Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie amplitunera z wyjściem 5.1 analogowym

PabloIT 31 Lip 2014 00:51 3630 8
  • #1 31 Lip 2014 00:51
    PabloIT
    Poziom 5  

Witam wszystkich.

Dostałem za darmo zestaw kina domowego CORD DS-2011C. Jest to jakiś no name ale z ładnym brzmieniem, więc postanowiłem to wykorzystać i chciałbym go połączyć z moimi sprzętami. Aktualnie posiadam:
    TV - Panasonic TX-P50G30E 3xHDMI + HDMI ARC + TOSLINK
    Dekoder satelitarny - CP HD5000 HDMI + TOSLINK
    Amplituner - CORD DS-2011C Wyjście 5.1 analogowe
    + dodatkowo czasami podłączam PC
    Mam teraz kilka złożonych pytań które mnie nurtują.

• Jako, że amplituner ma wyjście 5.1 analogowe to aby go podłączyć do TV potrzebuję zewnętrznego dekodera z wejściem TOSLINK i wyjściem 5.1 analogowym - czyli np. Creative Sound Blaster Extigy.
      Połączenie wyglądałoby tak:
      TV--->TOSLINK--->Creative--->5.1 analogowe--->Amplituner.
      Tutaj właśnie pytanie, jeśli amplituner posiada dekoder AC3, a zewnętrzny dekoder(creative) ma dodatkowo DTS to czy na głośnikach wyjdzie DTS czy jednak amplituner przerobi na AC3 ostatecznie?
    • Odstępując na chwilę od mojego sprzęt. Sytuacja taka: amplituner z wyjściem HDMI ARC podłączony do TV też HDMI ARC oraz np. dekoder podłączony przez zwykłe HDMI do TV. Czy w takim wypadku dźwięk z dekodera pójdzie na amplituner? Oczywiście bez podłączania go optykiem.
      Wiem, że powinno się podpinać dekoder, itd pod amplituner ale zaraz zobaczycie do czego zmierzam.
    • Jeśli z powyższego wynikałoby, że jest możliwość przesyłania tak dźwięku to czy zadziałałoby takie coś. Mianowicie kupno odtwarzacza BD z wyjściem HDMI 1.4(ARC) i wyjściem 5.1/7.1 analogowym - podłączenie wyglądałoby tak:
      TV--->HDMI ARC--->odtwarzacz BD--->5.1 analogowe--->amplituner
      Dekoder satelitarny--->HDMI---->TV
      Pytanie czy zadziałałoby?

Jeśli na każde pytanie odpowiedź będzie negatywna to podłącze wszystko optykami z zewnętrznym dekoderem i będę cieszył się AC3. Aczkolwiek jeśli na wszystkie pytania odpowiedzi byłby pozytywne to podłącze odtwarzacz BD przez ARC a resztę po HDMI do TV i cieszyłbym się Audio HD :)

Wiem, że bardzo zagmatwane ale lepiej chyba nie potrafię. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.
    Z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie
    Paweł.

0 8
  • #2 31 Lip 2014 08:29
    grubs
    Poziom 32  

Możesz podać przykładowy model blue ray o jakim mówisz?
    Mam wrażenie że mowa tu o amplitunerze kina domowego no ale zobaczymy.
    Podłączenie o którym piszesz jako 1 powinno działać. Tylko pamiętaj że na wyjściu z TV będziesz miał DD bitsteam a żeby dźwięk dotarł do karty jako 5.1 należało by podłączyć źródło dźwięku bezpośrednio do niej.
    Czy karta sygnał cyfrowy 2 kanałowy PCM przerobi do 5.1 tak samo jak oryginalny DD 5.1 - wątpię. Może najlepiej było by kupić jakiś przełącznik spdif żeby za każdym razem nie przepinać kabli.

0
  • #3 31 Lip 2014 11:24
    PabloIT
    Poziom 5  

Przykładowy model to np. Samsung BD-C6500

Co do karty zewnętrznej to chodzi mi o taką:
    Karta ma dekoder DTS i AC3, więc dlaczego miałby nie przerobić na 5.1 analogowe?
    Połączenie wyglądałoby tak:
    TV-->Kabel optyczny--->switch TOSLINK(3 wejścia i 1 wyjście)-->Kabel optyczny-->karta zewnętrzna z wyjściem 5.1 analogowym--->3xkabel Jack-2RCA--->Amplituner
    Tylko czy na wyjściu na głosnikach będę miał DTS skoro karta zewnętrzna posiada taki dekoder i wysyła potem po analogu? Czy może jednak amplituner i tak przerobi na AC3?

0
  • #4 31 Lip 2014 12:34
    grubs
    Poziom 32  

Ten blue ray nie ma ARC więc nie spełnia warunku z punktu 3 o którym pisałeś.
    Podejrzewam że nie znajdziesz blue raya o którym piszesz.

Cytat:
    Karta ma dekoder DTS i AC3, więc dlaczego miałby nie przerobić na 5.1 analogowe?

Nic takiego nie napisałem. Źle mnie zrozumiałeś. Karta przerobi sygnał który podasz ale czy podając 2 kanały cyfrowo przerobi tak samo jak przy podaniu 5 kanałów cyfrowo - pewnie nie. A twój TV wystawi tylko cyfrowy 2.0.
    Połączenie, rozumiem że takie:

TV, blue ray czy cokolwiek innego (każde osobno - ze względów które opisałem powyżej) -->Kabel optyczny--->switch TOSLINK(3 wejścia i 1 wyjście)-->Kabel optyczny-->karta zewnętrzna z wyjściem 5.1 analogowym--->3xkabel Jack-3x (rozumiem że o to Ci chodziło)2RCA--->Amplituner powinno być ok.

0
  • #5 31 Lip 2014 13:02
    PabloIT
    Poziom 5  

No faktycznie ten blue ray nie ma ARC. W takim razie np. blue ray 3d powinien być ok czyli np. samsung BD-C6800.

grubs napisał:

Cytat:

Nic takiego nie napisałem. Źle mnie zrozumiałeś. Karta przerobi sygnał który podasz ale czy podając 2 kanały cyfrowo przerobi tak samo jak przy podaniu 5 kanałów cyfrowo - pewnie nie. A twój TV wystawi tylko cyfrowy 2.0.

Nie rozumiem jak 2 kanały cyfrowo? Z tego co wiem to ten tv po optyku przesyła wielokanałowy 5.1, więc jak to z tym jest? Chyba, że chodzi o coś innego?

grubs napisał:

3xkabel Jack-3x (rozumiem że o to Ci chodziło)2RCA

Chodzi mi o taki kabel - oczywiście 3 takie:

Czyli przy takim połączeniu uzyskam 5.1 na kolumnach? Amplituner ma tylko ac3, a karta zewnętrzna ac3 i dts. Pytanie jak z karty wyjdzie dts po 5.1 analogowym do amplitunera to czy na kolumnach będę miał dts czy amplituner przerobi to na ac3?

0
  • #6 31 Lip 2014 13:52
    grubs
    Poziom 32  

PabloIT napisał:

Nie rozumiem jak 2 kanały cyfrowo? Z tego co wiem to ten tv po optyku przesyła wielokanałowy 5.1, więc jak to z tym jest? Chyba, że chodzi o coś innego?

Wielokanałowy 5.1 będzie na wyjściu optycznym tylko z wewnętrznego tunera TV pod warunkiem że taki sygnał będzie nadawany (rzadkość).
    Dla zewnętrznych urządzeń podłączanych do TV otrzymasz tylko cyfrowy sygnał 2.0 - jest o tym mowa w instrukcji TV.

PabloIT napisał:

Czyli przy takim połączeniu uzyskam 5.1 na kolumnach? Amplituner ma tylko ac3, a karta zewnętrzna ac3 i dts. Pytanie jak z karty wyjdzie dts po 5.1 analogowym do amplitunera to czy na kolumnach będę miał dts czy amplituner przerobi to na ac3?

Ty będziesz przesyłał sygnał analogowy - każdy kanał osobno.
    Nie ma tu co pisać o kodowaniu bo ono dotyczy sygnału cyfrowego.
    Ale powinieneś mieć dźwięk wielokanałowy.

0
  • #7 31 Lip 2014 14:12
    PabloIT
    Poziom 5  

To wiem, że z zewnętrznych urządzeń podłączonych do tv będzie 2.0 ale z pendriva podłączonego przez usb do tv będzie 5.1 na wyjściu. To wiem na bank :)
    Dekoder cyforwego polsatu podepnę osobno optycznym do switcha więc też będzie 5.1.

grubs napisał:

Ty będziesz przesyłał sygnał analogowy - każdy kanał osobno.
    Nie ma tu co pisać o kodowaniu bo ono dotyczy sygnału cyfrowego.
    Ale powinieneś mieć dźwięk wielokanałowy.

Więc po kolei. Z TV pójdzie po optyku cyfrowy do karty zewnętrznej. Karta przerobi cyfrowy na na analogowy i poda dalej po do amlitunera i na kolumny.
    Więc teraz sytuacja. Na źródle będzie film z DTS, więc na kolumnach będzie 5.1 ale DTS czy AC3? bo jak już pisałem karta zewnętrzna ma DTS i AC3, a amlituner tylko AC3.

0
  • Pomocny post
    #8 31 Lip 2014 15:03
    grubs
    Poziom 32  

Kolego musisz pogłębić swoją wiedzę w zakresie sygnałów bo mylisz trochę pojęcia.
    Jak karta przerobi przez swój przetwornik Cyfrowo analogowy sygnał DTS czy AC3 to na wyjściu otrzymujesz sygnał analogowy czyli elektryczny sygnał podawany do analogowych wejść amplitunera. Tu już nie ma mowy o kodowaniu czy dekodowaniu sygnału na DTS czy AC3 bo to dotyczy tylko sygnałów cyfrowych.

0
  • #9 01 Sie 2014 09:23
    PabloIT
    Poziom 5  

Dzięki za nakierowanie i pomoc, doczytałem i już wszystko wiem.

0