Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienie anteny satelitarnej cyfry+

pcnet 04 Aug 2014 20:38 5925 7
 • #1
  pcnet

  Level 32  
  Miałem małą mise chyba 60cm. Teraz jest 100cm. Zmieniłem miejsce i kabel. Znalazłem satelite ale mam poziom sygnału 82% i niżej 75%. Przychodzi burza, deszcz czy śnieg i zanika obraz. Czemu nie ma 100%. Ruszałem w prawo i lewo, zmieniałem kont, nawet obracałem konwerter i nic więcej nie mogę ustawić. Przed anteną mam płaski teren.
 • #2
  inar
  Level 18  
  Witam!
  Jakość sygnału zależy nie tylko od wielkości czaszy.Być może jej geometria nie jest idealna-zniekształcenie powoduje spadek sygnału.Pozostaje jeszcze sprawa konwertera-pracuje w trudnych warunkach.Jeżeli to ten ze starej czaszy,to pewnie ma już kilka lat i swoje odsłużył.Nowy kosztuje w granicach 30 zł.Co do skręcenia konwertera o niewielki kąt,to zalecają to zwłaszcza przy kanałach HD.
 • #3
  pcnet

  Level 32  
  Czasza ok.
  Co do konwertera to może być spadek jakości ze zużycia?
 • #4
  wwargula
  Level 10  
  Witam!
  Oczywiście słaby sygnał może być spowodowany złym konwerterem, ostatnio miałem taki problem - nowy konwerter z zestawu nc+, po wymianie jakość sygnału się poprawiła i obraz nie rwie. A może kabel jest za długi.
 • #5
  muzzzy
  Level 13  
  Jaki kabel, ile metrów, czy są łączenia, czy dobrze zarobione końcówki?
 • #6
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  pcnet
  A czym, jakim sprzętem ustawiałeś antenę?.
  wwargula wrote:
  A może kabel jest za długi.

  Do 50 m nie ma różnicy dla tunera.
 • #7
  wow
  Level 27  
  pcnet wrote:
  Ruszałem w prawo i lewo, zmieniałem kont, nawet obracałem konwerter i nic więcej nie mogę ustawić. Przed anteną mam płaski teren.


  Najlepiej ustawiać anteny odpowiednim sprzętem do tego przeznaczonym.
  Takie kręcenie to kiepska sprawa, ponieważ przy samym dokręcaniu śrub sygnał potrafi diametralnie się zmienić.
 • #8
  sunlux

  Level 20  
  pcnet wrote:
  Miałem małą mise chyba 60cm. Teraz jest 100cm. Zmieniłem miejsce i kabel. Znalazłem satelite ale mam poziom sygnału 82% i niżej 75%. Przychodzi burza, deszcz czy śnieg i zanika obraz. Czemu nie ma 100%. Ruszałem w prawo i lewo, zmieniałem kont, nawet obracałem konwerter i nic więcej nie mogę ustawić. Przed anteną mam płaski teren.


  Z twojego opisu wynika, że ustawiasz antenę sat. w oparciu o paski siły i jakości z tunera sat. - to kiepski pomysł - tak dobrze anteny nie ustawisz. Im większa antena tym jest bardziej czuła nawet na drobną regulację.
  Kup sobie prosty wskaźnik wskazówkowy za 20zł a ustawisz antenę idealnie pod względem siły sygnału. Pod względem jakości sygnału to już skrętu konwertera czy jego zogniskowania takim wskaźnikiem wskazówkowym nie ustawisz - nie będzie reagował na przesuwanie, obracanie konwertera. Ale możesz spróbować używając wskaźnika jakości z tunera sat. - w pewnym stopniu on reaguje na poruszanie konwerterem choć ta reakcja jest minimalna ponieważ najczęściej tunery sat. jakość wyliczają z postBER a to preBER ma zasadniczy wpływ na określenie jakości sygnału sat. w MER - marginesie jakościowym od błędów czy C/N - odstęp sygnału od szumów.

  Może się zdarzyć, tak jak pisał jeden z kolegów powyżej, antena może być zdeformowana - szczególnie dolna część ma ogromny wpływ na jakość. Przykładowo na antenie 110cm można dla transpondera 11393 uzyskać siłę 85dBuV a przy zdeformowanym dole anteny jakościowo będzie około MER 11dB gdzie przy prawidłowej antenie uzyska się nawet MER 13,7dB a siła sygnału wcale nie zmieni się i pozostanie na 85dBuV.

  Nie zmienia to faktu, że nawet najlepsze ustawienie anteny i konwertera wskaźnikami czy tanimi miernikami nie gwarantuje poprawnej wartości sygnału na wejściu do odbiornika ponieważ nie ma pewności czy wartości siły i jakości sygnału są prawidłowe i mieszczą się w przyjętych zakresach a na to mają wpływ: jakość wykonania talerza, poprawna praca konwertera, przewód i elementy pośredniczące.

  Moim zdaniem, aby nie denerwować się przy pogorszeniu pogody i pikselizacją na programach HD, najlepiej zlecić to fachowcowi z porządnym miernikiem (z wiarygodnymi pomiarami czyli mający kalibrację/wzorcowanie nie starsze niż rok) aby ustawił talerz jak należy i wykonał pomiary na wyjściach konwertera i przy samych tunerach sat. - niech wpisze wartości w jakiś protokół i przykładowo dla transpondera 11393V (paczka TVNów SD) MER powinien wynosić na konwerterze przy ant. sat. 90-110cm 13-13,7dB a siła 80-85dBuV. Przy odbiorniku MER nie powinien dużo się zmniejszyć.