Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

informatyka - liceum czy technikum?

05 Sie 2014 13:45 1125 10
 • Poziom 24  
  Myślę, że można ten temat podpiąć w tym forum, ale w razie czego proszę o przeniesienie. Jak w temacie - jestem dopiero w II gimnazjum (teraz do niej idę), ale już się zastanawiam na co pójść. Jedni mówią, że liceum na mat-fiz, inni, że do technikum (czego raczej nie chcę). Jakie są różnice?
 • Poziom 30  
  To zależy o jaki dokładnie dział informatyki Ci chodzi. Gdzie nie pójdziesz i tak będziesz musiał się większości sam uczyć. W liceum będziesz miał dużo przedmiotów ogólnych. W technikum jest łatwiej bo jest mnóstwo zawodowych i jeżeli jesteś ogarnięty to to nie będzie to dla Ciebie męczące czy coś. Po technikum masz kwalifikacje (nie wiem czy one coś dają), ale musisz chodzić do szkoły 4 lata. I pewnie niewiele Cię tam nauczą. Nie skupiają sie tam na jednym tylko wszystkiego po trochu więc pod tym względem lipa.
 • Poziom 24  
  Technikum łatwiejsze, ale dłuższe. Liceum krótsze i krótsze, ale z informatyki mało się nauczę. Tak?
 • Poziom 30  
  To zależy ile umiesz, ja tam mało się nauczyłem bo dużo już wiedziałem, ale znam takich co prawie nic nie umieli a teraz jakoś im tam idzie. O golnie nauczysz sie tyle zeby zaliczyć kwalifikacje. Wszystkiego jest po trochu tj programowanie, elektronika, systemy,sieci itp.
  Jeżeli coś Cię zainteresuje to i tak będziesz musiał włożyć w to dużo pracy samemu.
 • Poziom 24  
  Krótko mówiąc nie ma znaczenia gdzie pójdę, bo i tak i tak będzie to nauka samodzielna.
 • Poziom 22  
  Ma znaczenie i to kolosalne ,jeżeli chcesz parać się dalej informatyką ,jest to twoja pasja ,chciałbyś póżniej mieć pracę w tym kierunku, to tylko technikum,liceum obecnie to dno i dwa metry mułu,jakiś taki twór do którego idą nieogary które nie mają pojęcia o niczym i jest im wszystko obojętne.
 • Poziom 24  
  Aż takiej odpowiedzi jeszcze nie słyszałem... Ale bardziej będzie mi potrzebna wiedza, niż papierek.
 • Poziom 30  
  Wiedze zdobędziesz sam, a papierek z technikum.
 • Moderator Samochody
  Liceum lepiej przygotuje do matury i na przedmioty ogólne na studiach (matematykę i fizykę). Technikum przygotuje cię bardziej do zawodu. Jeśli marzy Ci się kariera naukowa - wybierz liceum, jeśli chcesz szybko zacząć pracę zawodową - technikum.
 • Poziom 42  
  Ja nie wiem, jak to teraz po reformie wygląda. Jeśli chodzi o samą informatykę to raczej ani jedna ani druga szkoła nie przygotuje, i jak poprzednik powiedział, trzeba liczyć na studia. A żeby tam się dostać lepiej wybrać liceum (przynajmniej kiedyś tak było).

  Odrębną kwestią jest to, że praktycznie żadna szkoła nie zrobi z Ciebie specjalisty i 70-80% wiedzy trzeba zdobyć samemu.

  Faktem też jest, że gro pracodawców nie będzie patrzyła na wykształcenie, lecz umiejętności. Niemniej, to pierwsze daje statysfakcję (jak i całe studiowanie), jeśli tylko się lubi zdobywać wiedzę :)
 • Poziom 25  
  Wypowiem się i ja :)

  Patrząc na poziom studentów na moim roku, zdecydowanie technikum. Oczywiście osoby po liceum miały znacznie większą wiedzę z matematyki i fizyki, jednak jeśli przyszły już zajęcia stricte informatyczne mało kto z licealistów sobie radził.

  Obecnie licea nie uczą ludzi programowania! Z rozmów między studenckich wynikało, że zajęć z programowania (także algorytmiki) przez 3 lata studiów mieli mniej niż my w technikum w trakcie semestru. Podobnie sprawa miała się również z sieciami.

  Co do przydatności pozyskanej wiedzy jest różnie. Osobiście odczuwałem spory komfort wiedząc to co wiem (na pierwszym roku studiów i tak są podstawy) ale koniec końców ludzie po liceum też się to nadrobili. Widzę, że przedmówcy już to powiedzieli ale i ja podkreślę to raz jeszcze, ani szkoła ani studia nie nauczą Cię zawodu. Rola szkoły to wskazanie kierunku, w jakim masz podążać. Praca zawodowa to nieustanne szukanie rozwiązań i podobnych problemów w internecie oraz praca z dokumentacją. Jest tak w zasadzie w każdej dziedzinie informatyki.