Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja DVB-T (+ sat) w obszarze leśnym - Wrząca koło Łodzi

stolarek_1988 04 Sie 2014 10:01 1431 12
 • #1 04 Sie 2014 10:01
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  Witajcie.
  Kiedyś, jakieś 2 -3 lata temu w domku u znajomych wymieniałem antenę z 60cm po wizji na 85, tak aby odbiór TV SAT (kanałów HD) był w miarę stabilny.

  Jakieś 3-4 dni temu zadzwoniła do mnie ponownie właścicielka z pytaniem o podłaczenie DVB-T. Powiedziałem, że podjadę i zobaczę. Wczoraj z racji, że byłem odwiedzić rodziców podjechałem i zobaczyłem (bo tego nie pamietałem), że dom jest otynkowany, a pod tynkiem schowane zostały białe przewody. Fakt faktem przewody dzięki temu, że znajdują się pod tynkiem, są jakoś tam zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych, a sygnał TV SAT jest stabilny.

  Po rozmowie z włascicielką i jej mężęm otrzymałem niezbędne wymagania. Chcą mieć DVB-T wpięte w te same przewody co TV SAT, tak aby nie ciągnąć nic po elewacji.

  Jak wygląda obecna instalacja. Antena SAT 85cm, konwerter inverto red - quad. Podłączone do niego są tylko 3 przewody - 2 idą do salonu i jeden do sypialni na piętro.

  Małżonek włascicielki uznał, że w ciagu 2-3 miesięcy zrezygnują z NC+ i przejdą na DVB - T ale potem może kupią cyfrowy polsat, więc chciałby pozostawić instalację SAT. Jednoczesnie życzeniem państwa jest doprowadzenie instalacji dodatkowo do pokoju syna również na piętrze. To stanowi najmniejszy problem, gdyż okno sypialni znajduje się tuż obok miesca instalacji anten, co wiąże się tylko z przewierceniem przez ścianę o grubości około 40cm.

  Jednakże chciałem prosić o pomoc w doborze sprzętu.
  Wymyśliłem taki oto układ:

  Antena DVB-T Tri digit, zamontowana na standardowym uchwycie murowym 30cm.
  W antenie symetryzator (w najgorszym wypadku LNA 101 z zasilaczem regulowanym). Z anteny na http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnice/1202-zwrotnica-axing-swe-4-01 ewentualnie http://www.dipol.com.pl/sumator_swe_40-01_syg...rtera_quad_z_sygnalem_tv_naziemnej_R85248.htm lub http://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalu_z_kon...quad_z_sygnalem_tv_naziemnej_ssc-4_R85348.htm (tylko, że ten ma bardzo wysokie tłumienie)

  W przypadku zasilacza, porzebny będzie jeszcze jakis separator zasilania. Całość chciałem zamknąc w odpowiedniej wielkości puszkę SCAME z dławikami na przewody.

  Z wyjść - poprowiadziłbym to do gniazdek końcowych, tylko potrzebuję podpowiedzi jakie gniazda, aby nie podnosić tłumienia i nie mieć jakiejś masakry przy inastalacji. Gniazda natynkowe.

  Prosze o wskazanie lepszego sumatora i zweryfikowanie konieczności użycia separatora zasilania - ewentualnie jakiego użyć.

  Dzięki i pozdrawiam.

  Multiswitch odpada z zalożenia.

  0 12
 • Sklep HeluKabel
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #3 04 Sie 2014 13:00
  irekr
  Moderator

  Jeżeli to jest Wrząca koło Lutomierska to masz 23 km do EC Łódź, wzmacniacz raczej nie wskazany....
  Ale to musisz sam sprawdzić, czasami w krzakach bywa cienko z sygnałem.

  Z gniazd bezwarunkowo tylko te o najmniejszym tłumieniu, np coś takiego:
  http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_R694100.htm

  Ten AXING nie jest zły, nie ma filtrów i zwrotnic które nie wprowadzają tłumienia. To że ma do 8,5 dB tłumienia dla naziemnej oznacza że ma wewnątrz dzielnik indukcyjny i pamiętać trzeba by nie pozostawiać gniazd abonenckich "na luzie".
  Przy prawidłowej instalacji i dobrej antenie powinno wystarczyć sygnału na pasywnej instalacji.

  0
 • #4 04 Sie 2014 13:28
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  Tak dokładnie ta Wrzaca, ulica Parkowa.
  Co ma znaczyć na luzie? Może być tak że w ogóle nie bedzie w użyciu jedno z wyjśc zwrotnicy. Bo tam jeden przewód jest o ile pamiętam martwy aktualnie, wić obciążone beda tylko 3. Jaki terminator mam zastosować jakby coś? 3 Gniazda podpięte będą na 100% pod TV lub tuner DVB-T.
  W 2012 roku, 2 domy dalej w sezonie wczesno jesiennym instalowałem zgodnie z prośbą antenę 19 elementowa dipol. Po podzieleniu na 3TV siła sygnału i jego jakość spadły na tyle, że sygnał nie był stabilny. Zamontowałem LNA 101 + zasilacz regulowany i dobrze, że regulowany. Bo jak spadły liście z drzew, to się wszystko przesterowało. Z drugiej strony dawać wzmacniacz i potem tłumik to głupota. Czy istnieją wzmacniacze na poziomie 6dB? Bo LNA 101 ma 15dB.... Może w ogóle zastosować mniejszy? Liczę, że tu większa antena o nieco bardziej płaskiej charakterystyce i większym zysku da radę bez dopalacza :)

  Wysokość montażu też zgodnie życzeniem nie będzie oszałamiająca (jakieś 8m nad ziemią). Dobrze, że do najbliższych drzew chociaż nie są 3m, tylko kilkanaście.....

  Jak odseparować zasilanie płytki wzmacniacza?

  0
 • #5 04 Sie 2014 14:30
  irekr
  Moderator

  Najprościej podłączając do standardowego kabla antenowego typowa "wtyczkę z zasilaniem", następnie w gniazdo naziemnej wkręcić przejściówkę F/IEC-F by można wsadzić taki "wtyczek"...

  Z poziomami wzmocnienia faktycznie bywa różnie. Na początek złóż całość na pasywnej instalacji - jak są liście, ale sprawdź jak będzie z poziomami. W zależności od rozwoju wypadków mały wzmacniacz licząc się z tym , że jak liście spadną to będą jaja...
  W sumie dekodery maja niewielki zakres optymalnych napiec , większość działa przyzwoicie od około 40 dB, ale jak dostanie 70 dB to już są problemy. Optymalnie jest tak ze "z liśćmi" siła powinna być na poziomie 70-80%, jak liście opadną, to przesteru nie będzie.

  Z dzielnikami indukcyjnymi to już tak jest, z elektrycznego punktu widzenia gniazda zachowują się jakby były szeregowo połączone, jak zdejmiesz jeden "odbiór" to na pozostałych sygnał dość gwałtownie spada. Trzeba albo zakładać oporniki zakańczające albo dobrać inny system podziału mocy. Wszystko zależy od konfiguracji sieci.

  0
 • #6 04 Sie 2014 14:38
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  To właśnie dlatego pytałem o terminatory, czym by to zakończyć na wszelki wypadek.
  Z tą przelotką F na gniazdo antenowo, tez myślałem :)

  Po prostu z jednej strony ma być F nakręcane a z drugiej złacze antenowe żeńskie.

  0
 • #7 04 Sie 2014 14:42
  irekr
  Moderator

  Dokładnie...
  W razie czego łatwo wymienić.
  Ale najpierw oceń ile leci sygnału z samej anteny, potem za sumatorem i będziesz wiedział co robić dalej.

  0
 • #9 05 Sie 2014 10:17
  irekr
  Moderator

  Wygląda na to że tak...

  0
 • #10 07 Sie 2014 12:19
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  Jeszcze jedna sprawa - separator zasilania, ale nie w postaci wtyczki antenowej i nie na złacze jack - nie mogę nic takiego znaleźć, a wiem, że istnieje, bo sam u rodziców takowy montowałem pare lat temu.

  Może mi ktoś podpowiedziec?

  0
 • #12 07 Sie 2014 13:11
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  Nie otworzył mi się obrazek ze strony, musi to być urządzenie do którego podam +12V jak do wtyczki antenowej separującej ale z jednej strony ma miec DC pass na antenę a z drugiej do TV nie. Musi dać się zamontować na zewnątrz.

  Coś w klimacie takeigo urządzonka, tylko że bez rozdziałki na 2 i z możliwością wlutowania się przewodami bezpośrednio.

  http://www.dipol.com.pl/separator_zasilania_azs-04-2_f_ams_R55302.htm

  0
 • #13 18 Sie 2014 15:02
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  Rozwiazanie okazało się jeszcze prostrze - sama antena przy wszechobecnych liściach dała siłę sygnału na TV sony Bravia na poziomie 65% i jakość 99%. Żadnych wzmacniaczy nie było trzeba, więc temat zamykamy.
  Dziękuję wszystkim, którzy dali pomocne rady - te, wydaje mi się najbardziej przydatne kliknąłem.
  Pozdrawiam
  Michał

  0