Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczne wlaczniki swiatel i paski LED - 12 czy 230v?

03 Sie 2014 16:02 1782 5
  • Poziom 27  
    Witam serdecznie,

W mieszkaniu wymyśliłem sobie ekonomiczne oświetlenie w postaci pasków ledowych do oświetlenia np. korytarza/przejść. Chcialem jako 'upgrade' dodać przełączniki wykrywające ruch (odłączane przyciskiem - więc przycisk albo zasila nastepny wyłącznik, albo nie ma oświetlenia w ogóle - nie wiem czy dobrze to wymyśliłem - bede wdzieczny za opinie) – działające na podczerwień lub mikrofalowe zeby wykrywajac ruch zapalały na chwile swiatło, i po jakimś czasie je gasiły. Jesli, np. tak jak w tych podczerwonych nie ma funkcji (a przynajmniej nie widziałem) podtrzymania zasilania chwilę po wykryciu ruchu, mogłoby to dzialać tylko w sytuacji w której faktycznie jest, widziany przez czujnik, ruch.

W pierwszej kolejności chcialbym wiedziec jakie 'załączacze' powineiem odrzucić już na wstępie.
    Otworzyłem pewien znany portal aukcyjny na E i znalazlem tam zarówno takie na 12V, jak i 230V. Stripy mam zasilane z 230V, trafa w zasadzie wszystkie muszę kupić nowe, to dobra okazja do zrobienia wszystskiego poprawnie i zgodnie – to co mam to jakas zbieranina i muzeum.
    Moce do trafa sobie dobiorę – to co było, było na probe, w skrocie mam kilka paskow po 5m, część po 2, po 3m, więc to kwestia drugorzędna.

Chciałbym wiedziec jakie 'załączacze' powineiem kupic. Wydaje mi się, ze odcinanie 230V przed trafem będzie lepszym rozwiazaniem? Generalnie moge sobie to podzielic tak, ze jedno trafo= jedno pomieszczenie. Chyba, że te 'zalaczacze' na 12V maja jakas lepsza specyfikacje, np. energetyczna – może zasilanie trafa nie ma az tak dużego znaczenia kiedy nie dostaje prądu ?

Oczywiscie miejsce na to mam przewidziane, ale od razu te zapytam jakie najmniejsze czujniki widzieliscie – czasami muszę to wypuścic z sufitu podwieszanego - jakos pośrodku pomieszczenia przez dziurę w listwie PCV.

pozdrawiam
    p
  • OptexOptex
  • Poziom 20  
    Witam,
    Czujniki ruchu (na podczerwień) zazwyczaj posiadają regulację czasu podtrzymania oświetlenia lub alarmu, tak jest przynajmniej w ogólnie dostępnych czujkach, podobnie jak i regulację natężenia oświetlenia zewnętrznego, posiadają czujki zewnętrzne. Co do wielkości samych czujek to już zależy od producenta, sama płytka z elektroniką jest dosyć mała i to zasilając ją z 230V czy też z 12V nie wiele się różni gabarytem. Wielkość obudowy czujki często uzależniona jest wielkością samej soczewki zewnętrznej, w niektórych przypadkach można ją pominąć zawężając ukierunkowując pole odczytu.
    W Twoim przypadku ja bym zastosował jedno (centralne) trafo 230V/12V włączane niezależnie który czujnik zadziała zapalając odpowiednie segmenty LED-ów
    Mam nadzieję że to pomoże Ci to zobrazować sam schemat połączeń
    Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 27  
    Dziękuję za odpowiedź,

Adam-zw napisał:
    W Twoim przypadku ja bym zastosował jedno (centralne) trafo 230V/12V włączane niezależnie który czujnik zadziała zapalając odpowiednie segmenty LED-ów
    Mam nadzieję że to pomoże Ci to zobrazować sam schemat połączeń

Nie ukrywam, że trochę mnie to zbiło z tropu, bo zupełnie inaczej to planowałem do tej pory.

A jak wygląda to w kwestii poboru energii? Przecież trafo, nawet bez poboru po stronie odbiorczej, jakąś stratę chyba ma ? Po za tym - awaria jednego zasilacza = awaria całego oświetlenia.

Jak w ogóle te nowe trafa się zachowują? Załóżmy że zasilam dwa paski o mocy pobieranej odpowiednio 50 i 40 Watów, ale włączam je pojedynczo. Rzadko potrzebuje uruchomić też oba. Kupuję więc jedno trafo około 90-100 W jak rozumiem, ale czy on zawsze 'wytraca' całą swoją energię, nawet kiedy nie jest w 100% obciążony?

Bo ja chyba trochę bardziej nawet mam przewidzianą całą instalacje na mniejsze trafa w każdym pomieszczeniu...

A jakie są największe trafa na listwę "LZtke" / DIN - tą taką od rozdzielni.

pozdr
  • Poziom 20  
    Witam,
    Moc Trafa określa się jako moc całkowitą, czyli ile jest w stanie bezpiecznie dostarczyć na jego wyjściu, natomiast nie obciążone pobiera jedynie tzw. prąd jałowy czyli prąd jaki płynie przez uzwojenie pierwotne bez obciążenia na wtórnym uzwojeniu. Możesz zastosować też zasilanie "beztransformatorowe" t.j. zasilacz-e impulsowe, które w stanie jałowym pobierają znacznie mniej energii.
    Trudno mi napisać jakie trafa są największe na listwę LZK-DIN ale w miarę tanie są dostępne zasilacze impulsowe jak w tym przypadku wystarczą Ci na przykład dwa o wydajności na wyjściu 12V ok. 5-6A na na każdą "tasiemkę", czyli po około 60-70 W maksymalnego obciążenia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Właśnie, dziękuję ze poruszyliście temat traf, bo to następne moje pytanie jest...

Mając taśmę o oznaczeniu 60led/m 5050 podłączyłemi zmierzyłem prąd pobierany przy 12v i to co zobaczyłem nie bardzo zgadza się z opisami wymaganych traf - wg moich obliczeń jeden 5metrowy pasek pobiera okolo 24w - a wszedzie wszyscy piszą o koniecznym trafie rzędu 70w.

Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na minimalizacji poboru prądu przy zachowaniu bezpieczeństwa, stąd pytanie, skąd takie nadmiary wymaganej mocy do traf?