Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie AGD w kuchni (piekarnik, mikrofala, lodówka)

02 Sie 2014 15:02 42054 39
  • Poziom 14  
    Witam, kupiliśmy nowe mieszkanie i zaczynają nam tam wreszcie robić, ale pojawił się problem z elektryką pod sprzęt agd, a mianowicie lodówkę, piekarnik i mikrofale... Problem jest gdyż, uległy zmianie miejsca gdzie będą te sprzęty w porównaniu do tego co wymyślił developer. Stolarz chciał to wszystko podłączyć pod kable z zwykłego włącznika oświetlenia, to nawet jak nieznający się na elektryce doszedłem do wniosku, że to jest coś nie tak...

W kuchni mam "siłę" i to pójdzie pod indukcję, mam też bezpieczniki a co za tym idzie oddzielne gniazdka pod zmywarkę i lodówkę (oraz jest też oddzielny bezpiecznik o nazwie "kuchnia", ten myślę jest pod takie duperele jak okap, czajnik itp.), wiec liczę, że są tam kable 2,5 mm2 i bezpieczniki 16A... Na początku miałem pomysł, żeby za meblami puścić kabel 2,5 mm2 z gniazdka przeznaczonego pierwotnie pod lodówkę, ale czy lodówka, piekarnik i mikrofala to nie będzie za dużo?

Może pod mikrofale/lodówkę pociągnąć kabel z gniazdka zmywarki?

Siły wolałbym nie ruszać...

ps. Nie bardzo znam się na elektryce więc przepraszam jeżeli piszę jakieś głupoty.

ps.2 Kucie ścian nie wchodzi już w grę, więc muszę jakoś to wykombinować... płyta indukcyjna ma "siłę" i to zostawiamy, ale przez to zrobił się też problem, bo z tego co czytałem ludzie podłączają 2 fazy pod indukcję, a 1 na piekarnik... a ja przez to, że piekarnik idzie w inne miejsce, muszę pod dwa obwody podłączyć piekarnik, lodówkę, mikrofale i zmywarkę, wiec z tego co widzę trzeba to będzie jakoś "sparować".

Myślę, czy nie skonfigurować to tak, że piekarnik z lodówką, a mikrofala ze zmywarką? Kombinuję na logikę licząc waty... piekarnik 2000-3000, lodówka 600-800, mikrofala i zmywarką to max 3000 dla obu...

Może inaczej? Piekarnik z mikrofalą i nie używać obu na raz?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Osobny obwód z zabezpieczeniem, na każde urządzenie powyżej 2kW.

Trudno wyprostować taki bałagan. Co się stanie gdy włączymy 2 urządzenia jednocześnie? Z perspektywy zabezpieczenia przewodów przyjąć można by 5kW jako max moc, ale nowy obiekt i takie rzeźbienie? Przecież to zakrawa na absurd.
  • Poziom 14  
    Bałagan jest trochę przez stolarza, który dał taką a nie inną sugestię, a że ja ciemny w temacie to zaakceptowałem a potem jak poczytałem to wziąłem się za głowę... No ale przejdzie takie coś jak napisałem? Teraz skłaniam się, że na 1 obwód piekarnik i mikrofala (piekarnik 2000-3000 W, a mikrofala 1000W) a pod drugi zmywarka i lodówka (1400 + 800)??????
  • Poziom 19  
    Osobiście zrobiłbym osobny obwód do piekarnika natomiast mikrofala, lodówka i zmywarka na drugim obwodzie.

Z reguły w kuchni robi się dwa obwody, jeden własnie na piekarnik (kuchnia) czasem nawet 3f a do gniazdek na ścianach drugi obwód. Do tych gniazdek właśnie podłącza się wszystko, co chodzi w kuchni a ma wtyczkę na przewodzie. Natomiast piekarnik nie ma wtyczki i w instrukcji jest info, że ma to podłączyć wykwalifikowany elektryk pod rygorem nie ważności gwarancji. Po to się tak robi, aby ktoś z wiedzą sprawdził, czy masz wystarczające dla piekarnika zasilanie.

Reszta urządzeń idzie pod standardowe gniazdka.

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Nie ma takiej reguły. Jest jednak zasada, że im więcej obwodów tym instalacja jest bardziej funkcjonalna.
    Oszczędność często niezauważalnie przechodzi w partactwo.

Cofam "pomocność" postu.[kkas12]
  • Poziom 28  
    Stać Cię było na stolarza to teraz nie żałuj na elektryka i po sprawie.
  • Poziom 14  
    Tylko co mi elektryk wymyśli bez kucia ścian.. a piszę przecież, że to jest już niemożliwe.

W sumie to zrobimy tak jak pisał kolega KMY, piekarnik pod jeden obwód, zmywarka, lodówka i mikrofala pod drugi, a pod trzeci pójdzie okap i wszystko co będzie stało na blatach (czajnik, ekspres do kawy i co tam wpadnie do ręki) oraz oczywiście siła pod indykcję.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    kolega KMY powinien najpierw douczyć się trochę zamiast pisać głupie porady. Zmywarka, lodówka i mikrofala... razem coś pod 6kW.

Charakterystyka B, zabezpieczenie 16A prąd znamionowy. Przeciążenie 1,13 do 1,45 prądy znamionowego zabezpieczenia.
    1,13 x 16A=18,08A -> 18A x 230V=4150W = 4,15kW
    1,45 x 16A=23,2A -> 23A x 230V=5336W = 5,3kW

Między tymi mocami pracuje zabezpieczenie przeciążeniowe. Oczywiście ważny jest też czas takie pracy, ale o ile w dolnej granicy można czekać na zadziałanie godzinami, o tyle w górnej będzie "szybko".

Czy gdzieś w instalacji jest zabezpieczenie różnicowo-prądowe?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Czytałem, że jednak mikrofala to do 1000W(taką zamierzam kupić), lodówka to 800W (z zamrażalnikiem to pewnie więcej? ale nie kolosalnie) a zmywarka do 1500W, wiec wszystko do 4kW....

Co do różnicówki (bo o to Ci mam nadzieje chodzi) to mam dwie...

To co mam do siły podłączać piekarnik? Ciągnąc jedną fazę na drugi koniec kuchni? Nie wierze, że ludzie mają piekarnik zawsze tam gdzie indukcję a jakoś sobie muszą radzić.
  • Poziom 28  
    Barsa8 napisał:

ps. Nie bardzo znam się na elektryce więc przepraszam jeżeli piszę jakieś głupoty.

Dlatego konsultacja fachowca na miejscu konieczna.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Może elektryka wezwę ale wole mieć też trochę swojej wiedzy na ten temat... bo już z różnymi fachowcami miałem do czynienia i nie zawsze było miło, mimo tego, że "papier" był...

Po drugie naprawdę jeżeli elektryk nie będzie mógł kuć ścian to tak naprawdę do podłączenia piekarnika mam go wzywać?
  • Pomocny post
    Elektryka szuka się przed meblami, a nie w momencie gdy zabudowa jest skręcona i ściany pomalowane. 2 obwody na kuchnię to nie jest błąd. To jest kryminał. Jestem bardzo ciekaw co zawiera projekt. Pewnie RCD chroniące obwody kuchni i łazienki razem, a drugie do pokoi. Tragikomedia.

Jaki jest przekrój przewodu obwodu trójfazowego?
  • Poziom 28  
    Masz blade pojęcie od czego jest elektryk - zapewniam ten zawód uprawnia nie tylko do kucia w ścianie.
  • Poziom 19  
    pol102 napisał:
    Zmywarka, lodówka i mikrofala... razem coś pod 6kW.

Gdyby te 3 urządzenia miały 6kW to praktycznie w żadnej kuchni nie można by ich podłączyć.
    Znajdź i podaj jeden przykład tych trzech urządzeń (producent, typ) o łącznej mocy 6kW, to podyskutujemy.

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

"Pomoga" tradycyjnie cofam.[kkas12]
  • Poziom 14  
    pol102 napisał:
    Elektryka szuka się przed meblami, a nie w momencie gdy zabudowa jest skręcona i ściany pomalowane. 2 obwody na kuchnię to nie jest błąd. To jest kryminał. Jestem bardzo ciekaw co zawiera projekt. Pewnie RCD chroniące obwody kuchni i łazienki razem, a drugie do pokoi. Tragikomedia.

Jaki jest przekrój przewodu obwodu trójfazowego?

Ej.... jest 1-obwód pod zmywarkę,2-pod lodówkę i 3-"ogólny" na kuchnie (gniazdka na pasie roboczym i okap) + siła, wiec jak dobrze liczę to 4?

Przekrój tych trzech to 2,5 m2, a siła to bodajże 4 mm2

ps. zabudowa nie jest skręcona, ale ściany już są zrobione... tak jak pisałem już, poległem bo zaufałem stolarzowi, a że mam wiele rzeczy na głowie to mimo swoich obaw nie sprawdziłem od razu sprawy. Inna sprawa, że ja pracuję teraz z ekipą wykończeniową od developera, mam fajną cene za metr, ale za rzeczy dodatkowe to śpiewają takie kwoty, że szok, wiec ograniczałem te dodatkowe tematy z nimi...

ps. 2 ja doceniam zawód elektryka, ale po prostu u mnie nic nie "wyczaruję" bez kucia w ścianie...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wobec tego wezwij elektryka posiadającego bruzdownicę z odkurzaczem i zapłać za przesunięcie gniazd. Bałaganu mało, stracone gdzieś 100-150zł na elektryka i z 30 za przeszpachlowanie. W zamian będzie bezpieczna instalacja elektryczna, działająca zgodnie z zamysłem projektanta.

Dodano po 5 [minuty]:

KMY napisał:
    pol102 napisał:
    Zmywarka, lodówka i mikrofala... razem coś pod 6kW.

Gdyby te 3 urządzenia miały 6kW to praktycznie w żadnej kuchni nie można by ich podłączyć.
    Znajdź i podaj jeden przykład tych trzech urządzeń (producent, typ) o łącznej mocy 6kW, to podyskutujemy.

Ja mam się za Ciebie edukować? Pierwsza lepsza zmywarka Bosch, 60cm. To tak dla przykładu bo nie mam zamiaru czegokolwiek Ci udowadniać.
    Cytat:
    Dane techniczne
    Moc przyłączeniowa (W) 2400 W
    Natężenie (A) 10 A
    Napięcie (V) 220-240 V

Zmywarka ma mieć osobne zabezpieczenie i w ogóle z tym nie dyskutuj.
  • Poziom 14  
    Dobra przesunie mi gniazdka, tylko co ja tym zyskam? Wole puścić sobie kable za meblami niż ingerować w ścianę... nie wyczaruję mi kolejnego obwodu, nadal będę musiał podłączyć mikrofale, piekarnik, zmywarkę i lodówkę pod 2 obwody!

Już nie mówiąc o tym, że gniazdka mają być na ściance mdf, która dopiero co powstanie, a w międzyczasie na ścianie zostaną położone płytki i tutaj już będzie kaplica, kabel tylko i wyłącznie pod listwą...

Jeżeli jedynym rozwiązaniem będzie kupowanie urządzeń o małym poborze prądu lub używanie ich z głową (nie włączanie wszystkiego na raz) to to będziemy robić, sami się wpakowaliśmy w te bagno :|

edit- Jeżeli dobrze liczę to mamy pewnie z 12 kW mocy przeliczeniowej, w wielkiej płycie mają 5-6kW bez siły i sobie radzą, mają sprzęty agd.... czy my nie przesadzamy?
    Barsa8 napisał:
    edit- Jeżeli dobrze liczę to mamy pewnie z 12 kW mocy przeliczeniowej, w wielkiej płycie mają 5-6kW bez siły i sobie radzą, mają sprzęty agd.... czy my nie przesadzamy?

Nie. Prawo budowlane oraz nieobowiązkowe normy, z których należy czerpać wiedzę, mówią jasno jak wykonywać instalacje w budynkch/pomieszczeniach.

Jeśli możesz, załącz nam szkic sytuacyjny. Rzut pionowy kuchni z zaznaczonymi urządzeniami i gniazdami.
  • Poziom 28  
    Autor tematu ma już rozwiązanie, a na forum napisał aby potwierdzić wymyślone przez siebie rozwiązanie dlatego dalsze doradzanie mija się z celem.
  • Poziom 14  
    Listwa maskująca... a pod nią kabel 2,5 mm2

Powiedz mi co ja mam spartolone? Zmywarka ma obwód, lodówka ma, piekarnik i indukcja mają, no i jest ogólny na kuchnie...Naprawdę w wielkiej płycie zazdroszczą tylu bezpieczników i siły, ja teraz w mieszkaniu mam piekarnik elektryczny, lodówkę, mikrofale i ekspres oraz inne małe agd pod jednym obwodem. W mieszkaniu jest na pewno jeszcze obwód pod pralkę, na ogródek i rezerwa... może coś jeszcze nie pamiętam. Dziś wrzucę zdjęcie skrzynki rozdzielczej, to coś Wam pomoże?

Teraz wyrzucam w inne miejsce piekarnik, tak jak pewnie dużo ludzi teraz, żeby mieć do niego lepszy dostęp, no i lodówkę.... i robi się problem, bo w takiej konfiguracji nie podłącze piekarnika pod siłę, wiec muszę go gdzieś podłączyć. Mam do wyboru dwa obwody, bo tego ogólnego to raczej lepiej nie ruszać... Trzeba to jakoś rozwiązać, bez kucia i wydaje mi się, że to jednak jest możliwe.

Wiem, że elektrykę trzeba było zrobić wcześniej żeby było wszystko super i ekstra, ale cóż panowie fachowcy weszli wcześniej z malowaniem i płytkami, a ja spóźniłem się kilka dni z założeniem tematu tutaj... takie życie, trzeba sobie poradzić z tym fantem.

Nie obierajcie tego postu jako atak z mojej strony, bo dużo zrozumiałem dzięki Waszym postom, ale no kurcze nie zawsze uda się zrobić wszystko na 100%, czasem trzeba się zadowolić 95% i jakoś żyć :wink:
    Tu jest zbyt wiele zawiłości. Zrób, nawet w paincie rysunek kuchni z naniesionymi gniazdami i urządzeniami. Do tego zdjęcie rozdzielnicy domowej. To da wgląd w zamysł.
  • Poziom 32  
    pol102 napisał:
    2 obwody na kuchnię to nie jest błąd. To jest kryminał. Jestem bardzo ciekaw co zawiera projekt. Pewnie RCD chroniące obwody kuchni i łazienki razem, a drugie do pokoi. Tragikomedia.

Instalacja została wykonana/zaprojektowana dobrze.Obwód trójfazowy zapewne był przeznaczony do kuchenki elektrycznej i piekarnika. Dwa obwody jednofazowe dedykowane i jeden na gniazda ogólnego stosowania w kuchni to dobry standard jak na mieszkanie.Przeczytaj uważnie pierwszy post autora i nie pisz o tragikomedii. :wink:
    Nawet najlepiej wykonaną instalację można "zepsuć" przez nie trzymanie się projektu od A do Z. Oczywiście wiele można zmieniać ale na odpowiednim etapie. Często winowajcą jest pan stolarz, który "doradza" inwestorowi jak powinna wyglądać zabudowa mebli w kuchni.Robi to w dobrej wierze ale pod siebie aby łatwiej mu było wykonać a inwestor będąc laikiem często nie ogarnia całości i potem takie kwiatki.Życie.
  • Poziom 14  
    Podłączenie AGD w kuchni (piekarnik, mikrofala, lodówka)

Kiedyś tam kombinowałem w Ikei i coś zostało, mam nadzieje, że wszystko widać.... Nie zaznaczałem jak ja chcę pociągnąć kable, bo to do uzgodnienia.

Może lodówkę dać pod ogólny "kuchnia", a mikrofale ze zmywarką... ale to będzie kabli za meblami, że hej.

Jann111 ma rację... z tym, że to nie Pan Stolarz chciał taki układ a my, bo mało szafek byłoby w takim układzie jaki sobie wymyślił developer... Pan stolarz to tylko i aż chciał z włącznika na światło ciągnąć kabel pod lodówkę, piekarnik i mikrofale :idea:

Dziś wrzucę zdjęcie skrzynki rozdzielczej.
  • Poziom 14  
    Byłem w mieszkaniu i sam zostałem zaskoczony, bo jednak obwodu "lodówka" nie ma (dziwiłem się, że takie coś miałoby być, bo przecież lodówka to jednak poniżej 1000W), pamięć spłatała mi figla.

Wrzucam poprawioną wizualizację mebli, zdjęcie skrzynki rozdzielczej i zdjęcie puszki z kablami do siły:

Podłączenie AGD w kuchni (piekarnik, mikrofala, lodówka) Podłączenie AGD w kuchni (piekarnik, mikrofala, lodówka) Podłączenie AGD w kuchni (piekarnik, mikrofala, lodówka)

Cóż mając tak przedstawioną sprawę wygląda na to, że developer kombinował w ten sposób, że kuchnia elektryczna + indukcja na siłę, zmywarka na 1 obwód, a reszta na 2..... Trzeba chyba za tym iść, i pociągnąć siłę pod piekarnik na nowej ściance a lodówkę i mikrofale dać pod obwód "kuchnia". Obwodu zmywarka nie ruszać i podłaczyć tylko zmywarkę...

Do prac wziąć elektryka, bo jakoś nie mam zaufania, że ten stolarz dobrze mi podłączy indukcję i pociągnie jeszcze kable pod piekarnik... Szkoda, że wszystkie gniazdka do obwodu "kuchnia" są wysoko, ale zastosuję się listwę maskująca i tyle.

Czy dobrze kombinuję? Czekam na podpowiedzi. Co powiecie w ogóle na to co przedstawia zdjęcie skrzynki rozdzielczej.

-edit- Intryguje mnie bezpiecznik "rezerwa" ale chyba ten mi się nie przyda...
    Jako, że coś trzeba zrobić, a jest trochę późno za robienie instalacji wg. potrzeb, zaryzykowałbym taką opcję:
    - bruzda od puszki z przewodem obwodu "kuchnia elektryczna" do miejsca gdzie będzie piekarnik. Przy piekarniku normalna puszka i w ostatecznej 'fazie' gniazdo ze stykiem ochronnym. Przewód min 2,5mm2.
    - zmywarka zostaje

Problem logiczny: jeśli mikrofala, lodówka, pochłaniacz i gniazda nad blatem to jeden obwód, co się stanie z lodówką jeśli włączysz mikrofalę i czajnik elektryczny oraz pochłaniacz?...

To pytanie dla Ciebie. Jeśli będziesz potrafił odpowiedzieć sobie na to pytanie postąpisz słusznie.
    Od zakładanego przez projektanta współczynnika jednoczesności, do realiów jest bardzo daleka droga. Pół biedy jeśli można założenia projektowe dopasować do tej rzeczywistości, gorzej gdy już nie można.
  • Poziom 14  
    Bruzda... a nie można puścić po prostu kabla za meblami? Przewód 2,5 mm2 starczy tak? Bo myślałem o 4 mm2.

Co do lodówki i włączenia reszty urządzeń "na raz", to chyba z lodówka nic się nie stanie a "wywali" bezpiecznik?

Sąsiad u mnie kombinuję, żeby wymienić sobie zabezpieczenie z trzypolowego na 3 sztuki jednopolowych... i indukcje podłączyć pod 1 fazę, ale to chyba już "przekombinowanie"?