Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można z myszki zrobić prosty detektor ruchu?

Davie81 25 Apr 2005 12:09 5650 6
    Davie81
    Level 12  
    Chodzi mi o to czy można roztawić nadajnik IR i odbiornik IR z myszki troche dalej od siebie np na futrynach drzwi tak aby działały jak wykrywacz przejścia przez te drzwi? Jest to możliwe po jakichś ewentualnych przeróbkach?
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Po co wyważać otwarte drzwi? Pewnie się da. Tylko po co? Optyka w takim czujniku jest zestrojona na krótką ogniskowa i trzeba by to wszystko rozwalać. Lepiej kupić diodę IRed i fototranzystor i wepchać to w odpowiednią optykę lub nawet nie lub dla większego bajeru zastosować diodę laserową, choćby z najtańszego wskaźnika. Aby ją oszczędzić, zasilić jakimś przebiegem prostokątnym. Będzie bajer jak na filmie, kiedy ktoś zadymi przejście.
    boomerang
    Level 19  
    Słusznie Błażej, jest kupa odb/nad, chyba nawet wczoraj ten temat byl wałkowany na forum. po pewnym uproszczeniu mozna chyba któryś z układow adaptowac (przejrzałem tylko posty, bez głebszej analizy schematów). Pamietac trzeba, ze sygnal nadajnika musi byc zmodulowany, aby zapobiec wpływowi składowej stałej oświetlenia i dać taką f sygnału, aby tetnienie żarówek i świetlówek nie miało wpływu.
    Davie81
    Level 12  
    Kto mówi tu o wyważaniu drzwi? ja nie kręce równierz filmu z macgyverem, chce tylko aby mi zliczało lub powiadamiało odpowienim programem który sobie napisze ,że np ktoś wchodzi po schodach lub wchodzi do pomieszczenia. Nie wiem jak to jest być może w starych myszkach tak było ale kiedy zdejme obudowe z myszki to nieważne czy jest jasno czy ciemno on i tak działa, więc pomyślałem sobie ,że można coś takiego zastosować. A na czym polegała by ta zmiana ogniskowej?
    elektryk
    Level 42  
    Davie81 wrote:
    Kto mówi tu o wyważaniu drzwi? ja nie kręce równierz filmu z macgyverem, chce tylko aby mi zliczało lub powiadamiało odpowienim programem który sobie napisze
    Co dokładnie chcesz zliczać? Ruch czy kierunek ruchu?
    Davie81 wrote:
    A na czym polegała by ta zmiana ogniskowej?
    Na skorygowaniu budowy plastikowych soczewek które są zintegrowane z obudowami optycznymi elementów myszk.
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W starych myszkach masz tarczę z otworami i transoptor w którym są dwa elementy światłoczułe przestawione pod pewnym kątem względem siebie. I obracając tarczą poprzez kulkę, ta odpowiednio przysłania otwory, a układ w myszce na podstawie kolejności impulsów podawanych przez te dwa czujniki rozpoznaje kierunek i prędkość ruchu. W klasycznych myszkach są dwa takie czujniki, po jednym dla każdej osi ruchu. Na podobnej zasadzie, tylko mechanicznie działa impulsator obrotowy, czyli "przełącznik bez końca".
    W optycznych myszkach jest to juz bardziej skomplikowane.
    Jeśli chcesz zbudować sobie czujnik wejścia/wyjścia, to kup jakąś diodę i fototranzystor, a nie rozwalaj optyki z myszki (choćby ze względu na ogniskową, a także moc). A jeśli chcesz mieć urządzenie, które wskaże w którą stronę porusza się obiekt, to musisz mieć co najmniej dwa takie czujniki (a co zrobisz przy większym natężeniu ruchu lub jak ktoś przysłoni na dłuższy czas jeden z czujników?).
    wojtass21
    Level 12  
    impulsator?? np do prędkościomierza