Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

filtr dolnoprzepustowy 24 dB

Buliwyf 01 Maj 2005 00:10 19956 44
    ar2rek.w
    Poziom 18  
    napisalem ze subwofer jest firmowy a nie domowej roboty, skoro konstruktorzy wymyslili 2 zakresy to chyba musi byc w tym jakis cel.

obsuguje to przelacznik 2 pozycyjny.
  • PCBway
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    ar2rek.w - nie, nie Ciebie mialem na mysli...Poza tym, gdzie widzisz wybuch zlosci? Napisalem wielkimi literami bo NIEKTORZY pisza bzdety, jakbys sie zaglebil, wiedzialbys, o kim mowie...
    Jestem tutaj sprzataczka i BEDE WALCZYL o poziom - bo potem ktos poczyta i wyciagnie totalnie bledne wnioski... Mam nadzieje, ze jestes pewien swoich racji, skoro myslisz, ze to moze Ty... ;)
    POMYSL co bedzie, jak tak sobie dam na wstrzymanie, ja i moze jeszcze pare osob, z TYM FORUM za chocby tydzien? SMIETNIK!

Tak wiec napisalem wielkimi literkami, zeby coponiektorzy uswiadomili sobie, ze droga ignorancji odnosnie podstaw filtracji - mam na mysli tez odrobine teorii - nie jest wlasciwa, skonczy sie totalna klapa...NIKT nie raczyl sluchac rad "irek2" - jesli temat ma sluzyc dyskusji, to trzeba tez SLUCHAC innych racji... Odnosze wrazenie, ze malo kto slyszal dobry glosnik niskotonowy o duzej srednicy w odpowiedniej dla niego obudowie i z mocnym napedem w konfiguracji chocby 2+1 z kolumnami "pelnopasmowymi" ... Ciecie przy tych 40 Hz jest sensowne, ale BARDZO rzadko tnie sie az tak nisko - po prostu wymagaloby to posiadania odpowiednich kolumn, ktore przenosilyby bez spadku jeszcze te 40 Hz (lub z niewielkim spadkiem efektywnosci) - zjawisko prawie nie wystepujace w budzetowych systemach... Nie mowie juz o samym subwooferze, ktory ciety tak nisko musialby - dla sensownosci takiego ciecia - przenosic jeszcze duzo nizej z duza efektywnoscia...

Caly czas pokutuje narzucona taktyka (przez producentow sprzetu) "sluchania cyfr" - czyli te kosmiczne dane na temat spadkow - 18Hz z 16 cm przetwornika ze spadkiem 3dB od efektywnosci 92 dB z wata - itp. W praktyce najlepiej brzmia systemy oparte na frontach i subwooferze aktywnym ciete filtrami lagodniejszymi (juz pomijam tutaj problemy z faza) - z uwagi na ladne "zazebianie" sie przetwarzania kolumn i subwoofera - nie stosuje sie wlasciwie filtrow ostrzejszych, niz 12 dB na oktawe :)
    Pyroaniah
    Poziom 28  
    tomaszo mozesz mi powiedziec co to jest za przetwornik?!? rozumiem ze to jest dowcip, oczywiscie, ale jestem ciekaw jaka firma obrzucila sie g*** piszac takie rzeczy :) a moze jeszcze sam loda robi?
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Podalem przyklad bzdur, jakie pisza producenci na plakietkach informacyjnych swoich wyrobow...notorycznie podaja takie bzdety ...

Widac, ze przeczytales ze zrozumieniem i ...

Naprawde myslisz, ze PISALBYM TAKIE RZECZY na serio???

ZALAMALEM SIE !

Nie mowiac juz o jezyku, ktory bynajmniej nie przystoi!
  • PCBway
    Jarczak
    Poziom 10  
    Witam
    Mam kit TDA7294 i potrzebuje jeszcze filtr do suba i regulowanym odcięciem.
    Czy taki filtr potrzebuje zasilanie?
    Działanie filtra dolnoprzepustowego z regulowanym odcięciem jest jakoś powiązane z działaniem wzmacniacza? oczywiście oprócz tego ze filtr wpinamy między głośnik a wzmacniacz
    irek2
    Poziom 40  
    regulowany filtr jest prawie zawsze aktywny czyli wymaga zasilania a wlacza sie go zawsze miedzy zrodlo a wzmacniacz. Takich filtrow jest mnustwo jako kity czy same schematy.
    Uruchomiony modul wzmacniacza TDA z regulowanym filtrem i zasilaczem mozna kupic za 60zl.
    alibaba333
    Poziom 10  
    irek2 napisał:
    Trzeba byc mocno chorym zeby filtr do suba robic na tym scalaku..

a dlaczego? (serio pytam, jestem początkujący, przyda sie wyjasnienie)

pzdr
    irek2
    Poziom 40  
    Bo filtr na wzmacniaczu operacyjnym jest prostrzy, tanszy i lepszy. Filtry cyfrowe sa stosowane gdzie indziej tam gdzie potrzebne sa ich specyficzne zalety.
    Saidpl
    Poziom 10  
    Witam chciałbym ożywić troszke temat i ponieważ zbudowałem Holtona 400 z 5 parami tranzystowów i chce zrobić subwoofer na głośniku JBL L8400P

W oryginalnej konfiguracji ma on zwrotnice 50-150Hz(24dB/okt) ale pasmo przenoszenia głośnika wynosi od 25Hz więc pasmo regulacji zwrotnicy może się zaczynać nawet od 20Hz... mam nadzieje że holton da rade sobie z niższymi częstotliwościami

Nie jestem doświadconym elektronikiem więc proszę o jakiś projekt zwrotnicy która jest sprawdzona.. wiem że jest masa projektów ale szukam i jakoś nie moge znaleźć nic konkretnego co spełniało by moje wymagania a zależy mi głównie na jakości dźwięku..No chyba że ma ktoś dostęp do schematu oryginalnej zwrotnicy jaka jest umieszczona w tym JBL-u.
    Pozdrawiam!
    ATPAW
    Poziom 20  
    Witam,

Dla uzyskania filtru dolnoprzepustowego regulowanego o nachyleniu 24dB/oct, potrzebny jest poczwórny potencjometr o dobrych parametrach.

Jeśli chodzi o fazę sygnału na wyjściu w filtrach analogowych to sprawa jest beznadziejna. Nie da się nad tym zapanować. Projektując filtr dla 80Hz LPF i trzymając fazę, to już po podaniu 60Hz mamy do czynienia z przesunięciem fazowym.

Pozdrawiam,
    atpaw
    irek2
    Poziom 40  
    regulowany filtr 24dB/oct mozna zrobic na podwujnym potencjometrze. Idiotyczne jest robienie zakresu regulacji od 20 do np 150hz bo to jest gorna czestotliwosc pracy! Wiec jak ustawimy filtr na 20hz to glosnik bedzie gral do 20hz czyli nic! Od dolu stosuej sei filtracje subsoniczna i wtedy dobiera sie ja do glosnika i moze to byc 20-30hz jako dolna czestotliwosc graniczna.
    Jak na razie schematu filtru o takich mozliwosciach nie ma w necie a ja tylko wiem gdzie mozna takowy kupic.
    Saidpl
    Poziom 10  
    No tak rzeczywiście trochę przesadziłem z tą dolną granicą częstotliwości jednak znalazłem dobry filtr SUB4 z pasmem 40-120Hz(24dB/okt) oraz z wbudowanym filtrem subsonicznym ale niestety troche kosztuje a ze schematem jest ciężko bo budują go na podzespołah SMD;/,