Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stare kolumny 25W !...

25 Kwi 2005 09:36 1284 14
  • Poziom 10  
    Witam .
    Wygrzebałem stare kolumny 25W, w których po latach rozsypały się głośniki ( popękały membrany) całość podłączona będzie pod Tosce 303. Chce kupić jakieś nowe głośniki i je zamontować. Myślałem o głośnikach STX oczywiście z powodu ceny .
    Co mam kupić żeby to chodziło ( jakie głośniki ,zwrotnice czy kondesatory?).
    Jak widać po pytaniu jestem w tej sprawie kompletnym laikiem, a im więcej szukam na forum tym większy mam mętlik w głowie.
    Nie jestem audiofilem i zadowoli mnie przeciętny dźwięk, poza tym będą one rzadko używane .
    Wymiary obudowy to 20*48*16 licząc na zewnętrz. Stare głośniki były to tonsile GD 16/25 25W 8Ω
  • Poziom 14  
    a może warto by sie pokusić o wstawienie tam oryginalnych tonsili? Jak nie to można by spróbować regenracji. Wstawiając STXy skazujesz się na znaczne zmniejszenie skuteczności.
  • Poziom 16  
    Ja bym proponował wymienic membrany w tych starych i dźwięk będzie przepiekny. Bo jesli włożysz tam jakies STX-y albo alpierdy to tracisz na brzmieniu i tego nie bedzie sie dało słuchać.
  • Spec od akustyki
    Witam

GD16/25 bedzie ciezlo zregenerowac bo on ma dziwna plytka membrane wiec jedynie wymiana resowa ktory byl piankowy ale uksztalkowany w falbanke jak w estradówkach bo to nie byl glosnik nieskotonowy tylko uniwersalny o dosc wysokiej efektywnosci ale nie dawal zbyt duzo basu a niskiego w ogole wiec trudno mowic o dobrym brzmieniu byla to kolumna klasy popularnej nawet nie HIFI i katalogo prznosila chyba od 80Hz.

Proponuje tam wsadzic GDN18-120 STXa ma dosc wysoka efektywnosc (89dB) i kosztuje jakies 40zł obudowa taka jak jest czyli jakies 12L bedzie dla niego bardzo dobra tylko musisz wymiary porownac z dostepnym miejscem bo on jest troszke wiekszy od GD16/25..... albo GDN17-80 ale ona ma niska sprawanosc 84 dB to nie za wiele chodz moze tobie wystarcz a przynajmnije zagra zdecydowanie nizej
  • Poziom 10  
    Niestety GDN18-120 nie wejdą,zabraknie jakieś po .5 cm.
    Zresztą czy nie za duże by były bo to 120W i czy tosca by to uciągneła. Ja początkowo myślałem o GDN 16-50W bo słabszych nie ma .
    Zresztą jak pisze Toadi
    "byla to kolumna klasy popularnej nawet nie HIFI i katalogo prznosila chyba od 80Hz." i jak lata temu nie przeszkadzało mi to to myśle że nadal da się posłuchać. Zresztą wyciągnąłem ten sprzęt z lamusa, bo nawet złodzieje się na niego nie pokusili (oskubali mi mieszkanie niedawno:) )
    Regeneracja raczej odpada , zresztą jak ktoś chce to mogę odać za free .
  • Poziom 14  
    Wszystko fajnie ale jak się wsadzi jakiegos GDNa to przeciez to bedzie buczydło, nie bedzie przenoscić wysokich wcale, moze lepiej jednak pozostać przy uniwersalnym albo wsadzic szerokopasmowca. Co do parametrów tego głosnika to faktycznie nie powalają ale sukteczność rzedu 91 dB to juz cos.
  • Poziom 10  
    "Wszystko fajnie ale jak się wsadzi jakiegos GDNa to przeciez to bedzie buczydło, nie bedzie przenoscić wysokich wcale, "

No ale jeszcze oprócz GDN trzeba wsadzić jakiś wysokotonowy ,zresztą jakiś tam mam (50W też tonsil ale jak sobie przypominam też coś było z nim nie tak). Chyba sie nie mylę?
    Więc co proponujecie?
  • Poziom 14  
    A to nic nie pisałeś, a mi sie pomyliło z takimi głosnikami od amatora co miały jeden szerokopasmowy głośnik o średnicy 20 cm :) W takim razie można już pomysleć o jakiejś Tesli moze, albo STX. Przejrzyj oferte STX i zobacz co pasuje w otwory. Zrób symulacje, żeby mieć pogląd jak to sie przestawia.
  • Poziom 10  
    No faktycznie nie dogadaliśmy się.Oglądam tę strone i nadal nie wiem co wybrać. A zresztą zanim, pójde do sklepu chcę wiedzieć co mam kupić .Wiadomo jacy są sprzedawcy.
    Jaką symulacje??? Domyślam się że w WinISD ale nie wiem jak .
    Podam rozmiary może jakaś dobra dusza się zlituje i dobierze mi jakiś zestaw 50 lub więcej Wat ,byle tanio :)
    1 otwór średnica 14.5 cm wejdzie maksymalnie głośnik o rozmiarze 17.5 cm.
    2 otwór średnica 5 cm
    3 otwór średnica 3.5cm
  • Poziom 11  
    --------------------------------------------------------------------------------

a może warto by się pokusić o wstawienie tam oryginalnych tonsili? Jak nie to można by spróbować regenracji. Wstawiając STXy skazujesz się na znaczne zmniejszenie skuteczności.

nara
  • Poziom 16  
    Ja pozostaje przy opscji regeneracji bo to wyjdzie najtaniej i zostawiajac oryginalne brzmienie tych kolumn:)
  • Spec od akustyki
    ale jak pisalem regenracja starych glosników nie bedzie prosta po pierwsze cieko bedzie dopasowac nowa membrane po drugie w tym glosniku przewody doprowadzajace sygnal do cewki przechodza przez membrane nie tak jak w innych glosnikach bezposrednio do cewki
  • Poziom 10  
    Nie mam za bardzo czasu aby bawić się w regeneracje starych ,zresztą moge sobie pozwolić na niewielką utratę jakości (zresztą co to była za jakość)
    Raczej skłaniam sie ku kupnie nowych głośników i to chyba STX .Decydującą role odgrywa oczywiście kasa :)
    A to że są gorsze - trudno , nie wszyscy jeżdźą Astonami DB 9 .
    Tak więc co radzicie kupić z stx
    Głośniki są montowane w środku , a otwory mogę powiększyć
  • Poziom 14  
    Rzuciłem okiem na parametry STXów i zrobiłem szybka symulacje w obudowie zamknietej 15 litrów. Nie wygląda to ciekawie dla głosnika GDN-16-50-8-SC, ale mysle ze było by to najrozsądniejsze. Nie ma co przerabiać już nic. Ten STX powinien pasować idealnie do otworu. Jego wadą w tym przypadku to, że skuteczkość ma o jakies 10 dB mniejsą od Tonsila a to naprawde spora róznica( Podaj dokladnie jakie tam glosniki siedzą). Moim zdaniem bedziesz rozczarowany tym jak to zagra. Chociąż niewątpliwie kolumna powinna "zejść niżej" ;)
  • Poziom 10  
    To jeden ,a drugi jaki wsadzić ? Średnio czy wysoko tonowy i czym je połączyć. Teraz miałem jakiś kondesator pomiędzy nimi .Te drugie głośniki co mam ,to chyba w jednej kolumnie jeden jest walnięty. Więc nie ma sensu kupować 3 głośników (2 nisko i 1 jakiś tam inny),to kupie od razu po dwa do każdej kolumny. Tylko jakie?
    A takie jak pisał Toadi GDN 17-80 to się nie nadają?