Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lokal użytkowy/Biuro - Jaki prosty alarm wybrać?

01 Aug 2014 20:23 2823 32
  • Level 11  
    Witajcie!

Poszukuję prostego zestawu, który jest w stanie powiadomić mnie o tym. że ktoś "buszuje" w biurze.

Ogólnie to chciałbym prosty alarm z powiadomieniem SMS.
    Syrena też powinna być :)
    Ile czujek proponujecie?

Rozmieszczenie wygląda tak:

W WC czujki raczej odpadają :)

Pozdrawiam i liczę na doradztwo :)
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Level 43  
    Skromnie to kolega określił. Jest to parter, wysokie piętro, lub ostatnie.
    Jak wysoki stopień ochrony.
  • Level 11  
    kokapetyl - dziękuję za odpowiedź.
    Już uzupełniam.

Jest to 1 piętro (ostatnie), okien dachowych brak, stopień ochrony? Hmm nie musi być jakiś bardzo zaawansowany. Chciałbym wiedzieć, że ktoś jest już w środku i szpera tam...
    Żadnych czujek stłuczeniowych szyb nie wymagam, poniżej widziałem koledzy mają alarm z jakieś firmy ochroniarskiej parę czujek. jeden panel dotykowy. skrzynka z akumulatorem tyle :)

Za około pół roku będą tam 3-4 kamery :)
  • Level 43  
    InstalacjeTV wrote:
    Jest to 1 piętro (ostatnie),

Latwość dostępu z dołu jak i z góry (jakiś właz dachowy chyba jest)
    Zabezpieczone powinny być wszystkie okna i wejście, lub czujniki ruchu w każdym pomieszczeniu.
    Nie doradzę Ci jakiego rodzaju, bo nie jestem w tym obeznany, to co Ci podaję to tylko moje doświadczenie życiowe.
  • Level 11  
    Poszedłbym w stronę czujników ruchu w każdym z pomieszczeń (pomijając WC).
    Wyjście na dach jest z oddzielnego pomieszczenia, wiec to mnie nie dotyczy.
  • OptexOptex
  • Level 43  
    InstalacjeTV wrote:
    Wyjście na dach jest z oddzielnego pomieszczenia, wiec to mnie nie dotyczy.

Do czasu jak ktoś z niego nie skorzysta.
    Ale czujniki ruchu w każdym pomieszczeniu (pomijając WC) powinny zabezpieczyć wszystko.
    Z powiadomieniem telefonicznym, to musi być jakaś centralka. Kiedyś taką montowałem, chyba firmy SATEL, ale mogę się mylić, było to już dawno.
  • Level 11  
    Dlatego oczekuję gotowych rozwiązań np:

- 4 x czujka XXX
    - Centralka z GSM XXX
    - Sygnalizaror XXX
    - Skrzynka z trafem XXX
    - Akumulator XXX

Pomógłby mi ktoś złożyć gotowy zestaw?
  • Level 25  
    Z oferty SATELA wbudowany komunikator GSM jest w MICRA (chociaż ją trudno uznać za centralę alarmową) i w INTEGRZE WRL.
    Oczywiście można dopiąć uniwersalny komunikator do standardowej centrali, ale takie rozwiązanie będzie dość ograniczone.

M

• Level 43  
    Nie napisałeś czy wszystko ma być połączone kablowo czy bezprzewodowo. W pierwszym przypadku wystarczy nawet CA-5 Satela, lub Ropam NEO w drugim możesz spojrzeć chociażby na centrale Jablotrona.
  • Level 25  
    No niby CA-5 plus wygląda ciekawie, ale te 5 wejść bez możliwości rozszerzenia/podwojenia jest "ciut" niewspółczesne. Nawet do takiego małego systemu - jedna linia odpada na sabotaż obudowy/sygnalizatora, więc wychodzi "rzeźba".
  • Level 1  
  • Level 11  
    fred4u wrote:
    Z oferty SATELA wbudowany komunikator GSM jest w MICRA

Patrzyłem, cena też trochę wysoka... :(

sosarek wrote:
    być połączone kablowo

Tak, może być kablowo, jeżeli będzie taniej to oczywiście :)

sosarek wrote:
    CA-5 Satela, lub Ropam NEO

Jak tutaj z powiadomieniem GSM?

fred4u wrote:
    No niby CA-5 plus wygląda ciekawie, ale te 5 wejść bez możliwości rozszerzenia/podwojenia jest "ciut" niewspółczesne. Nawet do takiego małego systemu - jedna linia odpada na sabotaż obudowy/sygnalizatora, więc wychodzi "rzeźba".

Liczmy 4 czujki + jedna do obudowy, powinno styknąć...
    No chyba, że dokładając parę groszy będę miał większe możliwości. W razie rozwoju firmy i zmiany lokalizacji warto mieć możliwość zwiększenia....

fakerus wrote:
    DSC PC1404, idealna jeśli nie ma potrzeby drugiej partycji (podsytemu).

W chwili obecnej centralka + 4-5 czujek.
    A jak tutaj wygląda sprawa z powiadomieniem GSM?
  • Level 38  
    Witam,

InstalacjeTV wrote:
    Patrzyłem, cena też trochę wysoka...

To może napisz Kolego jaki masz budżet na system, skoro cena Micry jest dla Ciebie zbyt wysoka...
    W Twoim przypadku, aby zrobić wszystko jak należy powinieneś liczyć ok. 1000 pln za sam sprzęt. Z niższym budżetem nie masz co startować, przynajmniej nie na tym forum.

Pozdrawiam.
  • Level 11  
    No cóż, myślałem, że w 500-600 zł się zmieszczę.
    Jeżeli nie ma takiej możliwości to oczywiście dorzucę.

Słucham propozycji :)
  • Level 38  
    Witam,

Ja zrobiłbym to tak:

1. Płyta centrali Satel Versa 10 (lub Versa 15 - różnica niewielka);
    2. Manipulator LCD do Versy (do wyboru, wg uznania);
    3. Opcjonalnie obudowa metalowa manipulatora (w zależności od miejsca mocowania manipulatora);
    4. Moduł Satel GPRS-T1 - do powiadamiania;
    5. Czujki Satel Ivory;
    6. Kontaktron na drzwi wejściowe;
    7. Sygnalizator wewnętrzny SPW-100 lub SPW-150;
    8. Sygnalizator zewnętrzny SD-4002 R
    9. Obudowa z transformatorem (obudowę dobrać tak, aby można było zamontować wewnątrz płytę centrali i moduł GSM);
    10. Akumulator 12V 7Ah;
    11. Przewód YTDY 8x0,5 - do połączenia wszystkiego.

Myślę, że o niczym nie zapomniałem.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 25  
    Konfig OK (przy założeniu jedynie prostego powiadomienia SMS), ale myślę że taki system mocno przekracza założone "500-600zł".
  • Helpful post
    Level 15  
    Dobry jest jeszcze Satel Micra - oparty o bezprzewodowe czujniki, a więc montaż jest bardzo prosty.
  • Helpful post
    Level 25  
    benekpp wrote:
    Dobry jest jeszcze Satel Micra - oparty o bezprzewodowe czujniki, a więc montaż jest bardzo prosty.

Micra nie jest, nie miała być ani nie będzie centralą alarmową. Być może spełni oczekiwania autora wątku (powiadomienie o tym, że ktoś buszuje), ale to jeszcze nie czyni jej centralą alarmową.

System zaproponowany przez bhtom jest dość rozsądną propozycją, chociaż jeżeli ważne są funkcje komunikacji GSM (typu szczegółowe powiadamianie, możliwość sterowania SMSami) to akurat VERSA nie będzie najszczęśliwszym wyborem.
  • Level 11  
    fred4u wrote:
    System zaproponowany przez bhtom jest dość rozsądną propozycją, chociaż jeżeli ważne są funkcje komunikacji GSM (typu szczegółowe powiadamianie, możliwość sterowania SMSami) to akurat VERSA nie będzie najszczęśliwszym wyborem.

Dziękuję za podpowiedź.
    W takim razie co proponujesz?
    Nie stać mnie na pozorne oszczędności, aby za pół roku kupować nowy zestaw :(

benekpp wrote:
    Dobry jest jeszcze Satel Micra

Jakie do niego czujki proponujesz?

bhtom wrote:
    Obawiam się, że przekroczy też zaproponowane wcześniej przeze mnie 1000 pln :wink:
    Jak już coś robić, to porządnie - takie jest moje zdanie :)

No cóż, to czekam na propozycję :)
  • Helpful post
    Level 25  
    [quote="InstalacjeTV"]
    fred4u wrote:

Dziękuję za podpowiedź.
    W takim razie co proponujesz?
    Nie stać mnie na pozorne oszczędności, aby za pół roku kupować nowy zestaw :(

Na dzień dzisiejszy Integra WRL oferuje sensowną łączność GSM. Tyle że to jest znacznie droższe rozwiązanie od proponowanej Versy....
  • Level 11  
    fred4u wrote:
    Micra nie jest, nie miała być ani nie będzie centralą alarmową. Być może spełni oczekiwania autora wątku (powiadomienie o tym, że ktoś buszuje), ale to jeszcze nie czyni jej centralą alarmową.

Mógłbyś to rozwinąć?
    Bo chyba wyjdzie taniej, niż wyżej zaproponowana Versa.... :(

fred4u wrote:
    Na dzień dzisiejszy Integra WRL oferuje sensowną łączność GSM. Tyle że to jest znacznie droższe rozwiązanie od proponowanej Versy....

Czyli jeszcze więcej? Kiepsko...

Dodano po 37 [minuty]:

Edit:

Jednak macie rację, budżet za mały przyjąłem.
    Czytając stworzyłem sobie taki zestaw:

Co sądzicie?
  • Helpful post
    Level 38  
    Do Versy możesz dokupić moduł MCU i używać tych samych czujek co przy Micrze. W obiekcie porządny system musi mieć manipulator LCD! Micra jest dobra do garażu, czy małego kiosku. Jak możesz stosować czujki przewodowe to zrób to. Bezprzewodówka to ostateczność. Pamiętaj, manipulator to podstawa. Zobacz tu: http://www.itchome.pl/ maja chyba lepsze ceny. Złóż zestaw który zaproponowałem i zobacz jak wyjdzie cenowo. Jeszcze raz napiszę, nie bierz Micry do takiego obiektu.

Pozdrawiam.
  • Level 11  
    bhtom dzięki za fachowe doradztwo :)

Zaraz złożę zestaw :)

Też jestem zdania, że przewód to przewód, ale lokal wynajmuję nie chciałbym, aby właściciel się dopierdzielał, że mu kable ciągnę po ścianach.
    Te bezprzewodowe czujki to dają radę? Czy lipa na maksa?

Dodano po 12 [minuty]:

edit:

• Level 38  
    Teoretycznie dają radę, tylko te od Micry mają łączność jednokierunkową, czujki wysyłają sygnały do centrali, czyli są łatwe do zakłócenia. Lepszy jest Abax, łączność dwukierunkowa, wyższa częstotliwość, mniejsza podatność na zakłócenia, ale i wyższa cena (modułu i czujek). Pomyśl nad rozmieszczeniem przewodów, na pewno coś da się wymyślić. Przecież przewody niekoniecznie muszą być ułożone przy suficie, mogą iść również w listwach przypodłogowych. Nie znam obiektu, mogę tylko gdybać...

Pozdrawiam.

PS: Jeszcze obudowa centrali i trafo. Jeśli wybierzesz tą: http://www.itchome.pl/satel-opu-4-p-obudowa-nadtynkowa-p194.html zamontujesz moduł i centralę w jednej obudowie. Pamiętać należy, że obudowa jest z tworzywa.
  • Level 11  
    Masz rację, zostaną przewodowe!

Masz sprawdzone skrzynki, które pomieszczą to wszystko razem (Versa 10 + moduł GSM, aku)?

Chyba w podliczeniu zabrakło transformatora?