Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linuks na starym komputerze - Strasznie powolna praca - Błąd w terminalu

Montrres 03 Sie 2014 16:52 3567 20
  • #1 03 Sie 2014 16:52
    Montrres
    Poziom 21  

Witam!
    Zacznę od opisu sprzętu którego problem dotyczy:
    ECS K7S5A
    Athlon XP 1700+ ( na zegarze 1100 )
    128+256 MB SDRAM
    Nvidia RIVA TNT2 32MB.
    PSU jest noname ( i darujcie ale nie będę go zmieniał bo w moim odczuciu nie warto).

14 lat temu na takim sprzęcie ( grafika to był GF4 MX440) spokojnie bawiłem się przy widowsie XP w takie gry jak Doom 3, Unreal 2 Awaking, NFS Most wanted (nie w najwyższej jakości, bo nie to się dla mnie liczy).

Pomyślałem linux na tym będzie latał...
    Czytając trochę informacji o starych komputerach i linuxach wybrałem ubuntu 12.04 dla tej maszyny (trochę znam i mniej się go bałem).

Niestety po zainstalowaniu okazuje się, że sprzęt ledwo daje sobie rade. Postanowiłem zmienić środowisko UNITY na MATE które jest lżejsze i na maszynie wirtualnej znacznie lepiej się sprawuje. Pomyślałem że tutaj też się sprawdzi.

Wpisując w terminalu kolejno komendy dodania oraz aktualizacji repozytoriów pokazał mi się komunikat: Wystąpił błąd systemowy. Jakoś się tym nie przejąłem,ale po tym incydencie konsola przestała na mnie reagować. Żadna komenda nie przynosi żadnego efektu. Nie pomaga nawet restart komputera. Do tego doszło jeszcze zablokowanie ROOT'a. Nie mogę się na niego zalogować.

Co robię źle? Może jest jakaś inna lekka dystrybucja którą polecacie. Nie boje się konsoli ale wolałbym aby była to dystrybucja z graficznym środowiskiem.

Teraz jeszcze mam w głowie pomysł aby użyć Linuks Customization kit i sobie przygotować własną dystrybucję na bazie tego ubuntu.

Proszę o poradę co zrobić.

0 20
  • Pomocny post
    #2 03 Sie 2014 16:58
    377475
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 03 Sie 2014 17:02
    Montrres
    Poziom 21  

arturcieslak1 napisał:
    Wszystkim wydaje się, że Linuks to taki system, który pójdzie nawet na tosterze

No bez przesady:) Zdaję sobie sprawę, że mój toster to bieda i spodziewałem się, że może nie będzie to coś niesamowitego... ale nie do tego stopnia.

Sprawdzę z jak pójdzie z Debianem. Dodam tylko, że komputer ma robić za mały serwer: multimedia - DLNA i jako dysk sieciowy.

Nie mniej jednak dziękuję za propozycję.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Sie 2014 17:03
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

Trochę "przedpotopowa" maszyna jak na dzisiejsze dystrybucje linuksa.

W zasadzie to możesz zainstalować dowolną dystrybucję (oczywiście w trybie tekstowym) i do tego metodą prób i błędów dobrać lekkie środowisko graficzne np: Fluxbox

0
  • #5 03 Sie 2014 17:18
    problem.z.ko
    Poziom 25  

Polecam instalacje slax linux. N takim sprzęcie pójdzie najlepiej.

0
  • #6 03 Sie 2014 17:28
    linuks
    Spec od komputerów

Debian 6 lub pointlinux (debian7 z mate) będzie ok. Debian 6 na dużo gorszym sprzęcie poszedł.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2206562-0.html
    http://pointlinux.org/download.html
    O gnome 3 i kde zapomnij.
    Pozostaje gnome2,mate,lxde.
    Tu masz najnowszy lubuntu zrobiony z myśłą o ratunkowym systemie ale da się go zainstalować i doinstalować programy.
    https://www.dropbox.com/s/zegrjn2e6vrq0le/lubuntu-14.04.1-ratunkowy-PL.iso
    Pozdrawiam
    RAM by się przydało dołożyć. Do starych komputerów za darmo można dostać w serwisie.

0
  • Pomocny post
    #8 03 Sie 2014 17:44
    linuks
    Spec od komputerów

problem.z.ko napisał:
    polecam instalacje slax linux. na takim sprzęcie pojdzie najlepiej.

Z jakim środowiskiem graficznym ?

Dodano po 2 [minuty]:

arturcieslak1 napisał:
    linuks napisał:

Tu masz najnowszy lubuntu zrobiony z myśłą o ratunkowym systemie ale da się go zainstalować i doinstalować programy.
    https://www.dropbox.com/s/zegrjn2e6vrq0le/lubuntu-14.04.1-ratunkowy-PL.iso

Nie rozumiem dlaczego wszędzie dajesz link do tego Dropboxa, nie możesz dać oryginalnego?

Bo jest od razu z potrzebnymi programami. To jest live ratunkowe które zrobiłem głównie do odzysku danych i kopi zapasowych. Na oryginalnym nie ma tych programów. I jest mniej do pobrania bo większą kompresję zastosowałem niż w oryginale.
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

arturcieslak1 napisał:
    Debiana z LXDE jeżeli zależy Ci na środowisku graficznym.

Mate ma porównywalne wymagania.

0
  • #9 03 Sie 2014 18:03
    377475
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 03 Sie 2014 18:12
    linuks
    Spec od komputerów

Potrzebne nie dla mnie. Praktycznie każdy je doinstalowuje a są to małe aplikacje które dużo nie ważą. Po dołożeniu tych aplikacji iso jest mimo to lżejsze od oryginału o ok 170 MB. Dałem link bo go miałem pod ręką bo dawałem komuś gdzie system nie startuje i trzeba dane odzyskać.
    Różnice są niewielkie. Debian7 z MATE na pusto zużywa ok 140 MB RAM a z firefoxem ok 300 MB. Midori jest lżejsza. Teraz nie mam nic z lxde zainstalowane ale postawię debiana7 z lxde to porównam na bieżąco jakie są różnice w zapotrzebowaniu na zasoby.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 03 Sie 2014 18:25
    dedito
    Poziom 39  

arturcieslak1 napisał:
    A LXDE jest lżejsze od MATE. Nie są ta ogromne różnice, ale jednak.
    linuks napisał:
    Różnice są niewielkie. Debian7 z MATE na pusto zużywa ok 140 MB RAM

Podane na obrazku liczby odnoszą się do ilości pamięci jaką zużywa samo środowisko graficzne.
    Link do artykułu:
    http://l3net.wordpress.com/2013/03/17/a-memory-comparison-of-light-linux-desktops/

0
  • #12 03 Sie 2014 18:32
    linuks
    Spec od komputerów

Dzięki za artykuł. Przy okazji zainstaluję LXDE do debiana7 i porównam bo tak mam ,że lubię sam wszystko sprawdzić. Pewnie będzie tak jak na wykresie.
    Pozdrawiam.

0
  • #14 03 Sie 2014 20:05
    linuks
    Spec od komputerów

Zainstalowałem debian7-lxde na dysku na próbę i zużycie RAM na pusto ok 200 MB z firefoxem ok 360 MB.
    Fotki poniżej z debiana7-MATE i debiana7-LXDE. Ta sama wersja firefoxa.
    Linuks na starym komputerze - Strasznie powolna praca - Błąd w terminalu Linuks na starym komputerze - Strasznie powolna praca - Błąd w terminalu
    Linuks na starym komputerze - Strasznie powolna praca - Błąd w terminalu Linuks na starym komputerze - Strasznie powolna praca - Błąd w terminalu
    Może się komuś przyda.
    Pozdrawiam

0
  • #16 03 Sie 2014 20:24
    377475
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #17 03 Sie 2014 20:54
    linuks
    Spec od komputerów

Conky uruchomiłem z terminala bo autostartu nie robiłem. Sprawdzę bez otwartych terminali bo jeszcze mam tego debiana na dysku. MAtE jest z debiana którego używam na codzień.

Dodano po 18 [minuty]:

Wyrzuciłem co nie potrzebne i 90 MB na pusto a 330 MB z firefoxem.
    Pozdrawiam,

0
  • #18 09 Sie 2014 15:33
    Montrres
    Poziom 21  

Witam!
    Chciałem wszystkim z caćego serca podziękować za pomoc przy uruchomieniu mojego leciwego tostera.
    Otóż na pokładzie znalazł się point linuksę Muszę powiedzież że nie spodziewałem się takiego ożywienia. Pracuje się nawet przyjemnie. Początkowo bałem się trochę angielskiego języka ale w trakcie instalacji pobrał sobie spolszczenie i obecnie wszystko hula bardzo elegancko.
    Wszystim za pomoc bardzo dziękuję.
    A mogę zapytać jak nazywa się ten dodatego który wyświetla statystyki systemu?

0
  • #20 09 Sie 2014 19:01
    linuks
    Spec od komputerów

Montrres napisał:
    Witam!
    Otóż na pokładzie znalazł się point linuksę Muszę powiedzież że nie spodziewałem się takiego ożywienia. Pracuje się nawet przyjemnie.

Debian z MATE ( pointlinux) najlepszy.
    Praktycznie wszystkie linuksy są po polsku.
    Jeżeli będziesz potrzebował plik konfiguracyjny conky to pisz. Jeżeli będzie trzeba to swój podeślę jeżeli Ci odpowiada.
    Tak wygląda moje conky na pointlinux
    Pozdrawiam.

0
  • #21 10 Sie 2014 05:57
    Montrres
    Poziom 21  

Tak skonfigurowane conky mi odpowiada. Rzecz w tym, że ja chcę się sam tego spróbować. No i mam nadzieję że nie bedzie tu tak jak z moimi próbami z proftpd:)
    Dziękuję. Jeśli zajdzie potrzeba to pozwolę sobie napisać.
    Teraz instaluję Pointa na B-boxie i będę go męczył.

0