Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS Lestar MD-450E - Wysokie napięcie ładowania akumulatora

forsoft 02 Sie 2014 12:08 1389 4
  • #1 02 Sie 2014 12:08
    forsoft
    Poziom 21  

Po wymianie akumulatora napięcie ładowania przekracza 13,8V. Odłączyłem urządzenie od sieci przy 13,9V.

Niestety nie znam tego UPS-a. Zgodnie z parametrami podanymi przez producenta czas ładowania to 6-8h. Nie jestem pewien, czy to wystarczy by uznać, że ten model powinien ładować akumulator stałym napięciem nieprzekraczającym 13,8V.

Usiłuję ustalić czy urządzenie jest sprawne. Naprawę uznałem za nieopłacalną.

0 4
  • #3 02 Sie 2014 13:06
    forsoft
    Poziom 21  

Ja bym raczej określił 13,8V jako napięcie graniczne powyżej którego potrzebna jest kontrola czasu ładowania i/lub temperatury.

Specyfikacje typowych akumulatorów podają 2,3V celę x 6 = 13,8V jako maksymalne napięcie ładowania stałym napięciem w temperaturze pokojowej. Przeważnie też jest podawany współczynnik temperaturowy np: ± 3,0 mV/°C/celę. Typowy zakres wartości to 13,6-13,8 dla pracy buforowej, 14,40-15,00 dla pracy cyklicznej z kontrolą końca czasu ładowania.

0
  • #4 02 Sie 2014 15:53
    TONI_2003
    Moderator

forsoft napisał:
    13,8V jako maksymalne napięcie ładowania stałym napięciem w temperaturze pokojowej

Spytam raczej z ciekawości, a zatem co sądzi kolega forsoft z tym przepadkiem u siebie?

Skoro dopuszczalna wartość doziemnego prądu upływu odbiorników nie może przekraczać wartości 3,5 mA to jak to ma się w tym przypadku.

Natomiast sama temperatura otoczenia obecnie, a tym bardziej pokojowa. Zdecydowanie nie może być przyjmowana za normalną, a zatem może wszelkie wątpliwości biorą się właśnie z tego faktu?

0
  • #5 03 Sie 2014 09:05
    forsoft
    Poziom 21  

Odnośnie temperatury:
    Znakomita większość UPSów nie posiada funkcji dostosowywania napięcia ładowania do temperatury. Z taką funkcją miałem do czynienia jedynie w przypadku APC Smart-UPS, nie pamiętam jednak jaki to był konkretny model. Zakładając, że Lestar MD-450E potrafi zmieniać napięcie ładowania w funkcji temperatury może to oznaczać, że przekroczenie 13,8V nie jest objawem usterki. Niestety, wraz ze wzrostem temperatury, napięcie ładowania powinno być zmniejszane. Przykładowo dla akumulatora HPG SLA12120 zakresy napięć ładowania pojedynczej celi w trybie "floating charge" wynoszą.
    -10°C 2,39-2,45V
    0°C 2,34-2,4V
    10°C 2,29-2,35V
    20°C 2,26-2,30V
    30°C 2,22-2,26V
    40°C 2,20-2,23V

Wniosek jest taki, że przy bieżącej pogodzie układ z kompensacją temperatury powinien obniżyć napięcie ładowania. Podwyższenie do 13,9V może być wykorzystane w temperaturze poniżej 20°C. Biorąc pod uwagę że akumulator zawsze jest podgrzewany wewnątrz obudowy UPSa i ma temperaturę wyższą od "pokojowej", naięcie ładowania powyżej 13,8V staje się jeszcze bardziej nieprawidłowe.

TONI_2003 napisał:

Spytam raczej z ciekawości, a zatem co sądzi kolega forsoft z tym przepadkiem u siebie?

Skoro dopuszczalna wartość doziemnego prądu upływu odbiorników nie może przekraczać wartości 3,5 mA to jak to ma się w tym przypadku.

Niestety nie wiem o co chodzi.

0