Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][C][AS6] - ADC - Program nie funkcjonuje

Malin2000 31 Lip 2014 19:08 900 9
  • #1 31 Lip 2014 19:08
    Malin2000
    Poziom 7  

Witam!

Uczę się programowania i dotarłem do ADC. Problem polega na tym, że program jakby w ogóle nie był wykonywany. Po włączeniu uC jedyne, co obserwuje to po naciśnięciu przycisku LED1 i LED2 zapalają się.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Krótko o kodzie:
    Inicjalizacja wejść i wyjść, ustalanie Pull-up'ów.
    potem set-up INT0 i ADC.
    pętla główna z migającym ledem.
    funkcja przerwania na przycisk - start konwersji.
    przerwanie od ADC - spisanie wyniku i ogarnięcie ledów wskazujących wynik.

w kodzie są umieszczone podczas inicjalizacji delay i zapalanie ledów (oznaczone jako //check x), by sprawdzić gdzie kod się sypie. Ale nie widzę ani jednej zmiany w świeceniu lampek.

Schemat poniżej:
    Potencjometr (R5) też do 10k.
    [Atmega8][C][AS6] - ADC - Program nie funkcjonuje

Przewertowałem DataSheet i tutejsze forum, ale wszystkie poprawki (już naniesione) nie dały rezultatu.
    testowałem z ustawienie MUX3..0 na 1110 (1.3V) (pozostałości jeszcze są w kodzie wykomentowane) ale i tutaj efekt był ten sam.
    Testowałem kod dosłownie zerżnięty z tego Tutoriala i też nie działał.

Sprzęt:
    ATMega8A
    USBasp
    Atmel Studio 6.1

Wszystko podłączone na płytce stykowej.
    Zasilane z programatora.
    Wszystkie inne programy, które do tej pory robiłem działały bez zarzutu.

P.S. Tak wiem, że nie definiuje się F_CPU w kodzie, ale nie mogę wygrać z AS6 jeszcze w kwestii ustawień kompilacji. Ale walczę:)

0 9
  • #3 31 Lip 2014 19:42
    Malin2000
    Poziom 7  

poprawiłem wszystkie (!) na (~).

Program ruszył. Z tym, że niezależnie od nastawień potencjometru cały czas jest tylko jedna dioda zapalona (środkowy zakres). Pewnie nie dowiem się więcej dopóki nie podłącze wyświetlacza.. :)

przy okazji.. jaka jest różnica w działaniu negacji logicznej (!) a bitowej (~). wcześniej korzystałem z wykrzyknika i wszystko działało dobrze...

0
  • #4 31 Lip 2014 20:00
    szczywronek
    Poziom 27  

Negacja bitowa powoduje zanegowanie każdego, pojedynczego bitu negowanej wartości. Np.:

x = 0b1010
    ~x = 0b0101

Wersja logiczna działa inaczej. W C każda wartość różna od 0 jest z logicznego punktu widzenia PRAWDĄ. Tylko 0 jest traktowane jako FAŁSZ. Negacja logiczna powoduje zmianę logicznej wartości wyrażenia. Jeżeli weźmiesz wartość jak w poprzednim przykładzie:

x = 0b10101

to logicznie jest ona prawdą, bo jest różna od zera. Po "logicznym zanegowaniu" musi być fałszem -> czyli będzie wynosić 0.

Tyle teorii. Praktyka: na tym blogu klik masz kompilator C online (CManiak). Wklej tam kod i sprawdź czy wszystko się zgadza:

Myślę, że jest on dosyć intuicyjny. Polecam różne eksperymenty ;)

0
  • #5 31 Lip 2014 20:24
    Malin2000
    Poziom 7  

Właśnie machnąłem sobie szybki program na PC, który porównuje te dwie rzeczy. i widzę różnicę. Ciekawe, że tego nie ma nigdzie napisane wprost (przynajmniej było ukryte dla moich oczu...)

Anyway, problem nie rozwiązany jeszcze. Ale wrócę do niego jak kupie i podłącze wyświetlacz. zatem temat otwarty.

BTW dzięki za pomoc:)

0
  • #6 31 Lip 2014 22:52
    pbuhne
    Poziom 14  

Cześć,

w przerwaniu:

zamiast

możesz:

Warunki ADCres < 300 oraz ADCres < 700 częściowo się pokrywają. Oba są spełnione dla <300.

O negacjach już Ci pisano.

Ile razy w trakcie jednego naciśnięcia przycisku wykona się przerwanie INT0?

Na razie to tyle co zauważyłem, powodzenia :)

A i jeszcze:
    nie:

tylko:

zresztą nie trzeba zerować jeśli wcześniej nie ustawiało się jedynek.

0
  • #7 31 Lip 2014 23:31
    szczywronek
    Poziom 27  

@pbuhne w dwóch miejscach się mylisz:
    1. Warunki nie będą się zazębiać. Jeśli będzie spełniony warunek "<300" to kolejny już nie będzie sprawdzany ("else if").
    2. Ze składnią przy ADMUX (pomijając zasadność zerowania wyzerowanych bitów i zamieniony operator) też jest wszystko ok.

0
  • #8 31 Lip 2014 23:55
    pbuhne
    Poziom 14  

No cóż, czas iść spać, skoro else nie widzę :) Sorry za wprowadzenie w błąd :)

0
  • #10 01 Sie 2014 13:09
    Malin2000
    Poziom 7  

pbuhne:
    co do odczytu z ADC, to chciałem zrobić najpierw wszystko dokładnie z Datasheet'em by wiedzieć:) te inne tricki przyjdą z czasem.

Jeżeli chodzi o ilość przerwań INT0 przy wciśnięciu przycisku to wykonuje się raz. Przerwanie ustawione jest by reagowało na zbocze opadające. Zatem, o ile nie będzie drgań styków, po naciśnięciu przycisku wykonywane jest raz. Żadnych zabezpieczeń przed drganiami styków nie robiłem, bo w sumie nie wiem jeszcze jak, a uruchomienie przerwania drugi raz nie będzie krytycznym błędem w programie testowym.

A zeruje już wyzerowane rejestry, bo wtedy jestem absolutnie pewnym co tam jest i też w ramach nauki, by wiedzieć gdzie się ustawia np kanał odczytu. Te kilka taktów zegara nie są wielką stratą:)

szczywronek
    tak, na schemacie jest błąd. tak to jest jak się szybko go robi:) tam przy diodach powinno być Vcc oczywiście zamiast GND :)

0