Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyć napięcie/prąd Attiny85

05 Sie 2014 15:22 2166 16
  • Poziom 25  
    Witam

Mam załadowany program ledowy w Attinie85, w najlepszym razie na wyjściu jest 6V.
    Chcę programem sterować 3 kanały led każdy potrzebuje ~12V i z 250mA.

Próbowałem tranzystorami, niestety napięcie bazy jest zbyt małe.
    Attina ma maksymalny prąd 40mA na kanał po czym włącza się rezystor.

Muszę mieć doprowadzone do urządzenia z ledami 3+ i jedną masę.

W jaki sposób mogę to osiągnąć? Zaznaczę że program puszcza napięcie które płynnie porusza się między ~0V a ~6V i mniej więcej takie proporcje chciałbym zachować czyli w najgorszym razie 6V do 12V, a w najlepszym 0V do 13V

Gdyby nie fakt że potrzebuje sygnał na plusie to by nie było problemu, bo bym podłączył tranzystory za kanałem led, ale niestety nie jestem wstanie tego zrobić bo masa jest tylko jedna/wspólna, a program steruje 3 kanałami w różnej konfiguracji świetlnej.

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Ok, jeszczcze raz

Mam wgrany do attiny85 program ktory zawiera w sobie mruganie ledami. Z attiny wychodza 3xout. Kazdy out ma inna sekwencje sygnalu. Zmierzone przeze mnie napiecie na out wynosi nie wiecej jak 6v

Mam urzadzenie ktore ma w sobie 3 linie led. Kazda linia wymaga napiecia minimum 12v i okolo 250-300mA. Dla 3 linii masa jest wspolna.

Calosc ma pracowac przy uzyciu zasilacza serwisowego 30v5A.

Jak wzmocnic napiecie i prad sygnalu z attiny?

Probowalem na bd911, ale baza jest za slaba. Wlasnie gdzies czytalem ze chyba potrzebuje darlingtona.
  • Poziom 16  
    Jak to baza jest za słaba? Narysuj schemat z jakiego korzystałeś i schemat w jaki sposób próbowałeś podłączyć tranzystory.
  • Poziom 25  
    Nie ma tutaj filozofii.
    Na kolektor podalem 12v z zasilacza a na bramke 6v z scalaka. Prad na kolektorze ograniczylem zasilaczem, a uklad ma swoje rezystory w razie w...jednak tutaj po stronie bazy nie ma duzych pradow.

Jedyne kiedy to funkcjonuje to jesli plus z zasilacza idzie do urzadzenia a masa z urzadzenia idzie na kolektor i reszta jak wyzej. Niestety mam jedna mase a nie trzy.
  • Poziom 31  
    Skąd tobie na pinie uC bierze się 6V? To jest zwykłe wyjście czy jakieś PWM?
  • Poziom 25  
    Ten bc557 chyba nie uciagnie pradu rzedu 300mA?

Czytalem ze podobno sa to wyjscia pwm, ale 100% nie dam. Wbadz razie attina jest zasilana niecale 6v co jest gorna granica i to samo z niej wychodzi co wydaje mi sie zupelnie normalne.

Jeszcze jedna kwestia, bo moze to zrobi roznice. Attina jest zasilana z baterii 4x 1.4v Baterie maja wspolna mase z zasilaczem.

P.s.

Mnie sie nie pytaj czemu na Uc takie napiecie, nie bez powodu zalozylem w dziale dla poczatkujacych ;)
  • Poziom 21  
    Witam.
    Zamiast BC557 daj BC327 z grupy 25 lub 40 i spokojnie się wyrobi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Rozumiem że przy 300mA nie będzie się jakoś nadmiernie grzał?
  • Poziom 21  
    aksel_pl napisał:
    Rozumiem że przy 300mA nie będzie się jakoś nadmiernie grzał?

To tylko przykład, ale nie powinien. Moc jaką jest w stanie wytrzymać to 0,65W i prąd 800mA, będzie pracował jako klucz, więc powinien mieć sporo zapasu. Może trzeba będzie zmniejszyć R2 do 1-1,5kΩ.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Ok, dziękuje

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

Czy przy R1 to jest source? bo ta strzałka jakoś dziwnie kierunek wskazuje ?
  • Specjalista automatyka domowa
    Chodzi o ten tranzystor Q1 z linku co podałem?
    Kolega niech sobie przestudiuje podstawy tranzystora.
    To tranzystor bipolarny PNP
    Oczywiście ten link co podałem to tylko przykład podłączenia. Wartości elementów należy dobrać do swoich potrzeb.
  • Poziom 25  
    Ok już chyba wszystko wiem.

Od góry Q1 daje napięcie. Za symulowałem sobie to w iCircuit i widzę jak to działa.

Przy rezystorze 1K i napięciu 13 będę miał niecałe 13 na wyjściu co jest właśnie to co potrzebuje. Super że teraz już wiem jak zbudować sobie sterowanie dla attiny85 :)
  • Poziom 25  
    Ostatecznie tak to zrobiłem, gdzie w miejscu licznika będzie attina, generator impulsów jest tutaj tylko dla symulacji attiny.
    Jak zwiększyć napięcie/prąd Attiny85
  • Poziom 25  
    Czy to się sprawdzi również w przypadku fadingu? i tutaj pytanie czy da się jakoś wygładzić pwm bo schodkuje przy fadingu a niestety nie potrafię napisać programu który używa PWM.