Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amator2 jeden kanał słabo działa

x1981 31 Lip 2014 10:58 684 4
  • #1 31 Lip 2014 10:58
    x1981
    Poziom 8  

Witam , przypadkiem stałem się posiadaczem amatora 2 i mam następujący problem natury takiej :odbiornik był już przestrojony lecz nie dokładnie TJ stacje zaczynają się zaraz od 88 i na końcu skali jest do 108 dużo jeszcze miejsca TZN stacje są zbite zbyt bardzo, ARC jest nadgorliwe a nawet rozstraja odbiornik , wzmocnienie zdaje się być dość małe szum między stacjami jest bardzo cichy , myślę nad wymianą tranzystorów w wzmacniaczu i głowicy na B F 240 , prosił bym o sugestie czy te zabiegi znacznie poprawią czułość odbiornika i czy to coś da , może ktoś ma doświadczenie przy tego typu sprzęcie , druga sprawa to lekki nadmierny szum z jednego kanału wzmacniacza m cz , GM ELE są dobre sprawdziłem po odłączeniu od układu UL 1321 jest cicho więc pewnie UL 1321 coś nie tak z nim , a i na dodatek minimalnie słychać w tym kanale gdzie szum TZN nie można zmniejszyć do zera głośności coś tam słychać i szum też ale tylko w jednym kanale , proszę kolegów o sugestie , mimo wszystko to stary ale fajny sprzęt , i chcę aby działał poprawnie :D

0 4
  • #2 31 Lip 2014 11:12
    dzimi
    Moderator

Co do przestrojenia- czy zostały przestrojone czy ktoś zainstalował konwerter?
    Co do słabszego działania - możliwe że potencjometr brudny- stąd te przesłuchy.

0
  • #3 31 Lip 2014 13:04
    x1981
    Poziom 8  

Jest przestrojony , ale tak jak pisałem ktoś tego dokonał ale chyba nie za bardzo wiedział jak się do tego zabrać i pasowało by mi to zrobić jak się należy gdyż teraz bliskie sąsiedztwo stacji skutkuje głuszeniem jednej przez drugą , a i to wzmocnienie marne jest ,szum ledwo choć odbiór poprawny , a słabe stacje nie wychodzą z szumu , co na innym tunerze odbieram je bez problemu , podejrzenie mam na UL 1321 , bo czemu by jeden kanał był cichy a drugi nadmiernie szumi i przesłuch na potencjometrze skręconym do zera , mam taki mowy układ podmienię i się wyjaśni czy to jego sprawka

Dodano po 44 [minuty]:

Może nie jasno napisałem , nie ma konwertera , tylko przestrojony:D

0
  • #5 31 Lip 2014 19:08
    x1981
    Poziom 8  

UL 1321 tak jak myślałem był winien tym szumom w kanale po zmianie ucichło wszystko i jest dobrze , tak czytałem i przeglądałem tematy związane z przestrajaniem , tu problemu raczej nie będzie aby to poprawić i rozciągnąć zakres , nurtuje mnie tylko myśl czy ma sens zmiana tranzystorów na B F 240 , myślę ze lepiej ta głowica powinna śmigać owszem nie jest teraz tak słabo z poziomem sygnału ale chyba powinno być znacznie lepiej , moje pytanie do kolegi jest takie czy brać się za to wzmocnienie ? czy nie pogorszy to stosunku sygnału do szumu?

0