Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Integra 64 - podłączanie przewodu PE do płyty głównej

1dino 05 Aug 2014 08:59 1869 15
Optex
    1dino
    Level 10  
    Instaluje Integre 64 w metalowej obudowie. Przy transformatorze jest kostka na przewód PE. W lewym górnym rogu żółto zielony kabelek przykręcony do obudowy z jednym końcem do przyłączenia drzwiczek a drugim wolnym.
    Czy podłączyć wolny koniec do zacisku PE przy wyjściu telefonicznym na płycie (nie będzie podłączana stacjonarna linia tel.) a dalej do kostki PE, czy nie podłączać przewodu PE do płyty jeżeli nie używam linii tel ?
  • Optex
    rgb
    Level 28  
    Witam,
    w instrukcji instalatora w punkcie 5.1.1 producent wyjaśnia kiedy i w jaki sposób podłącza się przewód ochronny PE żółtozielony i nie ma znaczenia czy korzysta się z linii telefonicznej czy nie .
    Poniżej tekst z instrukcji
    "Do zacisku uziemienia nie wolno podłączać przewodu „zerowego” obwodu zasilania
    sieciowego AC 230V. Jeżeli w obiekcie brakuje osobnego obwodu przeciwporażeniowego,zacisk należy pozostawić nie podłączony"
  • Optex
    1dino
    Level 10  
    To mamy inne instrukcje :)

W ściągniętej ze strony Satela nie ma punktu 5.1.1.
    O PE jest tylko: "W celu ochrony komunikatora telefonicznego przed przepięciami, zacisk należy podłączyć do przewodu ochronnego PE sieci 230 V AC. Zacisku nie wolno podłączać do przewodu neutralnego N."

Doprecyzuje - instalacja jest z osobną żyłą PE.
    Obudowa metalowa powinna buc do niej podłączona.
    Zasadniczo chodzi o to czy zacisk uziemienia na płycie I64 jest tylko do połączeń telefonicznych czy służy do "ochrony" całej elektroniki. Moduł telefoniczny może być izolowany galwanicznie od reszty układu.

Ps - mam odpowiedź z Satela

PE do płyty głównej podłączamy wyłącznie wtedy kiedy podłączamy również linie telefoniczną. Jeżeli takowej nie ma zacisk pozostaje niepodłączony mimo tego, ze PE jest podłączony do obudowy metalowej.
    rgb
    Level 28  
    Moim zdaniem doprowadzenie przewodu PE służy ochronie przeciwporażeniowej , a nie ochronie elektroniki .Producent zabezpiecza elektronikę poprzez zastosowanie warystorów a użytkownik instalacji elektrycznej powinien zadbać o ochronę urządzeń przed przepięciami stosując np.bezpiecznik przepięciowy np. https://www.google.pl/search?q=bezpiecznik+pr...iowy-czteropolowy-klasy-c-lc.html%3B372%3B406 poniżej fragment instrukcji z podpunktem 5.1.1 oraz link do niej http://www.satel.pl/archiwum/integra_i_05.05.pdf (patrz strona 39)
    1dino
    Level 10  
    rgb wrote:
    Moim zdaniem doprowadzenie przewodu PE służy ochronie przeciwporażeniowej , a nie ochronie elektroniki .Producent zabezpiecza elektronikę poprzez zastosowanie warystorów a użytkownik instalacji elektrycznej powinien zadbać o ochronę urządzeń przed przepięciami stosując np.bezpiecznik przepięciowy np. https://www.google.pl/search?q=bezpiecznik+pr...iowy-czteropolowy-klasy-c-lc.html%3B372%3B406 poniżej fragment instrukcji z podpunktem 5.1.1 oraz link do niej http://www.satel.pl/archiwum/integra_i_05.05.pdf (patrz strona 39)

Moim zdaniem mamy dwa problemy.

Jeden to zakłócenia z sieci zasilającej (i tutaj ochronnik C ale jednofazowy przy urządzeniu ma jakiś sens). Trójfazowy powinien być w tablicy i trochę inny.

Drugi to ewentualne zakłócenia od urządzeń zewnętrznych (czujki, klawiatury i ..linia telefoniczna).
    W przypadku linii tel przewidzieli ewentualne uszkodzenia i zabezpieczyli PE.
    Nie ma natomiast ochrony przed indukowaniem się ładunków na liniach z pozostałych urządzeń a przecież kabel do czujki może mieć 200m.
    Pewnie dlatego pojawiają się posty o uszkodzeniach central po burzach :)
    Tak czy inaczej reszta elektroniki poza liną telefoniczna nie ma ochrony PE.
    Pewnie było by to zbyt drogie rozwiązanie w stosunku do ilości uszkodzeń z tego tytułu.
    stonefree
    Level 26  
    Czy dobrą pratyką jest prowadzenie przewdu wyrównawczego CC z głównej szyny ekwipotencjalizującej budynku do centrali alarmowej, tak , jak to niektórzy robią z szafkami rackowymi lub skrzynkami TV?
    rafal_rx
    Level 25  
    rgb wrote:
    Moim zdaniem doprowadzenie przewodu PE służy ochronie przeciwporażeniowej , a nie ochronie elektroniki .Producent zabezpiecza elektronikę poprzez zastosowanie warystorów

Doprowadza się PE do obudowy. W CA są warystory, ale weź sobie dowolną CA od Satela (lecz nie tylko od niego) i zobacz, w jaki sposób są warystory podłączone. Bo zabezpieczają elektronikę wyłącznie dialera od strony linii telefonicznej. Zresztą zobacz, że dialer jest odseparowany. Warystory znajdziesz jeszcze w niektórych CA po stronie niskonapięciowej, ale nie są podłączone do PE (chyba, że się mylę).
    1dino
    Level 10  
    rafal_rx wrote:
    rgb wrote:
    Moim zdaniem doprowadzenie przewodu PE służy ochronie przeciwporażeniowej , a nie ochronie elektroniki .Producent zabezpiecza elektronikę poprzez zastosowanie warystorów

Doprowadza się PE do obudowy. W CA są warystory, ale weź sobie dowolną CA od Satela (lecz nie tylko od niego) i zobacz, w jaki sposób są warystory podłączone. Bo zabezpieczają elektronikę wyłącznie dialera od strony linii telefonicznej. Zresztą zobacz, że dialer jest odseparowany. Warystory znajdziesz jeszcze w niektórych CA po stronie niskonapięciowej, ale nie są podłączone do PE (chyba, że się mylę).

Zgadza się - warystory siedzą przy dialerze i (malutkie) przy linii zasilającej.
    Ma to sens "ekonomiczny".
    Zabezpieczanie wszystkich wejść i wyjść warystorami sporo podniosłoby cenę.

Właśnie uruchomiłem i wstępnie skonfigurowałem Integrę 64 - na razie w wersji "budowa" :)

Jak zrobić, żeby czujki migały LED-em cały czas ?
    Chodzi mi o efekt "odstraszania" przy zaglądaniu przez okno.
    Mam na razie 2 czujki BINGO.
    Czy ustawia się to jakoś w centrali czy (raczej) taka opcja jest do uruchomienia wyłącznie w czujce ( BINGO tej opcji nie ma) ?
    rafal_rx
    Level 25  
    1dino wrote:
    Zgadza się - warystory siedzą przy dialerze i (malutkie) przy linii zasilającej.
    Ma to sens "ekonomiczny".
    Zabezpieczanie wszystkich wejść i wyjść warystorami sporo podniosłoby cenę.

Z tego, co pamiętam, najwięcej uszkodzeń po burzy było od strony linii telefonicznej (Panie, NT-ek mi wybuchł tak, aż mi ze ściany wyskoczył). Równie dużo było "po burzy" uszkodzeń linii wejściowych, do których podłączone były najdłuższe odcinki, szczególnie obwody antysabotażowe w starszych CA jednoparametrycznych. Miałem również w ręku CA-64E, w którym jedno wejście dostało po kablu 230V, wyparował jeden element bierny, dalej nie wnikałem.
    setup
    Level 16  
    1dino wrote:

Czy ustawia się to jakoś w centrali czy (raczej) taka opcja jest do uruchomienia wyłącznie w czujce ( BINGO tej opcji nie ma) ?

Zdalne załączanie testu czujki (diody led) , jest możliwe z poziomu centrali o ile czujka posiada taką możliwość. Niestety w BINGO leda można na stałe włączyć lub wyłączyć zworką.
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Koledze raczej nie chodzi o uruchamianie diody LED w czujce celem wykonania testu, a raczej ciągłe miganie - odstraszanie. Takiej opcji niestety nie ma.

1dino wrote:

Kolego 1dino prawidłowo zamontowanego czujnika nie zobaczysz przez okno. Stosowanie diod odstraszających też jest raczej bez sensu. Porządnie wykonany system powinien mieć także powyłączane diody w czujkach PIR.

Pozdrawiam.
    1dino
    Level 10  
    bhtom wrote:
    Witam,

Koledze raczej nie chodzi o uruchamianie diody LED w czujce celem wykonania testu, a raczej ciągłe miganie - odstraszanie. Takiej opcji niestety nie ma.

1dino wrote:

Kolego 1dino prawidłowo zamontowanego czujnika nie zobaczysz przez okno. Stosowanie diod odstraszających też jest raczej bez sensu. Porządnie wykonany system powinien mieć także powyłączane diody w czujkach PIR.

Pozdrawiam.

Na fazę budowy chcę specjalnie umieścić czujki tak, żeby były widoczne.
    Teraz alarm ma straszyć a nie chronić :)
    Co do przyszłości - wyznaje podobną zasadę.
    Wprawdzie w rozmowie z fachowcami od alarmów zasugerowano, żeby alarm w przyszłości była "tajny" (nawet bez zewnętrznego sygnalizatora) ale nie wiem czy się na takie rozwiązanie zdecyduje.
    Może jest to dobre rozwiązanie na super złodziei i chronienie cennych rzeczy.
    Ja takowych nie posiadam a resztę wole ubezpieczyć :)
    Menel ma widzieć, że jak zbije szybę to zawyje i przyjedzie partol.

Dodano po 45 [sekundy]:

setup wrote:
    1dino wrote:

Zdalne załączanie testu czujki (diody led) , jest możliwe z poziomu centrali o ile czujka posiada taką możliwość. Niestety w BINGO leda można na stałe włączyć lub wyłączyć zworką.

A czy ktoś wie, które czujki taka funkcje mają ?
    setup
    Level 16  
    Na przykład czujka GRAPHITE - SATEL, GREY- SATEL, IR 120- SIEMENS.
    Oczywiście ciągle mowa o teście chodzenia a nie o ciągłym świeceniu diody.
    1dino
    Level 10  
    setup wrote:
    Na przykład czujka GRAPHITE - SATEL, GREY- SATEL, IR 120- SIEMENS.
    Oczywiście ciągle mowa o teście chodzenia a nie o ciągłym świeceniu diody.

Najlepiej by było jak by dioda co 4-5 sek migała w stanie kiedy alarm jest uzbrojony
    1dino
    Level 10  
    Temat zamykam.
    W kwestii PE chyba wszystko jasne.