Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA 128 - Piny PWM i ADC

slavcio2012 03 Sie 2014 19:14 1356 10
  • #1 03 Sie 2014 19:14
    slavcio2012
    Poziom 15  

Witam,

Mam pytanie pod jakimi pinami w Atmedze 128 jest zaszyty PWM i przetworniki ADC ?

0 10
  • #3 18 Cze 2015 02:43
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Ale dlaczego ADC i OC ?
    Moje pytanie dotyczy dokładnie ATmegi32, czytam manual na 346 stron i tam gdzie zaczynają opisywać PWM to..."For the actual placement of I/O pins" zobacz na strone 2 gdzie jest ten standardowy schemat ATmegi32 gdzie piny są pooznaczane w sposób - nie mam pojęcia co ma to wspólnego z PWM.
    Ten problem skolei bierze mi się z potrzeby znalezienia pinów, do ktorych ma być podłączony mostek H (jak się można domyśleć podłączam silniczek DC ).

0
  • #4 18 Cze 2015 07:33
    2rs232
    Poziom 17  

Informacji o pinach szukaj w rozdziale "I/O Ports > Alternate Port Functions".

0
  • #5 18 Cze 2015 08:15
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Marcin Kawa napisał:
    Ale dlaczego ADC i OC ?

Autor pytania zadał pytanie o PWM i ADC. ZeeGin odpowiedział prawidłowo, choć w odwrotnej kolejności.

Marcin Kawa napisał:
    Moje pytanie dotyczy dokładnie ATmegi32, czytam manual na 346 stron i tam gdzie zaczynają opisywać PWM to..."For the actual placement of I/O pins" zobacz na strone 2 gdzie jest ten standardowy schemat ATmegi32 gdzie piny są pooznaczane w sposób - nie mam pojęcia co ma to wspólnego z PWM.

Każdy timer ma schemat w dokumentacji na początku rozdziału który go opisuje. Na schemacie są oznaczone (po prawej stronie) piny wyjściowe (strzałka na zewnątrz) generatora PWM pod nazwą "Waveform Generation".

Nazwy pinów składają się z dużych i małych liter:
    - duże są częścią nazwy pinu z rysunku pinologii,
    - małe natomiast to literka "n" która oznacza cyfrę z numeru timera, czyli dla timer0 będzie to 0, itd.

Czy teraz już wszystko rozumiesz?

0
  • #6 18 Cze 2015 14:06
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

No w jaki sposób mam to rozumieć:
    jest takie zadania: pod spodem jest moostek H (to jest taki ogólny uproszczony schemat), na drugim zdjęciu moja atmega32

Na schemacie, czyli na kartce mam tak to połączyć/podpiąć/dorysować linie (te brammki traktować jako punkty) aby prowadzący laboratorium nie uznał tego za kompletny szczyt głupoty i ignorancji w temacie.

Jak ty byś to zrobił ?

0
  • #7 18 Cze 2015 14:09
    dondu

Czyli ma to być schemat ideowy, a nie szczegółowy elektryczny?
    Jeśli tak, to po po jednym wyjściu PWM do obu kluczy dolnych, i po jednym dowolnym pinie do kluczy górnych. Łącznie więc wykorzystasz 4 piny z mikrokontrolera.

0
  • #8 18 Cze 2015 15:45
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Proszę tutaj manual do tej atmegi: http://www.atmel.com/images/doc2503.pdf
    Według tego co jest na stronie 58 pin trzeci portu D, czyli PD3 jest w ostatnie linijce nazywany OC0 (o c zero) i może służyć za PWM, tak ?

Cytując Ciebie:
    "Nazwy pinów składają się z dużych i małych liter:
    - duże są częścią nazwy pinu z rysunku pinologii,
    - małe natomiast to literka "n" która oznacza cyfrę z numeru timera, czyli dla timer0 będzie to 0, itd."
    OC0 to jest port C a to zero oznacza timer numer zero przypisany do tego portu, tak ?
    Czyli nie oznacza pinu numer zero na porcie C (ani tym badziej PD3) ?
    Idąc dalej w las czyli strona 63 tam skolei piąty pin na porcie D czyli PD5 też jest nazywany dodatkwoym określeniem OC1A, i że jest to też (jedyna rzecz, która jest jasna dla mnie w tym opisie) wyjście na PWM.
    Stąd mój rysunek:

0
  • #9 18 Cze 2015 15:59
    dondu

Prawidłowo.

Dodam tylko, że skoro wykorzystujesz Timer1 i wyjście OC1A, to zamiast OC0 warto byłoby użyć wyjścia OC1B, bo także należy do timer1. Wtedy do generowania dwóch PWM użyjesz jednego timera zamiast dwóch.

I jeszcze drobna uwaga - sygnały dołączaj do kluczy (tego ruchomego przełącznika z rysunku), a nie do dolnych punktów kluczy. Sygnał pełni bowiem rolę palca na przycisku :)

0
  • #10 18 Cze 2015 18:03
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Czyli coś takiego ?:
    Czyli mam rozumieć, że OCcośtam to jest wyjście timerów i OCzero czyli OC0 jest tylko jedno natomiast OC1 są dwa: A i B czyli OC1A i OC1B. I tak jak timer0 ma tylko jedno wyjście: OC0 timer1 ma dwa: OC1A I OC1B, tak ?
    No i przeczuwam, też że timer0 róźni się czymś od timer1 - ten drugi pewnie jest lepszy/ ma więcej funckji ?

0
  • #11 18 Cze 2015 19:53
    dondu

Schemat OK.

Co do reszty:

dondu napisał:
    Każdy timer ma schemat w dokumentacji na początku rozdziału który go opisuje.

Porównaj timery na tej podstawie.

0