Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS 4421 - Wskaźnik wysterowania - projekt oryginalnego wskaźnika

adamesce 31 Lip 2014 16:17 3717 6
  • #1 31 Lip 2014 16:17
    adamesce
    Poziom 13  

Witam. Moj wzmacniacz od momentu kupna nie posiada wskaźnika wysterowania. Nie posiadał także dwóch rezystorów 130 Ohm przy żarówkach V1 i V2. Rezystory wlutowalem na przewodach przed żarówkami i połączyłem zgodnie ze schematem z punktami K42, K43 i K44. Chciałbym jednak odtworzyć ten układ wysterowania i nie mam pojęcia wiele o projektowaniu układów. Załączam schemat układu wysterowania oraz wzmacniacza i widok na oryginalny układ zapożyczony od wujka G. W jaki sposob zaprojektować i uruchomić ten układ. Może ma ktoś jakiś gotowy schemat montażowy płytki?

Diora WS 4421 - Wskaźnik wysterowania - projekt oryginalnego wskaźnika Diora WS 4421 - Wskaźnik wysterowania - projekt oryginalnego wskaźnika

0 6
  • #2 31 Lip 2014 18:40
    miro.nasz
    Poziom 21  

Nie wiem czego nie wiesz. Masz urządzenie bardzo dobre,masz schemat wskaźnik oznaczyłeś. Wystarczy po sznurku dojść i podłączyć. A połączenie jest bardzo proste. Zasilanie P4 podłączone do kondesatora C512 -37v. Zasilanie drugiego kanału P3 do + 37v kondesatora C511.
    Sterowanie P13 do wyjścia Głośnika G12. Drugi kanał P8 do G13. Masa wspólna. I to wszystko. Gdybyś nie miał wskaźników sterowania bo ktoś wymontował. To można samemu zmontować kupując zestaw do samodzielnego składania w sklepach z częściami elektronicznymi. jest ram płytka drukowana i wszystkie elementy.
    Pozdrawiam Miro.Nasz

1
  • #3 31 Lip 2014 19:12
    adamesce
    Poziom 13  

wlasnie chodzi o to ze nie mam tego ukladu. Nie mam nic. Poucinane kable, brak plytki i diod. Szukalem ukladow ale wiekszosc na LM a ja nie jestem na tyle ogarniety. Szukalem na tranzystorach ale widzialem wiele niepochlebnych komentarzy odnosnie regulacji etc. Dlatego chcialbym odbudowac ten uklad. Nie umiem tego schematu przeniesc na plytke PCB. Nie wiem jak to narysowac aby bylo dobrze. Chcialbym to zaprojektowac na plytce PCB. Zasilanie tego ukladu jest z 37 czy z 27 v ?

EDIT:

Znalazlem kit z Jabela
    Link
    Jest to wskaźnik wysterowania stereo dla 5 diod na kanal czyli tyle ile mnie interesuje. Teraz zeby go podlaczyc pod zasilanie z diory 27V AC musze:
    1) zbudować prosty mostek 1A ze stabilizatorem ?
    2) zmienic wartosci rezystorow odpowiednio:
    dla zielonej:
    Uzas = 27V
    Ud = 2,4V
    U=Uzas-Ud=24,7V
    R= 24,7V/0,02A = 1,2 kOhm

dla czerwonej
    U=25,2V
    R= 25,2V/0,02A = 1,2 kOhm

P= 0,02A*25V= 0,5W

Czy to sa dobre obliczenia?

Nie poradze sobie z przeksztlceniem schematu z diory na plytke montazową aby moc to wytrawic i polutowac.
    Czy trafo z diodry ktore ma dwa uzwojenia 27V moze zostac obciazone niesymetrycznie ? Pod jedno z uzwojen podlaczyc tylko ten uklad czy trzeba cos innego zastosowac ?

0
  • Pomocny post
    #4 01 Sie 2014 09:35
    miro.nasz
    Poziom 21  

Witam. Nie pisałeś że nie masz wskaźnika sterowania. Rzuć hasło może ktoś ma oryginalny wskaźnik od Diory WS 4421. Gdyby nikt się nie zgłosił to można zmontować samemu kupując J-29N Wskaźnik poziomu sygnału stereo. do samodzielnego montażu.Tam jest płytka, /diody świecące tu trzeba odpowiednio ich wsadzić w otwory w kierunku przewodzenia / oraz wszystkie elementy, które trzeba polutować. Dostaniesz prócz kompletnych części dokładny schemat. J-29N kosztuje 47zł. masz wskaźnik na 10 diodach ładnie działający. Wymiary płytki 75x52mm.
    Wskaźnik mono J-22N taki sam 10 diodowy tylko jedna linijka kosztuje 20 zł. wymiary 76x27mm. Płytki możesz zamówić tel.59 814 56 66
    Przy zamówieniu poproś o katalog ich wyrobów z cenami. Tam znajdziesz wiele ciekawych rzeczy ,których sam zmontujesz. Proponował bym zakupić książki z elektroniką. Na Elektrodzie są stare miesięczniki Radioamator tam znajdziesz dla początkujących i zawansowanych radioamatorów. Zacznij przeglądać od lat 1950. Jak pamiętam były takie działy zrób sam. Bardzo ciekawe rzeczy. Na naszym terenie w antykwariatach można dostać Radio-amatory z lat 50tych. w cenie 10zł Książki Radiowe też po 10zł. Jak byś chciał to mogę się zainteresować i jak będą to podam ci telefon. Pozdrawiam Miro.Nasz

0
  • #5 01 Sie 2014 21:07
    adamesce
    Poziom 13  

W pierwszym zdaniu napisalem ze nie mam :)
    Ogolnie uklady oba fajne ale oba nie pasuja do koncepcji diory. Diora ma po 5 diod na kanal we wskazniku wysterowania wiec pierwszy odpada gdyz sie nie pomiesci calosc a drugi to mocno wiec nie bedzie pasowalo do opisow z obudowy. Najbardziej marzy mi sie oryginal. Ten ktory podalem kit z jabela to wskaznik tranzystorowy wiec pewnie bedzie problem z jego wyregulowaniem ale ma po 5 diod na kanal czyli tak jak diora zakladala.

0
  • #6 02 Sie 2014 09:46
    miro.nasz
    Poziom 21  

Cześć. Ciąg dalszy dotyczący wskaźnika sterowania twego WS4421. Jak pisałem wskazana firma Jabel produkuje wskaźniki 5-cio diodowe.Podłączenie jest bardzo proste zasilanie jak i sterowanie. Gdyby u producenta nie było tego zestawu to dostaniesz w Olsztynie Inter-chip.pl telefon /800/ 707172
    A ja przesyłam Ci schemat i opis całego wskaźnika sterowania.
    Pozdrawiam Miro.Nas Diora WS 4421 - Wskaźnik wysterowania - projekt oryginalnego wskaźnika Diora WS 4421 - Wskaźnik wysterowania - projekt oryginalnego wskaźnika

0
  • #7 04 Sie 2014 20:01
    adamesce
    Poziom 13  

a czy po zastosowaniu rezystorow 1,2 kOhms 0,5W i kondensatora wejsciowego 40V, C2 i C4 40V moge zasilac uklad z trafo z diory i po wyprostowaniu z uzwojenia niesymterycznie obciazyc trafo ? Tam jest chyba TS 120/1 jedno uzwojenie 37V i dwa po 27V. ewentualnie jak symetrycznie mozna go obiazyc ? aktualnie jest obciazone symmetrycznie po 1,2W na zarowce. dokladnie nie znalazlem po opisie nic dokladnie ale czy diody maja wspolna katode ? chcialbym je przelutowac na inna plytke aby mi podeszly pod oryginalne miesca we wzmacniaczu.

EDIT:
    widze ze jeszcze na ka2281 ktory ma w karcie katalogowej max napiecie zasialnia 16V musze zastosowac rezystor 1W 500 Ohm na pin zasialania.

0
  Szukaj w 5mln produktów