Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zbliżony do LTC3853 z napięciem wyjściowym ok 12V

rafikAVR 02 Sie 2014 08:44 984 8
  • #2 02 Sie 2014 09:25
    inkognito09
    Poziom 29  

2x12V ze wspólnym minusem, czy napięcie symetryczne? Ten układ jest w stanie dać napięcie 12V, jak każdy inny sterownik przetwornicy. Oczywiście, konieczne jest przeliczenie cewki wyjściowej do nowych parametrów pracy, oraz przeliczenie do wejść Vfb1 i Vfb2 odpowiednich dzielników. Łap katalogi: http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/3853fa.pdf
    Przyjrzyj się schematowi na pierwszej stronie, w szczególności wspomnianym wejściom Vfb. Od wyjść przetwornicy, pociągnięte są 2 szeregowe rezystory do masy, a napięcie pomiędzy nimi, jest podane na wejścia Vfb. To jest sprzężenie zwrotne. Działa to na takiej zasadzie, że sterownik stara się tak dopasować przełączanie kluczy, aby napięcie na wejściu Vfb wynosiło 1,2V. Jeśli dasz dzielnik zbijający z 12V na 1,2V, np. (w przybliżeniu) 330kΩ oraz 36kΩ, oraz dopasujesz cewkę i kondensatory - układ bez problemu da 12V.

0
  • #3 02 Sie 2014 09:42
    rafikAVR
    Poziom 16  

2x12V / 2x15...20A (najlepiej z możliwością regulacji +/1 2V) z wspólnym minusem , ciężko jest w sieci znaleźć projekt tego typu tym bardziej z PCB ,gdzie przetwornica działa z dużą częstotliwością :( . Dzięki za link ,zapoznam się z notą ,chętnie poznam inne możliwości (nie koniecznie z linear.com ) zależy mi aby driver był łatwo dostępny w PL

0
  • #4 02 Sie 2014 10:39
    inkognito09
    Poziom 29  

Hoho, 20A, niezły rozmach :) To jeszcze jedno ważne pytanie, o którym zapomniałem. Z jakiego napięcia zamierzasz zbijać? Jeśli chcesz coś łatwo dostępnego w Polsce, sugerowałbym TL494 bądź SG3525. To bardzo uniwersalne sterowniki z dużą ilością różnych możliwych aplikacji, mają szeroki zakres napięcia zasilania (chyba 8-35V dla SG i 8-40 dla TL). Są to sterowniki pojedyncze, ale biorąc pod uwagę ich cenę (TL494 jakiś czas temu kupowałem po 2zł), prościej będzie dać dwa scalaki, niż szukać nie wiadomo czego. Przy takich prądach jak chcesz uzyskać, myślę że warto byłoby się przyglądnąć konstrukcjom służącym do podłączania samochodowych radyjek do tirów i busów. W kwestii PCB pod wymienione scalaki - coś się na pewno znajdzie.

Edit: Może opisz mniej więcej, co będziesz karmił takim zasilaczem. Może uda się jeszcze jakieś alternatywne koncepcje wymyślić.

0
  • #5 02 Sie 2014 10:56
    rafikAVR
    Poziom 16  

Zasilanie będzie napięciem ok 18V ,całość ma zasilać klucze na mosfetach P do których będą podłączone elementy wykonawcze automatyki w budynku . (ogółem 32 klucze mosfet ) . Zasilanie 18V z powodu zasilania ładowarki dla akumulatora żelowego jako backup zasilania 12V . Też myślałem o TL494 , znalazłem projekt Irka w EDW na tej kostce ,rano dzisiaj szukałem ponownie innego rozwiązania i trafiłem na tą kostę LTC ,nie dość że małe ,to nawet dużego radiatora nie wymaga :D . Co do zasilacza na TL' to mam też obawy o sianie zakłuceniami na PCB , blisko samego zasilacza muszę umieścić klucze mosfet ,aby połączenie zasilania było możliwie krótkie a z tym się wiąże również sterowanie mosfetów sygnałem z uC :(

0
  • #6 02 Sie 2014 11:12
    inkognito09
    Poziom 29  

Wspomniane TL czy SG, też nie potrzebują radiatorów :) Przy takim prądzie wyjściowym, scalak będzie jedynie sterował kluczami przetwornicy, one będą traciły najwięcej ciepła. Sama ilość owego ciepła, będzie wprost proporcjonalna do charakterystyki tranzystora i jego impedancji w stanie pełnego otwarcia. Myślę, że bez radiatora i tak się nie obędzie, można jedynie zminimalizować jego wymiary doborem elementów. Co do zakłóceń, też bym się nie martwił. Zasada działania wszystkich tego typu sterowników, czy to TL494, czy LTC3853, czy jakiś ISL51125 - jest taka sama i wiąże się z podobnymi zakłóceniami. Jeśli się obawiasz problemów na tym gruncie, może po prostu zastosować dodatkowy filtr dolnoprzepustowy LC na wyjściu? Oczywiście obliczony pod ten konkretny przypadek.

0
  • #7 02 Sie 2014 14:04
    rafikAVR
    Poziom 16  

W przypadku tl494 zdaję sobie sprawę z wydzielaniem ciepła przez mosfet oraz diodę ,więc radiator dobiorę pod tym względem :) Możesz polecić sprawdzony schemat takiego stabilizatora (oprócz tych z AVT ,przeglądałem forum ,i napotkałem informację że zdarza się problem z uruchomieniem itp)

0
  • #8 03 Sie 2014 14:06
    inkognito09
    Poziom 29  

Sprawdzonych przeze mnie "gotowców" step-down o dużej wydajności prądowej, innych niż z AVT - nie znam, może ktoś inny z forumowiczów poleci coś. Sam projekt z AVT jest dość prosty, jeśli wystąpią jakieś problemy z uruchomieniem, prawdopodobnie będą związane ze złym doborem elementów, w szczególności cewki, bądź błędami w montażu. Myślę, że dałoby się takie problemy spokojnie obejść

0