Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można z myszki zrobić prosty detektor ruchu?

Davie81 25 Apr 2005 12:09 5650 6
 • #1
  Davie81
  Level 12  
  Chodzi mi o to czy można roztawić nadajnik IR i odbiornik IR z myszki troche dalej od siebie np na futrynach drzwi tak aby działały jak wykrywacz przejścia przez te drzwi? Jest to możliwe po jakichś ewentualnych przeróbkach?
 • #2
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Po co wyważać otwarte drzwi? Pewnie się da. Tylko po co? Optyka w takim czujniku jest zestrojona na krótką ogniskowa i trzeba by to wszystko rozwalać. Lepiej kupić diodę IRed i fototranzystor i wepchać to w odpowiednią optykę lub nawet nie lub dla większego bajeru zastosować diodę laserową, choćby z najtańszego wskaźnika. Aby ją oszczędzić, zasilić jakimś przebiegem prostokątnym. Będzie bajer jak na filmie, kiedy ktoś zadymi przejście.
 • #3
  boomerang
  Level 19  
  Słusznie Błażej, jest kupa odb/nad, chyba nawet wczoraj ten temat byl wałkowany na forum. po pewnym uproszczeniu mozna chyba któryś z układow adaptowac (przejrzałem tylko posty, bez głebszej analizy schematów). Pamietac trzeba, ze sygnal nadajnika musi byc zmodulowany, aby zapobiec wpływowi składowej stałej oświetlenia i dać taką f sygnału, aby tetnienie żarówek i świetlówek nie miało wpływu.
 • #4
  Davie81
  Level 12  
  Kto mówi tu o wyważaniu drzwi? ja nie kręce równierz filmu z macgyverem, chce tylko aby mi zliczało lub powiadamiało odpowienim programem który sobie napisze ,że np ktoś wchodzi po schodach lub wchodzi do pomieszczenia. Nie wiem jak to jest być może w starych myszkach tak było ale kiedy zdejme obudowe z myszki to nieważne czy jest jasno czy ciemno on i tak działa, więc pomyślałem sobie ,że można coś takiego zastosować. A na czym polegała by ta zmiana ogniskowej?
 • #5
  elektryk
  Level 42  
  Davie81 wrote:
  Kto mówi tu o wyważaniu drzwi? ja nie kręce równierz filmu z macgyverem, chce tylko aby mi zliczało lub powiadamiało odpowienim programem który sobie napisze
  Co dokładnie chcesz zliczać? Ruch czy kierunek ruchu?
  Davie81 wrote:
  A na czym polegała by ta zmiana ogniskowej?
  Na skorygowaniu budowy plastikowych soczewek które są zintegrowane z obudowami optycznymi elementów myszk.
 • #6
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W starych myszkach masz tarczę z otworami i transoptor w którym są dwa elementy światłoczułe przestawione pod pewnym kątem względem siebie. I obracając tarczą poprzez kulkę, ta odpowiednio przysłania otwory, a układ w myszce na podstawie kolejności impulsów podawanych przez te dwa czujniki rozpoznaje kierunek i prędkość ruchu. W klasycznych myszkach są dwa takie czujniki, po jednym dla każdej osi ruchu. Na podobnej zasadzie, tylko mechanicznie działa impulsator obrotowy, czyli "przełącznik bez końca".
  W optycznych myszkach jest to juz bardziej skomplikowane.
  Jeśli chcesz zbudować sobie czujnik wejścia/wyjścia, to kup jakąś diodę i fototranzystor, a nie rozwalaj optyki z myszki (choćby ze względu na ogniskową, a także moc). A jeśli chcesz mieć urządzenie, które wskaże w którą stronę porusza się obiekt, to musisz mieć co najmniej dwa takie czujniki (a co zrobisz przy większym natężeniu ruchu lub jak ktoś przysłoni na dłuższy czas jeden z czujników?).
 • #7
  wojtass21
  Level 12  
  impulsator?? np do prędkościomierza