Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

informatyka - liceum czy technikum?

Special525525 05 Sie 2014 13:45 996 10
  • #1 05 Sie 2014 13:45
    Special525525
    Poziom 24  

Myślę, że można ten temat podpiąć w tym forum, ale w razie czego proszę o przeniesienie. Jak w temacie - jestem dopiero w II gimnazjum (teraz do niej idę), ale już się zastanawiam na co pójść. Jedni mówią, że liceum na mat-fiz, inni, że do technikum (czego raczej nie chcę). Jakie są różnice?

0 10
  • #2 05 Sie 2014 13:55
    McMarycha
    Poziom 30  

To zależy o jaki dokładnie dział informatyki Ci chodzi. Gdzie nie pójdziesz i tak będziesz musiał się większości sam uczyć. W liceum będziesz miał dużo przedmiotów ogólnych. W technikum jest łatwiej bo jest mnóstwo zawodowych i jeżeli jesteś ogarnięty to to nie będzie to dla Ciebie męczące czy coś. Po technikum masz kwalifikacje (nie wiem czy one coś dają), ale musisz chodzić do szkoły 4 lata. I pewnie niewiele Cię tam nauczą. Nie skupiają sie tam na jednym tylko wszystkiego po trochu więc pod tym względem lipa.

0
  • #3 05 Sie 2014 13:59
    Special525525
    Poziom 24  

Technikum łatwiejsze, ale dłuższe. Liceum krótsze i krótsze, ale z informatyki mało się nauczę. Tak?

0
  • #4 05 Sie 2014 14:24
    McMarycha
    Poziom 30  

To zależy ile umiesz, ja tam mało się nauczyłem bo dużo już wiedziałem, ale znam takich co prawie nic nie umieli a teraz jakoś im tam idzie. O golnie nauczysz sie tyle zeby zaliczyć kwalifikacje. Wszystkiego jest po trochu tj programowanie, elektronika, systemy,sieci itp.
    Jeżeli coś Cię zainteresuje to i tak będziesz musiał włożyć w to dużo pracy samemu.

0
  • #5 05 Sie 2014 14:26
    Special525525
    Poziom 24  

Krótko mówiąc nie ma znaczenia gdzie pójdę, bo i tak i tak będzie to nauka samodzielna.

0
  • #6 05 Sie 2014 14:58
    adam158
    Poziom 22  

Ma znaczenie i to kolosalne ,jeżeli chcesz parać się dalej informatyką ,jest to twoja pasja ,chciałbyś póżniej mieć pracę w tym kierunku, to tylko technikum,liceum obecnie to dno i dwa metry mułu,jakiś taki twór do którego idą nieogary które nie mają pojęcia o niczym i jest im wszystko obojętne.

0
  • #7 05 Sie 2014 15:12
    Special525525
    Poziom 24  

Aż takiej odpowiedzi jeszcze nie słyszałem... Ale bardziej będzie mi potrzebna wiedza, niż papierek.

0
  • #8 05 Sie 2014 15:27
    McMarycha
    Poziom 30  

Wiedze zdobędziesz sam, a papierek z technikum.

0
  • #9 05 Sie 2014 15:41
    tzok
    Moderator Samochody

Liceum lepiej przygotuje do matury i na przedmioty ogólne na studiach (matematykę i fizykę). Technikum przygotuje cię bardziej do zawodu. Jeśli marzy Ci się kariera naukowa - wybierz liceum, jeśli chcesz szybko zacząć pracę zawodową - technikum.

0
  • #10 05 Sie 2014 17:53
    Dżyszla
    Poziom 42  

Ja nie wiem, jak to teraz po reformie wygląda. Jeśli chodzi o samą informatykę to raczej ani jedna ani druga szkoła nie przygotuje, i jak poprzednik powiedział, trzeba liczyć na studia. A żeby tam się dostać lepiej wybrać liceum (przynajmniej kiedyś tak było).

Odrębną kwestią jest to, że praktycznie żadna szkoła nie zrobi z Ciebie specjalisty i 70-80% wiedzy trzeba zdobyć samemu.

Faktem też jest, że gro pracodawców nie będzie patrzyła na wykształcenie, lecz umiejętności. Niemniej, to pierwsze daje statysfakcję (jak i całe studiowanie), jeśli tylko się lubi zdobywać wiedzę :)

0
  • #11 05 Sie 2014 20:12
    Defice
    Poziom 25  

Wypowiem się i ja :)

Patrząc na poziom studentów na moim roku, zdecydowanie technikum. Oczywiście osoby po liceum miały znacznie większą wiedzę z matematyki i fizyki, jednak jeśli przyszły już zajęcia stricte informatyczne mało kto z licealistów sobie radził.

Obecnie licea nie uczą ludzi programowania! Z rozmów między studenckich wynikało, że zajęć z programowania (także algorytmiki) przez 3 lata studiów mieli mniej niż my w technikum w trakcie semestru. Podobnie sprawa miała się również z sieciami.

Co do przydatności pozyskanej wiedzy jest różnie. Osobiście odczuwałem spory komfort wiedząc to co wiem (na pierwszym roku studiów i tak są podstawy) ale koniec końców ludzie po liceum też się to nadrobili. Widzę, że przedmówcy już to powiedzieli ale i ja podkreślę to raz jeszcze, ani szkoła ani studia nie nauczą Cię zawodu. Rola szkoły to wskazanie kierunku, w jakim masz podążać. Praca zawodowa to nieustanne szukanie rozwiązań i podobnych problemów w internecie oraz praca z dokumentacją. Jest tak w zasadzie w każdej dziedzinie informatyki.

0