Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozbudowa domu - modyfikacja instalacji elektrycznej

konop_tnt 02 Sie 2014 11:12 1497 12
  • #1 02 Sie 2014 11:12
    konop_tnt
    Poziom 10  

Witam,

Potrzebuję zmodyfikować instalację elektryczną w domku jednorodzinnym, który będzie rozbudowany (powiększona łazienka i klatka schodowa).
    Na całą nową część (przedsionek, schody i powiększona łazienka) będzie nowa instalacja elektryczna bezpuszkowa z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym z dedykowaną rozdzielnicą.
    W starej części łazienki jest stara instalacja (światło, wentylator, 3 gniazda). Co z nimi zrobić? Samo ulokowanie tych elementów jest ok, ale chcę by były zasilone z bezpiecznej instalacji z RCD. Muszę usunąć fizycznie stare przewody, czy tylko je zabezpieczyć (jak?)? Czy może wystarczy znaleźć gdzie są podłączone (np. puszka) i tam odłączyć?

Pytam, bo normalnie bym usunął, ale nie mam pojęcia póki co jak te stare przewody biegną i obawiam się że usunięcie ich może być związane z poważnym kuciem w części domu, który nie podlega rozbudowie ani remontowi, a tego chciałbym uniknąć. Dlatego szukam alternatywy. Dziękuję za podpowiedzi.

0 12
  • #2 02 Sie 2014 11:29
    mieciop
    Poziom 18  

Witaj, masz remontować łazienke więc będziesz musiał i tak skuć płytki aby połóżyć nowe. Wymienisz przewody na dyt 3x2,5 mm2 lub dokładasz trzeci przewód do istniejącej instalacji jeśli jest w rurkach. Mowa oczywiście o gniazdach a oświetlenie jakie projektujesz?

0
  • #3 02 Sie 2014 11:37
    slawekx
    Poziom 28  

konop_tnt napisał:
    Witam,

Pytam, bo normalnie bym usunął, ale nie mam pojęcia póki co jak te stare przewody biegną i obawiam się że usunięcie ich może być związane z poważnym kuciem w części domu, który nie podlega rozbudowie ani remontowi, a tego chciałbym uniknąć. Dlatego szukam alternatywy. Dziękuję za podpowiedzi.

Może wróżka pomoże. Bo skoro ty nie wiesz jak przewody biegną to kto może dać Ci inna propozycję.

0
  • #4 02 Sie 2014 13:19
    konop_tnt
    Poziom 10  

Płytki są skute i widze mniej więcej dokąd zmierzają przewody, ale to jeszcze nic pewnego.

Z nową instalacją z nowej podrozdzielnicy wprowadzę przewody do łazienki od strony nowowybudowanej (owa podrozdzielnica będzie w nowopowstałym przedsionku).
    Nie wymieniam całej instalacji. Dobudówka to jest klatka schodowa i powiększona łazienka, w której chcę mieć RCD.

Upraszczając pytanie - czy standardowoą praktyką jest wywalenie starej instalacji czy zostawia sie ją i odpina od zasilania. No bo wariant z zaizolowaniem tego w puszkach i zamurowanie nie wchodzi w grę jak rozumiem.

Mieciop - 3 żarówki każda osobno włączana. Żadnych udziwnień.

0
  • #5 02 Sie 2014 14:04
    kkas12
    Poziom 41  

Może warto przez zadawaniem pytań na temat instalacji w łazience zapoznać się z normą PN HD 60364 7-701 tego właśnie pomieszczenia dotyczącej.

Temat łazienek setki razy był wałkowany.
    Więc trochę inwencji własnej mile widziane.

0
  • #6 02 Sie 2014 20:30
    konop_tnt
    Poziom 10  

Pewnie nie uwierzysz, że szukałem w innych postach, prawda?

0
  • #7 02 Sie 2014 21:54
    mieciop
    Poziom 18  

Narysuj odręczny schemat instalacji to podyskutujemy.

0
  • #8 02 Sie 2014 22:10
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

konop_tnt napisał:
    powiększona łazienka, w której chcę mieć RCD.

A czy instalacja zasilająca jest na te RCD przygotowana? I jeszcze uwaga, w łazience się nie montuje RCD.

0
  • #9 02 Sie 2014 22:36
    fighter
    Poziom 21  

Kolego konop, tobie jest potrzebny elektryk na miejscu, który to wykona i bezpiecznie zmodernizuje instalacje elektryczną tak by było prawidłowo, a nie będzie czytał posty i myślał co i jak zrobić.

Lekarz jak rozkraja pacjenta na stole to nie idzie się uczyć, tylko wie co ma robić, inaczej nie bierze się za operację.

0
  • #10 02 Sie 2014 23:24
    konop_tnt
    Poziom 10  

Nie zadałem pytania po to by się z kolegami kłócić o to kto ma miernik na wyższe napięcie :) Przy założeniu, które jest prawdziwe , że projekt na nową część wykonany jest prawidłowo, instalacja pod RCD jest przygotowana. Pytanie jest proste - co mam zrobić ze starymi przewodami:
    1. Odłączyć i usunąć ze ścian definitywnie?
    2. Odłączyć (w puszce, rozdzielni czy gdzie tam znajdę przyłączone) i zostawić przewody w ścianach.
    3. Nie odłączać, zostawić w ścianie, zaizolować, zamurować - (ten wariant wg mnie odpada).

Przychodzą różni fachowcy, którzy sobie później liczą jak za zboże, a mając czas i możliwości chcę zrobić sam najwięcej jak mogę. Pytam się o praktykę instalatorską - tyle.

Bardzo doceniam fachowe porady i rozumiem co do mnie piszecie, ale cały czas nie widzę odpowiedzi na swoje pytanie.

0
  • #11 02 Sie 2014 23:34
    fighter
    Poziom 21  

Bez wizji lokalnej odpowiedź na te 3 pytania to loteria i głupota.

0
  • #12 02 Sie 2014 23:35
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Czy kolega usunie stare przewody, czy je zostawi po ścianą to już nie ma znaczenia byle by nie uczestniczyły w instalacji elektrycznej.

konop_tnt napisał:
    którzy sobie później liczą jak za zboże

Kolego uwierz mi, wiedza kosztuje, uczyłem się tego wiele lat.

0
  Szukaj w 5mln produktów