Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony wirnik - Jak naprawić i czym go wyczyścić?

03 Sie 2014 13:10 4737 11
 • Poziom 15  
  Witam
  Po założeniu nowych szczotek, stopiło mi jedną z nich.W poprzednim poście powiedziano mi że wirnik jest uszkodzony badź spalony...Mam pytanie czym i jak go wyczyścić zeskrobać??
  Można to zrobić papierem ściernym???
  Sprzęt nie mój więc zależy mi na odpowiedzi, bo jeszcze mnie wlaściciel posądzi io uszkodzenie wirnika...
  Pozdrawiam i czekam na pomocne odpowiedzi.
 • Poziom 21  
  Jak to stopiło Ci grafitową szczotkę? :o skoro się stopiła/spaliła to znaczy że płynął bardzo duży prąd co jest zapewne spowodowane uszkodzeniem uzwojeń wirnika tak jak mówiono Ci wcześniej. Komutator można przepolerować papierem ściernym ale drobnym.
 • Poziom 15  
  Powiem kolego supchem inaczej. Dosyć znacznie ją starło na tyle że nie styka z wirnikiem, druga szczotka styka. Jak Włączyłem szlifierke to poszły iskry a potem dym.
  To wyczyszczenie komutatora coś da? Rowki także trzeba wyczyścic od wirnika??
 • Poziom 13  
  Obawiam sie że prócz zwartego stojana [tak rozumiem z postów w tym temacie, wcześniejszego nie widziałem] spalony może być także wirnik; ja bym przeczyścił komutator drobniutkim papierem ściernym [200, 300]. Rowki KONIECZNIE przeczyścić ale możliwie delikatnie, a zaraz potem sprawdzić ciąglości pomiędzy wycinkami komutatora
 • Poziom 15  
  Moja porada będzie nieco głupia bo proponuje zanieść do punktu przewijania silników. Większość wirników jest dostępnych w sklepie i fachowiec rozpozna czy można kupić. Do tego najważniejsze. Na warsztacie będzie miał rozcięte trafo do sprawdzania przebicia uzwojenia do blach wirnika. A nuż rzutem oka powie co było przyczyną spalenia np. Zmiana układu połączenia w wyłączniku lub kondensatorze, lub nie właściwe napięcie zasilania. Ślady zbrodni zdradzą winowajcę.
 • Poziom 15  
  Rozumiem ja tylko wkładałem szczotki.Reszta była połączona.
 • Poziom 13  
  Nie wiem gdzie dostałeś te szczotki ale jeżeli wirnik da się odratować to proponuję iść do renomowanego elektrotechnicznego i tam kupić porządnej jakości szczotki, choć jak piszesz że tylko jednak tak się stopiła to prawdopodobnym jest zwarcie jednego z dwoch uzwojeń.
 • Poziom 16  
  Witam. Czyścić komutatora papierem,hmm, ja bym tego nie robił. Ziarnka ścierne wciskają się w miedziane powierzchnie komutatora i są wtedy niezłą szczotką ścierną. Można na tokarce delikatnie przetrzeć bardzo drobnym pilnikiem i wypolerować filcem, i nic więcej. W twoim wypadku podejrzewam jednak zwarcie w wirniku. Polecam radę Darka-Krakowa. Pozdrawiam. Wodnik-W8.
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Autor założył nowy post, jeśli poczytamy pierwotny i oglądniemy zdjęcie, to jedyną możliwa radą jest utylizacja!
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13845597&highlight=#13845597
  Popatrzcie na wirnik, szczotko trzymacze i resztę.
 • Poziom 15  
  Ok temat do zamknięcia.Poprostu chciałem wiecej odpowiedzi na ten temat bo pierwszy raz spotkałem sie z taką sytuacja.Teraz wiem już że tak jak większość mówi nie warto tego naprawiać.
  Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam:)
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  lukas198820 napisał:
  Ok temat do zamknięcia.Poprostu chciałem (...)

  A ja chciałem, żeby kolega zastanowił się nad poprzednim tematem, dlatego napisałem wcześniej, ze temat wyczerpany!

  Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

  Udzielam ostrzeżenia!