem wszystkim łącznie:

Post wprowadzający jest nieco długi i chyba nie wyeksponowałem wystarczająco, że mam już obudowę Fractal Design Define XL R2, która sama w sobie jest już nieźle wygłuszona zatem zakładam, że praca HDD-ów będzie niesłyszalna na zewnątrz. Chcę zainwestować też w b. dobry zasilacz, który też będzie cichy mam nadzieję.

Moja obawa dotyczy głośnego, intensywnego chłodzenia, bo widzę, że jednak będzie konieczność OC. Czy chłodzenie cieczowe jest zdecydowanie bardziej ciche? Zawsze wydawało mi się zbyt profesjonalne, jak na moje potrzeby, ale to chyba jest ten moment żeby je rozważyć jako alternatywę.
    Jakaś sugestia (typ, firma, model) co do kierunku poszukiwań?

Czy dobrze zrozumiałem, że do nagrywania przebiegu gry muszę do swojej listy dodać osobne urządzenie do przechwytywania (np. AVerMedia Live Gamer HD na PCIe)?
    Naprawdę nie da rady załatwić tego wyłącznie software'owo (przechwyt AV z ekranu + jednoczesny mix z dodatkowym audio z mikrofonu)?

Offtopic do safbot1st:
    Widzę, że jesteś w temacie, więc zapytam czy znasz jakiś namiar w PL na zakup zestawu yoke + rudder (nie musi być od razu Saitek), bo znalazłem wyłącznie na ebay, a chciałem "pomacać" przed zakupem, a nie kupować na podstawie obrazka. Szukam wersji przyzwoitych jakościowo, więc fizyczne obejrzenie przed zakupem to dla mnie konieczność.
    Sorki za offtopic
  • Poziom 32  
    Aether999 napisał:
    Czy dobrze zrozumiałem, że do nagrywania przebiegu gry muszę do swojej listy dodać osobne urządzenie do przechwytywania (np. AVerMedia Live Gamer HD na PCIe)?
    Naprawdę nie da rady załatwić tego wyłącznie software'owo (przechwyt AV z ekranu + jednoczesny mix z dodatkowym audio z mikrofonu)?
    Da radę, kwestia jakim softem. Samemu jakiś czas temu szukałem, nic darmowego co by się dobrze sprawowało nie znalazłem. Zastanawiam się nad kupnem Frapsa.
    safbot1st napisał:
    Pasywne? Czy ja wiem? Do gier pasywne to "grzałka". Z chłodzeniem powietrznym - tak samo jak zaleciłem na cpu - duża "cegła" + 4 heatpipe (DTH) i niskoobrotowe wentylatory - skoro nie woda.
    Koncepcja jest taka, że karty są pasywnie chłodzone poniżej pewnego poziomu obciążenia, dopiero potem załaczają wentylatory. W sieci są dostępne dosyć szczegółowe opisy, sam zerknij. :)
    Aether999 napisał:
    Czy chłodzenie cieczowe jest zdecydowanie bardziej ciche?
    I zdecydowanie bardziej kosztowne.