Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

New Holland 8240 - nie ma WOMU...

pewu84 02 Aug 2014 13:43 5901 16
Bosch
 • #1
  pewu84
  Level 9  
  Witam wszystkich. Pilnie potrzebuje ratunku. Znajomy kupił New Hollanda 8240 94-95 rok 120hp i miał ogromny wyciek między skrzynią a mostem tylnym. Okazało się, że śruby były luźne (można było dokręcić je palcami), i wytarła się kartonowa uszczelka. Rozjechaliśmy ciągnik na max może 2cm albo i nawet nie, przecieliśmy uszczelkę z góry, odtłuściliśmy, założyliśmy spowrotem, skręciliśmy. Odpaliliśmy, wszystko w porządku, ciągnik jedzie, biegi są wszystko ok olej nie leci, suchutko. Niestety nie ma WOMU. Kontrolka przy włączniku się świeci, WOM się nie włącza. Po takim rozjechaniu, nie możliwe jest, żeby był jakiś mechaniczny błąd przy zjeżdżaniu ciągnika, wałek nawet nie mógł się za bardzo wysunąć z tej frezowanej tuleji, nie wspominając o tym by z niej wypadł, a gdyby tak było to dało by się skręcić? Wydaje mi się, że nie, ale mogę się mylić. Następnie wyczytałem, że elekromagnes załączający wałek jest od strony zbiornika paliwa. My zbiornika nie wywalaliśmy całkowicie, tylko poluzowaliśmy go i odsuneliśmy na maxa w bok, dojście do śrub nie było co prawda rewelacyjne, ale było. Tutaj kolejne pytanie, czy mogliśmy uszkodzić kable dochodzące do elektromagnesu? Czy można jakoś odpalić wałek na samym elektromagnesie? Na tych wszystkich kodach, błędach totalnie się nie znamy jeszcze, ciągnik jest dopiero od paru tygodni i z czasem pewnie więcej się nauczymy, ale teraz bardzo prosimy o jakieś rady jak to ugryźć, ale tak jak krowie na rowie, dobitnie, żebyśmy to wszystko mogli jakoś zrozumieć :) Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
 • Bosch
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  pewu84
  Level 9  
  Przed uszczelnieniem, czasami nie działał, i nie świecił się wtedy włącznik,że nie jest włączony było to co prawda sporadyczne 5-6 razy. Teraz za każdym załączniem włącznik się podświetla jako włączony, ale wom nie działa
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  pewu84
  Level 9  
  wal-ker wrote:
  Napiecie na górnym złączu alternatora oczywiscie sprawdziłes?

  kurde, nie sprawdzałem, a ile powinno wynosić?

  Nam też się wydaje, że to może być po prostu uszkodzenie kabla od elektrozaworu, bo poluzowaliśmy tylko obejmy od zbiornika, i przesuneliśmy go w stronę koła. Dojście było fatalne, ale małymi ruchami klucza dało się to poskręcać, co prawda na czuja, bo mało było widać ale jest skręcone.
  Jeszcze jedno pytanko wal-ker, czy te śruby od skrzyni nie powinny być na jakieś podkładki sprężynowe, albo klej do gwintów? bo rozmawiałem z człowiekiem co miał podobnego NH i mówił, że co jakiś czas je dociąga bo się luzują.
  aha, skrzynia przed i po rozjechaniu lekko szarpnie na 3,4 biegu ale to jest chyba kwestia tej kalibracji tak?
 • Bosch
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  pewu84
  Level 9  
  Akumulatora nie odłączaliśmy, ale to już było od samego początku, jeszcze przed rozjechaniem.
  Nie mamy żadnej instrukcji i nie czaimy gdzie te błędy w ogóle się wyświetlają, nie wspominając, co one by oznaczały.
  wal-ker jeżeli będzie mniej niż 12V lub więcej, to wymiana alternatora???
  Teraz urlopuje, ale nie długo wracam to z kumplem posprawdzamy to co napisałeś.
 • #8
  pewu84
  Level 9  
  Witam. Napiecie na alternatorze zmiezone
  Gruby kabel na dole W+ 14.5
  Środkowy D+ 14.5
  Górny W 7.5
  jest jeszcze jeden cienki kabelek nie na płytce ma 0, i jedna wsówka mniej wiecej na tej samej wysokosci i tez ma 0
  Koło zwalone, bak wywalony,napiecie na kablach do elektromagnesu przy bloku zmierzone, 14.5 i elektro magnes slychac, ze cyka.
  Do tej pory nie moglismy ruszyc womu nawet łomem, ale dzisiaj zwalilismy tez pokrywe skrzyni, cos tam poruszalismy i wałek zaczął sie ruszać ręką, tak jak powinien. Po odpaleniu wom chodzi caly czas, bez wzgeledu, czy jest włączony włącznikiem, czy wyłączony. Mam wrażenie, że w jakiś sposób był po prostu zacięty. Pytanie, dlaczego taśmy od hamulca womu są cały czas luźne i nie wyłącza go?[/youtube]
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  pewu84
  Level 9  
  Chodzi cały czas i przenosi napęd. Dotykaliśmy, głaskaliśmy ruszaliśmy, szarpaliśmy i nagle zaczęło się obracać, ręką ciężko, ale tak jak powinno. Napęd przenosi.
  wal-ker wrote:
  Jak zdjęliscie pokrywe to sprawdziliscie spinke mocującą rurke olejową do bloku elektrozaworu ?

  Rurka jest wkręcona w blok śrubą przelotową, nie wiem o jaką spinkę chodzi.
  Przy włączonym silniku jak wyciągneliśmy tę gume w bloku, przez którą wchodzą kable do elektrozaworu strasznie lał olejem (zanim jeszcze wom zaczął sie obracać) tak powinno być???
  I jeszcze jedna sprawa, może ma coś wspolnego- nie wiem. jak wczesniej rozjeżdżaliśmy ciągnik, chcieliśmy wykręcić z prawej strony taki wielki biały pionowy filtr (największy z wszystkich), żeby mieć lepsze dojście do śrób. Niestety, filtr robił może z jeden obrót, i coś go dalej blokowało, nie doszliśmy niestety co, i filtr się lekko zdeformował , tzn powginał, nie jakoś tragicznie, ale jest lekko pofalowany. Od czego on jest? Może mieć coś wspólnego?
  Ostatnie pytanie, jak sprawdzić czy to ciśnienie oleju uruchamiające wom jest odpowiednie???
  Na prawdę wielkie dzięki Wal-ker za cenne rady i wskazówki. Jesteś mega gość
 • #12
  pewu84
  Level 9  
  Sytuacja dynamiczna.
  Dzisiaj wyciągneliśmy sprzęgło womu i generalnie taśma hamulca jest przerwana, ale to kwestia zatrzymania womu.
  W poprzednim poście jednak wprowadziłem w błąd, bo wom można zatrzymać ręką, nie jakoś leciutko, ale jednak można.
  Przeczytałem temat z powyższego postu i tutaj nasuwa się pytanie, mianowicie plastikowa rurka wychodząca od przewodu olejowego do bloku elektrozaworu, tzn tak chyba powinno byc bo u nas rurka plastikowa rureczka byla wygieta w bok i olej lecial jak fontanna na elektrozawor. Czy to moze byc przyczyna???
  Byłem dzisiaj w serwisie nh i zamowile tasme i rurke, ale poza tym średnio u nich ze znajomością tematu.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  pewu84
  Level 9  
  Tak chodziło o rurke nr 5 tę plastikową, mowisz, że ona jest od chłodzenia/smarowania...
  Więc dalej jesteśmy w polu. Nie mam już koncepcji.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  pewu84
  Level 9  
  Włączenie napędu działa, blokada też. Jedyny kod jaki zauważyliśmy to bodajże 28 albo 29.