Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KENWOOD KM 086 - Falowanie obrotów silnika przy prędkościach między 1 a 3.

01 Sie 2014 14:23 1563 4
  • Poziom 2  
    Piszę na forum chyba po raz pierwszy dlatego proszę o odrobinę wyrozumiałości.
    Jestem od niedawana użytkownikiem planetarnego robota kuchennego KENWOOD KM086.
    Urządzenie wydaje się być świetnym rozwiązaniem do kuchennych prac domowych niemniej jednak mam pewną wątpliwość dotycząca kultury pracy silnika tego urządzenia.
    Robot po ustawieniu obrotów silnika na niektórych ustawieniach regulatora obrotów silnika z zakresu od 1 do 3 pracuje niestabilnie. Słychać wyraźnie falowanie obrotów silnika - wahania są nieregularne i dość częste jednak nie są na tyle długie żeby było to widać w szybkości obracających się narzędzi.
    Niemniej jednak słychać wyraźnie że silnik nie pracuje stabilnie i obawiam się że skończy się to jego uszkodzeniem.

Serwis twierdzi że jest to normalna praca silnika sterowanego zasilaczem impulsowym, niemniej jednak wcale mnie to nie przekonuje.

Mam do Was pytanie czy spotkaliście się z tego typu problemami z w tego typu urządzeniach????
    Czy może tego typu praca jest prawidłowa i nie mam się czym martwić?
  • Poziom 19  
    Witam 
    Czy Kolega może nagrać filmik prezentujący owe "nierówne" obroty? 
    A w jaki sposób zmienia się tutaj zakresy pracy silnika? 
    Przy silnikach prądu przemiennego, opisane zjawisko jest normalne - oczywiście w pewnych granicach. 
    Nie wiemy jaki silnik siedzi tutaj - ale jeżeli serwis wspominał o zasilaczu impulsowym, to może być to silnik prądu stałego z elektroniczną regulacją prędkości.(Wysokie częstotliwości - opisane zjawisko może występować) 
    Jest też bardzo możliwe, że zastosowano indukcyjny silnik pradu przemiennego sterowany falownikiem.( słyszalne"pływanie" obrotów niewykluczone - duże częstotliwości kluczowania) 
    Ale przesłanie wspomnianego filmiku bardzo pomoże. Zdjęcia samego silnika też bardzo mile widziane. 

Pozdrawiam, 
    Karol 
  • Poziom 2  
    Poniżej zamieszczam link do nagranych filmów. Oczywiście być może jest to normalna praca tego urządzenia a ja po prostu przyzwyczajony jestem do jednostajnej pracy standardowego silnika prądu zmiennego jak w innych kuchennych urządzeniach. Zdjęcia silnika na razie nie zamieszczam bo nie chciałbym stracić gwarancji - na razie staram się powstrzymywać od zabawy śrubokrętem.

Moje wątpliwości budzi dodatkowo to że silnik "dziwnie pracuje" tylko w dwóch pozycjach regulatora obrotów. W pozostałych nie opisane przeze mnie zjawisko nie występuje.

Z góry dziękuję za wszelkie wyjaśnienia - z pewnością pozwolą rozwiać mi moje wątpliwości.

https://onedrive.live.com/?cid=D13F3078D2B720A9&id=D13F3078D2B720A9%21745&v=3

Dodano po 7 [minuty]:

W prawdzie zdjęcia silnika nie zrobiłem ale znalazłem jego zdjęcie wśród części zamiennych jakiegoś sklepu internetowego.

http://north.pl/karta/silnik-napedowy-do-robo...nwood-cooking-chef-km086,6SX-L1-ZMMX-C3A.html
  • Poziom 19  
    Witam
    Uważam, że taka praca silnika jest poprawna...
    North jest zaufanym sklepem, więc zdjęcie przedstawia rzeczywisty silnik. Posiada on aż 6 wyprowadzeń, więc podejrzewam, że zastosowano tutaj komutację elektroniczną. Słychać, że silnik wkręca się na wysokie obroty, więc częstotliwość kluczowania jest spora.
    Słyszalna "falowa" praca jest więc normalna. Może akurat przy tych konkretnych obrotach silnik tak reaguje na taką częstotliwość kluczowania...

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź niemniej jednak mam wrażenie że jest jakieś "ale" jeśli idzie o tę "poprawność pracy". Czy taka sytuacja nie skraca żywotności urządzenia? Czy można w jakiś sposób temu zaradzić???