Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja kilku urządzeń na jednym paśmie 433MHz

04 Sie 2014 07:17 1053 3
  • Poziom 18  
    Witam
    Posiadam kilka nadajników i odbiorników na pasmo 433 MHz i chciałbym zrobić aby te urządzenia się komunikowały ze sobą.
    Problem polega na tym iż nie wiem jak zrobić aby się na siebie sygnały nie nakładały.
    Myślałem ewentualnie o innym czasie jaki uC by czekał pomiędzy wysłaniem porcji danych przez nadajnik.
    Chciałbym poznać opinię biegłych w tym temacie forumowiczów czy taki sposób jest dobry albo czy jest inne skuteczniejsze rozwiązanie.

PS:
    Dodam że chodzi mi o moduł nadajnika i odbiornika przedstawiony poniżej.
    Komunikacja kilku urządzeń na jednym paśmie 433MHz
    Czekam na każdą informację.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam

Ile torów nadawczo-odbiorczych będzie z sobą współpracować? Ile bajtów danych będziesz wysyłał? Jak ma wyglądać topologia całej sieci - każdy może nadawać do każdego?

Możesz to zrobić np w ten sposób:

1. Jak jeden układ nadaje reszta oczekuje na porcje danych dla "siebie" odpowiedź od układów, które odebrały informacje następuje co pewien czas z kilkukrotnym powtórzeniem tych samych danych. Każdy z układów odbiorczych ma unikalny identyfikator początku ciągu danych:

$dane_do_wysłania__*_suma_kontrolna(2 bajty), gdzie

$-poczatek ciągu danych
    *-koniec ciągu danych
    suma kontrolna - zwykły OR

2. W ramce danych możesz umieścić informacje o czasach zwłoki dla każdego bloku nadawczo odbiorczego do którego wysłałeś dane i przez jakiś niedługi czas nasłuchiwać czy nic innego już nie nadaje i dopiero wtedy powtórzyć kilka razy te same dane.

$dane_do_wysłania_time_out_*_suma_kontrolna(2 bajty)

time_out - opóźnienie czasowe od momentu odebrania bajtu danych do transmisji danych z tego samego toru nadawczo-odbiorczego
  • Poziom 18  
    Witam
    Problem polega na tym iż jest jedno urządzenie z nadajnikiem i odbiornikiem, i jest kilka urządzeń tylko z nadajnikiem.
    Prędkość przesyłu chciałem mieć na poziomie 1KB, ale może być mniej.
    Zastanawiam się nad wykonaniem metody nadawania na przykładzie pilotów do bram wjazdowych.
    Myślałem także ewentualnie nad nadawaniem tej samej porcji danych przez pewien czas, tylko będzie inny interwał czasowy pomiędzy nadawaniem pakietów, tak aby każdy nadajnik wysłał porcje danych.
    Mogę ewentualnie zrobić miejsca na kondensatory i uC sprawdzał kiedy by się np: naładowały lub rozładowały. W ten sposób bym tylko zmieniał wartości kondensatorów.

Chciałbym poznać Państwa opinie, jako że szukam metody najczęściej stosowanej i niezawodnej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Do czego ma służyć ten dodatkowy nadajnik tam gdzie jest również odbiornik?

Zrób to tak jak wyżej opisałem, ważne abyś robił po każdej transmisji pakietu danych zrobił minimum 2 bajty danych przerwy lub nawet więcej tyle co wysyłasz ilości danych.