Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł portu komunikacyjnego dla tunera Philips DSX6010 od C+

Remo 24 Kwi 2005 22:18 18342 31
  • Tunery 6010 sprzedawane w promocji Cyfry+ mają "fabrycznie odłączony" port RS-232, wobec czego nie możliwa jest aktualizacja oprogramowania i edycja listy kanałów.
    Tunery te mają zwykle wylutowane, bądź wręcz wyrwane dwa układy MAX232 odpowiedzialne za komunikację z komputerem.
    Zwykle również w pobliżu tych układów poważnie uszkodzone są ścieżki na płycie głównej tunera, co uniemożliwia ponowne wlutowanie MAX'ów i poprawną pracę portu.
    Przedstawiony moduł zawiera dwa układy MAX 232 i niezbędne do ich poprawnej pracy kondensatory, po odpowiednim podłączeniu z płytą tunera przejmuje on funkcję komunikacji z komputerem.

Budowa jest prosta, niezbędne elementy to:
    - MAX 232A 2szt
    - podstawka DIL 16 2szt
    - kondensator 100nF SMD 12szt.
    -zwora 1szt

W przypadku kłopotu z zakupem MAX'ów w wersji "A" można zamontować zwykłe, pamiętając jednak aby kondensatory C1, C2, C7 i C8 zastąpić elektrolitami 1uF/10V i wlutować je zgodnie z polaryzacją wyprowadzeń obu układów.
    Montaż elementów wykonujemy zgodnie ze schematem (załączone pliki są w formacie Eagle v.411)
    Kondensatory SMD lutujemy po stronie druku.
    Po zmontowaniu całości i wlutowaniu zwory zaznaczonej na schemacie należy cienkimi przewodami (najlepiej wyjętymi z kabla drukarkowego lub podobnego) połączyć płytkę modułu z odpowiednimi punktami na płycie głównej tunera (widoczne na zdjęciach).
    Poniżej oznaczono kolory przewodów z rozwiązania modelowego:

Kolor przewodu...............Sygnał na pł. głównej tunera
    czarny...........................GND
    żółty..............................DSR
    brązowy.........................DTR
    fioletowy........................CTS
    pomarańczowy................RXD
    niebieski.........................RTS
    zielony............................TXD
    czerwony VCC

Kolor przewodu...............Nr pinu złącza RS232 tunera
    biały...............................8
    szary..............................7
    jasno-pomarańczowy........6
    jasno-zielony...................4
    brązowo-biały..................3
    czarno-biały.....................2

Wszystkie punkty sygnałowe pł. głównej tunera dostępne są po stronie lutowania elementów za wyjątkiem sygnału DSR (żółty przew.) który dostępny jest na rezystorze 3018 (blisko obudowy złącza SCART).
    Przewody najwygodniej przecisnąć przez istniejący otwór w płycie w pobliżu przekaźnika.
    Płytkę modułu przykręcamy śrubą na kołku dystansowym do istniejącego otworu w pobliżu gniazdka telefonicznego.
    Szczegóły połączeń doskonale widać na załączonych zdjęciach.
    Montaż całości zajmuje ok. 45minut.
    Po złożeniu tuner jest gotowy do współpracy z komputerem.

Fajne! Ranking DIY
  • CControls
  • #2 04 Maj 2005 14:35
    buc
    Poziom 14  

może mtoś to ma w innym formacie niż eagle?mnie otwiera pustą strone,
    a potrzebuję to na wczoraj pomóżcie!

• #3 09 Maj 2005 23:54
    Remo
    Poziom 11  

Nie wiem czemu Ci się nie otwierają, spróbuj te z załącznika- ewentualnie dołączyłem również w formacie .dxf otwierane np. z AutoCad'a.
    Pozdrawiam, Remo.

• CControls
  • #4 10 Maj 2005 08:32
    Gienek
    Poziom 35  

No Kolego, ale się nie popisałeś. Darmowy plik może być uszkodzony, ale ten za punkty....
    Pliki eagle są puste. Jaką wersją Eagle są robione. (a może to wersja "ulepszana"?)
    Pliki *.dxf też nie najlepsze, bo rs3sch.dxf ma prawą stronę obciętą.
    Popraw się Kolego.
    Pozdro

• #5 10 Maj 2005 14:33
    v1ru5
    Poziom 10  

witam. a nie mógł by ktoś zrobić screena tego schematu i zamieścić jako jpg ?? bo ściągnałem protela i eagle, i ani tym ani tym nie ruszy tych schematów. pozdrawiam.

• #6 10 Maj 2005 22:30
    wodzek
    Poziom 1  

Także potrzebuje tego schematu. Jak by można było to prosiłbym te dwa schematy w formacie jpg, ponieważ z AutoCada nie moge wydrukowac tych schematów. Z góry Dzięki.

• #7 13 Maj 2005 23:01
    Remo
    Poziom 11  

Jutro będą jpeg'u - BEZ PUNKTÓW. Przepraszam za kłopoty - tunning Eagle'a chyba się nie powiódł :lol:

• #9 14 Maj 2005 05:03
    Remo
    Poziom 11  

Gienek napisał:
    No Kolego, ale się nie popisałeś. Darmowy plik może być uszkodzony, ale ten za punkty....
    - Chyba nie sądzisz, że celowo wrzuciłem pliki Eagle, które nie mają zawartości - skoro u mnie się otwierają to nie przypuszczełem, że ktoś może mieć z tym kłopot. Zrobienie dla Elektrody dokumentacji fotograficznej i opisu całości kosztowało mnie trochę pracy i czasu - problem z otwieraniem się schematów wyniknął bez mojej świadomości. Przyjmuję Twoją uwagę, chociaż jej pouczjący ton mi się nie podoba.
    Pozdrawiam Cię KOLEGO.

• #11 01 Cze 2005 10:42
    daaanek

Poziom 17  

Remo napisał:
    Jutro będą jpeg'u - BEZ PUNKTÓW. Przepraszam za kłopoty - tunning Eagle'a chyba się nie powiódł :lol:

jakos sa z punktami.. :(

• #12 01 Cze 2005 11:46
    Remo
    Poziom 11  

Przepraszam, ustawiłem 0 - dopisuje automatycznie.

• #13 05 Cze 2005 19:03
    elgok
    Poziom 10  

Przed inwestowaniem w zewnętrzny układ portu komunikacyjnego proponowałbym podjąć próbę naprawy tego układu. Jest to na pewno szybsze niż konstruowanie układu zewnętrznego. Ja kupiłem taki tuner i nie było większego problemu z naprawą "masakry" jaką wykonali elektronicy z cyfry. Cienkimi przewodami połączyłem przerwane ścieżki, są to krótkie odległości więc nie było większych problmów oraz wstawiłem układy scalone. Ruszyło za pierwszym razem. Wstawiłem MAX 232 i o dziwo nie miałem problemów z komunikacja. DSXflasher mi się nie wieszał pomimo, że w tunku siedzi 4 Mb flah.

• #14 05 Cze 2005 21:02
    tadeusz45
    Poziom 1  

witam
    zrobilem plytke w/g schematu, lecz nie dziala, jesli mozna prosilbym o dokladniejszy opis
    nr na plytce? Kolor przewodu...............Sygnał na pł. głównej tunera
    ?? czarny...........................GND
    ?? żółty..............................DSR
    ?? brązowy.........................DTR
    ?? fioletowy........................CTS
    ?? pomarańczowy................RXD
    ?? niebieski.........................RTS
    ?? zielony............................TXD
    ?? czerwony VCC

?? Kolor przewodu...............Nr pinu złącza RS232 tunera
    ?? biały...............................8
    ?? szary..............................7
    ?? jasno-pomarańczowy........6
    ?? jasno-zielony...................4
    ?? brązowo-biały..................3
    ?? czarno-biały.....................2

• #15 15 Cze 2005 09:43
    robgnia
    Poziom 10  

witam

mam ten sam problem co tadeusz45 uklad zmontowalem i lipa juz 2 dzien walcze z tym schematem ale jakos niedaje rady :( moze problem tkwi ze zamontowalem elektrolity 1uf/25v a mialy byc na 10v

pomocy

• #17 19 Lut 2006 23:34
    MistX
    Poziom 2  

no i niestety brak punktów a było obiecane inaczej :( .

• #18 22 Lut 2006 01:39
    Remo
    Poziom 11  

Witam wszystkich,
    ponieważ było parę telefonów- informuję, że jeśli płytka jest poprawnie zmontowana i podłączenia do tunera są O.K. - a jednak brak jest komunikacji- warto wymienić oba MAXy na układy innego producenta - wielu osobom to pomogło.
    Pozdrawiam.

• #19 24 Lut 2006 12:58
    emes1973
    Poziom 15  

Elektroda jest Ok ale te punkty utrudniają życie, nie moge nic ściągnąć :cry:

• #20 07 Mar 2006 02:41
    v1ru5
    Poziom 10  

Witam. na schemacie w jpg jest złącze SL2. Są tam wyprowadzenia od 1 do 6. Chcialbym sie dowiedziec do ktorego pinu w porcie com podlaczyc kazdy z nich. pozdrawiam.

edit: analizując schemat 6010- częsci przy maxach doszedlem do tego, iż pod SL2 piny mają być podłączone następująco:

SL2----------port RS tunera
    1-------------6
    2-------------4
    3-------------2
    4-------------8
    5-------------3
    6-------------7

i wkońcu działa :) pozdrawiam

• #21 15 Mar 2006 16:00
    tfh
    Poziom 10  

Witam mam taki problem a mianowicie mam dekoder mode l philips DSX6010 i brakuje niektorych kanalow a mianowicie podczas wyszukiwania znajduje 293 kanaly sygnal nie jest dosc mocny czy to moze byc spowodowane przez to ??

• #22 15 Mar 2006 18:38
    Dariusch
    Poziom 18  

tfh napisał:
    kanalow a mianowicie podczas wyszukiwania znajduje 293 kanaly

prawdopodobnie masz w liście kanałów wgrane tylko 293 pozycje, więc jest to normalne.
    6010 na standartowym sofcie ma 300 miejsc a na sofcie przerobionym około 3300 pozycji. To co Ci się wyświetla zależy od listy.

• #23 29 Mar 2006 14:29
    zjawa7
    Poziom 11  

panowie dlaczego sa takie problemy z max 232 a

• #24 10 Kwi 2006 18:25
    cinek2511
    Poziom 1  

witam zakupilem wszystkie czesci i zabieram sie do skladania.. lecz nie jestem pewien co do polaryzacji kondensatorów elektrolitycznych. proszwe niech ktos zapoda jakis schemat z zaznaczonymi plusami i minusami na plytce drukowanej... pozdrawiam :D

• #25 26 Kwi 2006 19:05
    djlukas
    Poziom 27  

dolaczam sie do tematu.

o jakim napieciu maja byc te kondensatory 100nF smd? bo znalazlem tylko 50V, czy moga one byc?

• #26 02 Lip 2006 10:22
    lalad1
    Poziom 11  

prosze o jakieś komentarze co do efektów pracy z tą płytką, bo posiadam turecki tuner oni postarali sie troszku lepiej nie cieli tylko wylutowali i to dużo więcej jak w Polsce poza tym fabrycznie tuner nie posiada portu rs232 a taki implant myśle że pomoże

• #27 04 Lip 2006 10:52
    mimelektronik
    Poziom 26  

Witam .Wystarczy zaparkowac tylko jeden scalak do poprawnego flash-owania i programowania listy tunera,patrzac od frontu tunera ten z prawej i polatac sciezki.Lutowalem Max-y,ST, HIN no problem.
    Pozdrowka.

• #28 16 Sie 2006 15:17
    lalad1
    Poziom 11  

powiem wam tylko tyle że ta płytka nie pomogła !!!
    :cry:

• #29 16 Gru 2006 00:23
    rogerx
    Poziom 2  

więc działa toto w końcu czy nie ? bo już nic nie rozumiem. Jeden pisze, że działa , drugi że nie ???

pozdrowienia