Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EAGLE - Sprawdzenie PCB zasilacz warsztatowy 0-30V / 2mA-3A

01 Sie 2014 22:51 2709 7
  • Poziom 36  
    Witam,

prosił bym o sprawdzenie schematu i płytki pcb zasilacza warsztatowego 0-30V / 2mA-3A który pochodzi z electronics-labs. Zasilacz znany i bardzo dobry ale brakuje na elektrodzie porządnego schematu w eagle co jest niezbędne do modyfikacji tego zasilacza. Ścieżki prądowe przygotowane pod 5A.

(Oryginalny temat z elektrody na temat w.w zasilacza

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html

)

Z góry dziękuje
  • IGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
  • Warunkowo odblokowany
    bronek22 tobie pewnie chodzi o wzmacniacze Rail to Rail niestety nie zbyt się one nadają do zasilaczy ponieważ trudno na nich uzyskać napięcia bliskie napięciu zasilającemu bez dodatkowego wzmacniacza poza tym ich cena i niezbyt duża gama dostępności sprawia ze stare bloki na zwykłych oampach sprawują się o wiele lepiej. Zresztą kto powiedział że muszą mieć zasilanie ujemne ?? Są takie co pracują w konfiguracji zasilania pojedynczego względem masy. Sam dysponuje takimi zasilaczami z pełną regulacją od 0 do 40V i to jeszcze przeze mnie projektowane w czasach w których o elektrodzie mowy nie było. poza tym zastanów się jakie bzdury piszesz odnosząc się do zasilania ujemnego z nawiniętym uzwojeniem na trafie zasilacza. przecież to ewidentny błąd. Spadki napięć przy obciążeniu będą powodowały niepotrzebne wahania napięcia regulowanego o spadek napięcia razy wzmocnienie wzmacniacza błędu. Owszem można temu zaradzić stosując większe kondensatory, tylko po co zwiększać koszty, kiedy najprostrze sposoby okazują się najlepsze. Co to za pojęcie z plusem na masie ?? co najwyżej kiedyś była stosowana w samochodach. W elektronice stosujemy pojęcia napięć dodatnich lub ujemnych względem zera ( masy pozornej ) w terminologi napięć symetrycznych. Pewnie Tobie czytając twój post chodzi pewnie o umiejscowienie rezystora bocznikującego. A można go zamontować zarówno na masie jak i na plusie a także na masie pozornej czyli na zerowym jeśli chodzi o symetryczne. Podłączyć można za pomocą odpowiedniej konfiguracji wzmacniaczy odwracających do istniejących bloków regulacji czy zabezpieczeń. I wytłumacz sensownie dlaczego najlepiej jest go podłączyć na plusie ? Widocznie kolega się głupot naoglądał na necie. A weż sobie kup książkę " Sztuka Elektroniki " to się dowiesz jak się projektuje układy pomiarowe, zabezpieczające i nad prądowe w układach zasilających. Weż na przykład zasilacz impulsowy i daj sobie bocznik na plusie, a większość zasilaczy impulsowych ma wbudowane tranzystory kluczujące właśnie na plusie. Co uzyskasz ? Już ci odpowiadam - będziesz miał wariacje i błędy miernika spowodowane impulsowo przepływającym prądem. To właśnie jedna z sytuacji kiedy bocznik pomiarowy MUSI być na masie. Ja osobiście wole moduły pomiaru prądu na czujnikach Halla. Np; moduły LEM .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Warunkowo odblokowany
    Eeee serio jesteś elektronikiem ?? Cóż mam taką książkę 2 tomy. Zajmowałem się od dziecka projektowaniem elektroniki cyfrowej ja i analogowej, zasilaczy liniowych jak i impulsowych a obecnie także przetwornic sieciowych jak tez falowników wektorowych dużych mocy. Bez urazy nie obrażam ale śmieszy mnie wypowiedz że musi coś być tu a nie gdzie indziej.czyli wniosek taki ze wszystko robisz z przyzwyczajenia albo tego co już gdzieś widziałeś. Bez urazy. Reasumując pierwszy zasilacz liniowy z pełną regulacją napięcia 0-30V i prądu 0-8A zaprojektowałem mając niespełna 9lat ( zaprojektowałem a nie podpatrzyłem z neta ) służy mi do dziś. MASA to jest masa GND z angielskiego GROUND czyli w wolnym tłumaczeniu gleba, ziemia, uziemienie inaczej masa a nie VCC. Przy pojedynczym zasilaniu masa jest masą i basta. Możemy założyć nowy post odnośnie sporu. Jeśli chodzi o zasilacz z elektronic labs o którym tu znów mowa to napięcie regulowane jest względem masy a nie dodatniego bieguna, natomiast prąd jest regulowany względem dodatniego zasilającego. Zauważ ze wzmacniacze maja różne potencjały napięcia odniesienia. Ewidentnie w tym układzie nie ma pojęcia odniesienia ponieważ wzmacniacze nie maja ustalonego napięcia odniesienia referencyjnego względem masy czy też plusa zasilającego, one po prostu wiszą na plusie i na masie bez żadnego dzielnika no może za wyjątkiem kondensatora co jest poronionym pomysłem. Ale dość o tym zasilaczu już.
  • Poziom 27  
    Witam
    Możesz ścieżkę AC puścić drugą stroną mostka:
    EAGLE - Sprawdzenie PCB zasilacz warsztatowy 0-30V / 2mA-3A
    ...masa będzie taka bardziej jednolita.

Pozdr.
  • Poziom 36  
    Zamykam, temat do kosza.