Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W pełni optyczny kwantowy router

ghost666 05 Sie 2014 12:42 2148 0
 • W pełni optyczny kwantowy routerTak jak systemy obsługujące sieć internetową wykorzystują routery do skierowania pakietów danych do odpowiedniego odbiorcy, tak w sieciach kwantowych konieczne są routery, które skierują bity informacji do odpowiednich punktów. Informacje te mogą być przenoszone przez pojedyncze fotony. Barak Dayan, pracujący w Instytucie Weizmanna w Rehovot w Izraelu, wraz z współpracownikami, opracował i przetestował kwantowy router. Zaprezentowany powyżej schemat układu pokazuje, w jaki sposób zrealizował on ten układ.

  W układzie tym fotony wstrzykiwane są do światłowodu na jednym lub drugim jego końcu, a atom rubidu sprzęgnięty z rezonatorem w formie sfery, kieruje ruchem fotonów. Układ ten wykorzystuje właściwość modów rezonansowych układu, który kieruje ruchem fotonów zgodnie z ich polaryzacją. Charakteryzują się one polaryzacją kołową - te wstrzykiwane z jednej strony spolaryzowane są "w prawo" (σ+), a te wstrzykiwane z drugiej "w lewo" (σ-). Jeden foton kontroluje działanie układu. Zależnie od jego polaryzacji przestawia atom pomiędzy dwoma zdegenerowanymi stanami podstawowymi "w dół" i "w górę" . Stan ten determinuje kierunek propagacji kolejnego fotonu. Stan w dół transmituje fotony spolaryzowane w lewo, a odbija te spolaryzowane w prawo. Dzięki temu przewodzi on fotony, niezależnie od ich wstępnego kierunku propagacji, do wyjścia pierwszego. Stan w górę charakteryzuje się dokładnie odwrotnym własnościami, co przekierowywuje wszystkie fotony do wyjścia drugiego.

  Zaproponowana przez naukowców z Izraela architektura ma kluczową zaletę nad konkurencyjnymi podejściami: z uwagi na fakt, iż bazuje jedynie na technice światłowodowej, bez konieczności wprowadzania zewnętrznych pól kontrolnych itp. Umożliwia to integrację układów tego typu z technologią mikroprocesorową oraz pełne skalowanie tego typu rozwiązań, w celu wykorzystania ich w przyszłych kontrolerach sieci kwantowych.

  Kompletny opis przeprowadzonego eksperymentu znaleźć można w I. Shomroni i współpracownicy, Science. http://www.sciencemag.org/content/early/2014/07/09/science.1254699.short

  Źródło:

  http://scitation.aip.org/content/aip/magazine...+July-1+August&dm_i=1Y69,2OTNA,E1O02P,9TKR5,1