Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

utrata pojemnosci baterii po ładowaniu chińska ładowarką

02 Sie 2014 22:11 1533 5
  • Poziom 8  
    Kupiłem ładowarke z chin z napisem samsung, tak bardzo oryginalną że jeden z portów (ładowarka ma 2 porty USB) miał napis iPad / iPhone a drugi Glaxy Tab ;)

Niestety chyba prąd ładowania był bardzo niestabilny i wygląda na to że uszkodził baterie w mojej Xperia Z (tak wiem użycie takiej łądowarki nie było zbyt mądre, ale akurat tego dnia miałem tylko ją pod ręką)

Być może to była kwestia zbyt dużego napięcia - ładowarka bardzo mocno się grzała a telefon naładował się nianaturalnie szybko, ale równie szybko bateria się rozładowała.

Wydaje mi się że bateria obecnie już po ładowaniu oryginalną ładowarką dużo szybciej się rozładowuje, tak jakby straciła pojemność

Pytania:
    1. jak upewnić się czy bateria straciła pojemonść?
    2. czy da się jakoś przywrócic baterie do stanu sprzed feralnego ładowania?
    3. jeśli konieczna jest wymiana baterii to czy serwis Sony może się zorientować, że użyłem nieorygionalnej ładowarki?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    1. Bateria nie straciła pojemności, jeżeli ładujesz ją ładowarką i przez telefon, to prąd idzie przez układy, które zabezpieczają takową przed wszelkimi uszkodzeniami wynikającymi z użycia złej ładowarki. Co do sprawdzenia, pozwól telefonowi się rozładować do zera, wyłączyć i włączyć. Jeżeli procent naładowania wyniesie więcej niż pięć procent, bateria jest rozkalibrowana
    2. Tak, nazywa to się kalibracją baterii - ładujesz do pełna, odłączasz na parę minut, znów ładujesz i tak w kółko. Kilkanaście razy co najmniej. Potem rozładowujesz do zera i wyłączasz, a następnie włączasz i sprawdzasz procent naładowania. Proszę mi nie mówić, że to chałupnicza metoda, itd., ponieważ sam jej wiele razy używałem i nigdy mnie nie zawiodła. Dodam jeszcze, że mi gniazdo w telefonie nie styka, co skutkuje tym, że zaczyna i przestaje się ładować parę razy na sekundę ;) Ale od czasu wystąpienia usterki bateria dużo wolniej się rozładowuje :)
    3. Nie, serwis się nie zorientuje. Jednak nie mam pewności, czy po prostu ot tak ci tę baterię wymienią.
  • Poziom 8  
    po rozładowaniu ładowanie zaczyna sie od 1% ale
    1. przy naładowaniu do 100% bateria w ciągu ok 15 min użytkowania zjeżdża do jakiś 88% wcześniej tak chyba nie było
    2. podobna sytuacja - telefon pokazuje 14% odbyłem ok 2 minutową rozmowę i naładowanie baterii zeszło do 4%

stąd moje podejrzenia że może jednak doszło do uszkodzenia baterii np. na skutek przegrzania, ale nie znam się na budowie i działaniu baterii, więc może to rzeczywiście rozkalibrowanie?
  • Poziom 21  
    A czy zrobiłeś jak mówiłem, tzn. kalibracja? Szczerze powiedziawszy to bardziej jest raczej temat na forum np. android.com.pl, tam by ci powiedzieli to samo co ja zresztą.
  • Poziom 8  
    tak przeprowadziłem klika (ok 6 razy) opisany proces, ale bateria nadal zachowuje się dość dziwnie ma jakby dziury np. od 100% do 95% schodzi w normalnym tempie a potem spada nagle w ciągu około 1-2 godzin minimalnego użytkowania do ok 80% i podobnie po dojściu do ok 20% następuje szybki zjazd do kliku % i dość szybkie wyłączenie.

Wydaj mi się że wcześniej rozładowywała się bardziej płynnie, choć nie mam 100% pewności co do tego - jest to trochę subiektywne.
  • Poziom 8  
    po kilku kolejnych dniach użytkowania mam przekonanie graniczące z pewnością że coś stało się z pojemnościową baterii