Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony wirnik - Jak naprawić i czym go wyczyścić?

lukas198820 03 Sie 2014 13:10 3864 11
  • #1 03 Sie 2014 13:10
    lukas198820
    Poziom 15  

Witam
    Po założeniu nowych szczotek, stopiło mi jedną z nich.W poprzednim poście powiedziano mi że wirnik jest uszkodzony badź spalony...Mam pytanie czym i jak go wyczyścić zeskrobać??
    Można to zrobić papierem ściernym???
    Sprzęt nie mój więc zależy mi na odpowiedzi, bo jeszcze mnie wlaściciel posądzi io uszkodzenie wirnika...
    Pozdrawiam i czekam na pomocne odpowiedzi.

0 11
  • #2 03 Sie 2014 13:28
    supchem
    Poziom 21  

Jak to stopiło Ci grafitową szczotkę? :o skoro się stopiła/spaliła to znaczy że płynął bardzo duży prąd co jest zapewne spowodowane uszkodzeniem uzwojeń wirnika tak jak mówiono Ci wcześniej. Komutator można przepolerować papierem ściernym ale drobnym.

0
  • #3 03 Sie 2014 13:40
    lukas198820
    Poziom 15  

Powiem kolego supchem inaczej. Dosyć znacznie ją starło na tyle że nie styka z wirnikiem, druga szczotka styka. Jak Włączyłem szlifierke to poszły iskry a potem dym.
    To wyczyszczenie komutatora coś da? Rowki także trzeba wyczyścic od wirnika??

0
  • #4 03 Sie 2014 14:48
    mikolaj.
    Poziom 13  

Obawiam sie że prócz zwartego stojana [tak rozumiem z postów w tym temacie, wcześniejszego nie widziałem] spalony może być także wirnik; ja bym przeczyścił komutator drobniutkim papierem ściernym [200, 300]. Rowki KONIECZNIE przeczyścić ale możliwie delikatnie, a zaraz potem sprawdzić ciąglości pomiędzy wycinkami komutatora

1
  • #5 03 Sie 2014 14:59
    Darek-Krakow
    Poziom 14  

Moja porada będzie nieco głupia bo proponuje zanieść do punktu przewijania silników. Większość wirników jest dostępnych w sklepie i fachowiec rozpozna czy można kupić. Do tego najważniejsze. Na warsztacie będzie miał rozcięte trafo do sprawdzania przebicia uzwojenia do blach wirnika. A nuż rzutem oka powie co było przyczyną spalenia np. Zmiana układu połączenia w wyłączniku lub kondensatorze, lub nie właściwe napięcie zasilania. Ślady zbrodni zdradzą winowajcę.

0
  • #6 03 Sie 2014 15:55
    lukas198820
    Poziom 15  

Rozumiem ja tylko wkładałem szczotki.Reszta była połączona.

0
  • #7 03 Sie 2014 16:19
    mikolaj.
    Poziom 13  

Nie wiem gdzie dostałeś te szczotki ale jeżeli wirnik da się odratować to proponuję iść do renomowanego elektrotechnicznego i tam kupić porządnej jakości szczotki, choć jak piszesz że tylko jednak tak się stopiła to prawdopodobnym jest zwarcie jednego z dwoch uzwojeń.

0
  • #8 03 Sie 2014 16:53
    Wodnik-W8
    Poziom 16  

Witam. Czyścić komutatora papierem,hmm, ja bym tego nie robił. Ziarnka ścierne wciskają się w miedziane powierzchnie komutatora i są wtedy niezłą szczotką ścierną. Można na tokarce delikatnie przetrzeć bardzo drobnym pilnikiem i wypolerować filcem, i nic więcej. W twoim wypadku podejrzewam jednak zwarcie w wirniku. Polecam radę Darka-Krakowa. Pozdrawiam. Wodnik-W8.

0
  • Pomocny post
    #9 03 Sie 2014 21:01
    atlantel
    Specjalista Automatyk

Autor założył nowy post, jeśli poczytamy pierwotny i oglądniemy zdjęcie, to jedyną możliwa radą jest utylizacja!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13845597&highlight=#13845597
    Popatrzcie na wirnik, szczotko trzymacze i resztę.

0
  • #10 03 Sie 2014 21:36
    hevet2
    Poziom 22  

Popieram kolegę Atlantel tego wirnika nikt nie uratuje (nie wiadomo co ze stojanem). Ale autor dalej brnie ........

0
  • #11 04 Sie 2014 17:45
    lukas198820
    Poziom 15  

Ok temat do zamknięcia.Poprostu chciałem wiecej odpowiedzi na ten temat bo pierwszy raz spotkałem sie z taką sytuacja.Teraz wiem już że tak jak większość mówi nie warto tego naprawiać.
    Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam:)

0
  • #12 04 Sie 2014 18:39
    Akrzy74
    Poziom 39  

lukas198820 napisał:
    Ok temat do zamknięcia.Poprostu chciałem (...)

A ja chciałem, żeby kolega zastanowił się nad poprzednim tematem, dlatego napisałem wcześniej, ze temat wyczerpany!

Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

Udzielam ostrzeżenia!

0