Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Abit AN7 i dodatkowy kontroler ATA133 MINT Sil 0680

25 Kwi 2005 10:08 1662 10
  • Poziom 27  
    Witam.
    Ostatnio wymieniłem płytę główną z Gigabyte'a Ga-7VAX na ABIT'a AN7 i pojawił się pewien problem, którego na starej płycie nie było. Mam podłączony dodatkowy kontroler ATA 133. Posiadam podłaczone 3x HDD ATA i 3 x napędy optyczne, wg schematu:
    MB ATA 1 master: HDD0 (MBR)
    MB ATA 1 slave: HDD1
    MB ATA 2 master: napęd opt.
    MB ATA 2 slave: HDD2
    ATA133 master: napęd opt.
    ATA133 slave: napęd opt.
    W takiej samej konfiguracji komputer bootował się ze starą płytą główną.
    W chwili obecnej pomimo ustawień w biosie płyty głównej i poprwnym podłaczeniu dysków w żaden sposób nie mogę uzyskać sytuacji w której system ładowany jest z dysków podłączonych do kontrolera wbudowanego w płytę główną. Próbowałem różnych ustawień BIOSu i karty ATA. Bezskutecznie. Kolejka botowania jest ustawiona prawidłowo, a niestety system się nie ładuje. Mam ciągle informację że dysk z którego chcę bootować nie zawiera systemu. Aby system się uruchamiał musiałem ustawić:
    MB ATA 1 master: napęd opt.
    MB ATA 1 slave: napęd opt.
    MB ATA 2 master: napęd opt.
    MB ATA 2 slave: HDD2
    ATA133 master: HDD0 (MBR)
    ATA133 slave: HDD1.
    Teraz system startuje z kontrolera i dysku HDD0. Jak i co zrobić żeby system mógł bootować się z kontrolera ATA1 płyty głównej (MB) ?
  • Poziom 12  
    A czy bez tych wszystkich dodatkowych napędów jak podłączysz HDD0 (MBR) tam gdzie chcesz zeby był to się bootuje? Jak nie to płyta na gwarancję, jak tak to podpinaj po kolei po 1 kolejnym napędzie i sprawdź na którym "stanie". Wtedy prawdopodobnie przepięcie go na dodatkowy kontroler pomoże.
  • Poziom 27  
    Jeśli tylko włożę ten kontroler w slot PCI to zawsze wymuszony jest start właśnie z niego. Nawet jeśli nie ma podpiętych do niego fizycznie urządzeń. Jeśli tego kontrolera nie ma, to mogę startować system z dowolnego kanału ATA płyty głównej. Ale co ciekawe konfiguracja napędów się nie zmieniła w stosunku do starej płyty a problem się pojawił.
  • Poziom 31  
    Witam!
    Miałem podobną sytuację, kontroler SCSI w ISA. Niezależnie od ustawień w Biosie, zawsze przeszukuje dyski SCSI (podłączone przez kontroler).
    Myślę, że to normalne.
    Cześć!
  • Poziom 27  
    Witam. To że przeszukuje to raczej normalne i nie o to tutaj chodzi. Ale nienormalne jest to że tylko startuje z dysków podłaczonych do tego kontrolera. A jesli dysków takowych nie ma to i tak pokaże "DISK Failure, No system disk...", choć takowy jest fizycznie podpięty do pierszego kanału IDE płyty głownej i ustawiony jako pierwszy w kolejce bootowania
  • Poziom 12  
    W takim razie sprawdź w biosie czy czasem nie masz ustawionego startu ze SCSI (bo tak sa traktowane dodatkowe kontrolery). Jak nie to spróbuj wgrac nowszy bios, bo to pewnie jego wina
  • Poziom 31  
    Witam!
    Chciałem tylko dodać, że wpierw są przeszukiwane urządzenia na PCI, więc zmiana kolejności bootowania nic nie pomoże. Może w innych ustawieniach?
    Cześć!
  • Poziom 17  
    Spróbuj w Biosie (o ile masz taką możliwość) wyłączyć opcje: "Boot from other devices"
  • Poziom 27  
    plopki napisał:
    W takim razie sprawdź w biosie czy czasem nie masz ustawionego startu ze SCSI (bo tak sa traktowane dodatkowe kontrolery). Jak nie to spróbuj wgrac nowszy bios, bo to pewnie jego wina

Niestety, w kolejce urządzeń bootujących nie mam SCSI

Dodano po 1 [minuty]:

arnie napisał:
    Spróbuj w Biosie (o ile masz taką możliwość) wyłączyć opcje: "Boot from other devices"

Wyłączenie tej opcji też nic nie daje
  • Poziom 12  
    no to zostaje tylko zmienić bios - jeśli to nie pomoże to pisz do producenta, może w kolejnej wersji biosu to naprawią
  • Poziom 27  
    Bios, który mam wgrany jest najnowszy z dostępnych.